magazine top

Pol-Elektra Sp. z o.o. od blisko 30 lat projektuje i produkuje najwyższej jakości podzespoły elektrotechniczne oraz komponenty z tworzyw sztucznych dla światowych liderów branży automotive. Firma jest częścią niemieckiej grupy Elektra GmbH. Siedziba oraz nowoczesny zakład produkcyjny przedsiębiorstwa Pol-Elektra znajdują się w Łochowicach koło Bydgoszczy.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy Pol-Elektra Sp. z o.o. udzielił zespół managerów w osobach:

  • Krzysztof Wenda – Dyrektor Zakładu,
  • Roman Rymaszewski – Manager ds. Produkcji i Techniki,
  • Marcin Nawrocki – Manager ds. Ekonomiczno-Administracyjnych.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania spółki Pol-Elektra?

Pol-Elektra Sp. z o.o. została założona w 1993 roku przez niemiecką firmę Elektra GmbH. Głównym powodem jej powstania była zagraniczna ekspansja wspomnianej spółki matki. Zarząd Elektra GmbH zdecydował się na rozwój swojego przedsiębiorstwa w Polsce, z uwagi na konkurencyjne koszty produkcji oraz potencjał techniczno-jakościowy. Jako kluczowy czynnik wyboru Polski, należy również wskazać rozpoczęcie od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku współpracy Elektra GmbH z jednym z największych lokalnych zakładów elektronicznych – przedsiębiorstwem Eltra Bydgoszcz.

Jaką pozycję w Grupie Elektra zajmuje obecnie polski oddział?

Polski oddział jest największym z 3 zakładów produkcyjnych, należących do Elektra GmbH, zarówno pod względem powierzchni hal produkcyjnych (6000m² z 14000 m²), jak i liczby zatrudnionych. Ponad połowa wszystkich pracowników (500 z 900), to osoby świadczące pracę w Pol-Elektra.

Pol-Elektra oferuje szeroki asortyment produktów i usług. Czy mogą Państwo przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Pol-Elektra jest producentem podzespołów elektrotechnicznych i komponentów z technicznych tworzyw sztucznych, przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego. Oferuje usługi produkcji seryjnej w zakresie montażu podzespołów: automatycznych, manualnych oraz półautomatycznych. Procesy produkcyjne obejmują również: zgrzewanie jednopunktowe, lutowanie, zalewanie masą tworzywo, wylewanie uszczelek oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dla realizacji zleceń wtrysku tworzywa termoplastyczne są przetwarzane za pomocą wtryskarek o sile zwarcia od 30 do 350 ton. Z uwagi na posiadanie własnego biura technologiczno -projektowego i narzędziowni, zapewniamy także kompleksowe projektowanie i produkcję form wtryskowych oraz przyrządów montażowych.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Oferta Pol-Elektry związana z produkcją podzespołów elektrotechnicznych, skierowana jest głównie do przemysłu automotive. Natomiast w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, współpracujemy ze wszystkimi branżami. W przeważającej mierze naszymi klientami są duże globalne przedsiębiorstwa, zlecające nam produkcję masową. Na tle konkurencji Pol-Elektrę wyróżnia przede wszystkim kompleksowość obsługi – w myśl idei „od zapytania ofertowego do realizacji produkcji wielkoseryjnej”. Oprócz wspomnianego już działu technologiczno-projektowego i narzędziowni, posiadamy także nowoczesny, zaawansowany technicznie park maszynowy oraz izbę pomiarową. Zespoły specjalistów oraz wysokiej klasy urządzenia pomiarowe, na każdym etapie produkcji czuwają nad zgodnością ze specyfikacją, zapewniającą najwyższe standardy jakości wytwarzanych przez nas produktów. Dzięki takiej wszechstronności, bez potencjalnych zagrożeń związanych z zewnętrznymi dostawcami usług w powyższym zakresie, w krótkim czasie możemy rozpocząć produkcję seryjną nowego produktu.

Przedsiębiorstwo Pol-Elektra stawia na ciągły rozwój. W jakim obszarze rynku motoryzacyjnego widzicie Państwo potencjał na dalszy rozwój i planujecie wprowadzić nowe produkty?

W chwili obecnej plany dalszego rozwoju opieramy o automatyzację procesów produkcyjnych oraz udoskonalanie Lean Manufacturing. Jeśli chodzi o wprowadzanie nowych produktów – podążając za światowymi trendami - zamierzamy realizować projekty w obszarze elektromobilności.

Czy mogą Państwo opowiedzieć szerzej o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy zakład w Łochowicach wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest zaopatrzony w najnowocześniejsze technologie produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska?

Produkowane przez nas elementy wytwarzane są z różnorodnych technicznych tworzyw sztucznych, których przetwarzanie i obróbka dokonywane są przy użyciu 28 wtryskarek Arburg oraz 2 Engel z agregatami poziomymi i pionowymi, których siły zwarcia wynoszą od 30 do 350 ton. Z kolei nasze 3, 4 i 6 osiowe roboty zapewniają optymalny i efektywny proces wytwarzania. W zależności od specyfiki danego produktu montaż wytwarzanych elementów jest automatyczny lub półautomatyczny. Z naszymi możliwościami produkcyjnymi można zapoznać się m.in. za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej spółki – www.pol-elektra.pl, na której to zamieszczono wiele informacji, przybliżających profil naszej działalności, a także nagrania wideo, prezentujące fragment zaplecza produkcyjnego/parku maszynowego. Jeżeli chodzi o czwartą rewolucję przemysłową, jesteśmy na dobrej drodze, by w niedalekiej przyszłości z dumą odpowiedzieć: „Tak, wpisujemy się w trend Przemysłu 4.0.”

Pol-Elektra jest obecnie jednym z wiodących dostawców podzespołów elektrotechnicznych oraz różnorodnych komponentów z tworzyw sztucznych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejsza w naszej działalności, jest wskazana wcześniej kompleksowa obsługa klientów. Gwarantuje ona najwyższą jakość wytwarzanych przez nas produktów, co przekłada się na satysfakcję zleceniodawców. Zadowolenie klientów jest w naszym mniemaniu kluczem do sukcesu, w każdej branży.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Pol-Elektra?

Kapitał ludzki, to najważniejszy zasób organizacji. W związku z tym, w każdym z działów Pol-Elektry zatrudnieni są wykwalifikowani pracownicy, wśród których znajdują się osoby świadczące pracę na rzecz naszej spółki, od początku jej istnienia. Wieloletnie doświadczenie, w połączeniu z wysokim, specjalistycznym wykształceniem oraz ogromnym zaangażowaniem i lojalnością, wpływają na wysoką oraz niepowtarzalną jakość naszej kadry.

Pol-Elektra to ciągle dynamicznie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Prowadzenie działalności w branży automotive, wiąże się z ciągłymi inwestycjami związanymi z coraz wyższymi wymaganiami i oczekiwaniami klientów. Do najważniejszych, jakie udało nam się zrealizować na przestrzeni ostatnich lat, należy zaliczyć rozbudowę istniejącego zaplecza produkcyjnego o kolejną halę – już siódmą. Oprócz tego z uwagi na ciągły, dynamiczny rozwój technologiczny, zbudowaliśmy linie do produkcji automatycznej podzespołów elektrotechnicznych (BRM, BUSBAR).

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Nie chcielibyśmy nikogo szczególnie wyróżniać. Współpracujemy z globalnymi firmami z całego świata (Europa, Azja, Ameryka i Ameryka Południowa, Afryka). Każdy z naszych kontrahentów posiada certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość swoich działań. Wszystkich partnerów doceniamy i szanujemy na jednakowym poziomie.

Polska i świat walczą ze skutkami pandemii koronawirusa. Jak oceniają Państwo polski rynek automotive na tle innych krajów europejskich? Czy pandemia mocno wpłynęła na działalność Państwa firmy? Jakie widzą Państwo perspektywy rozwoju w najbliższych latach?

Pandemia wpłynęła na działalność Pol-Elektry znacząco. W ubiegłym roku nasze obroty spadły do 25% standardowej produkcji. Jednak dzięki odpowiedniemu dopasowaniu struktury kosztów oraz pomocy rządowej, udało nam się przetrwać. Obecnie realizujemy zamówienia na poziomie sprzed pandemii. Wierzymy, że najtrudniejszy okres związany z koronawirusem, mamy już za sobą. Liczymy na ciągły wzrost liczby zleceń i tym samym regularne zwiększanie obrotów o ok. 5% w skali roku. Polski rynek automotive nadal jest bardzo konkurencyjny i dobrze się rozwija, szczególnie w kontekście e-mobility.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Pol-Elektra może się pochwalić przede wszystkim posiadaniem certyfikatu IATF 16949: 2016 - rozpoznawalnej na całym świecie normy zarządzania jakości. Klienci wymagają od nas rozumienia ich specyficznych postulatów, skupienia na ciągłym udoskonalaniu oraz kontroli nad przeprowadzanymi procesami. Wspomniany certyfikat, jest zatem potwierdzeniem spełniania przez nas licznych oczekiwań i wymagań w jednej z najbardziej innowacyjnych branż przemysłu. Oprócz tego, otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający przynależność Pol-Elektry do elitarnego klubu Gazel Biznesu – grona najdynamiczniej rozwijających się firm, a także wyróżnienie w rankingu „Wehikuły Czasu” w województwie kujawsko-pomorskim.

Przedsiębiorstwo Pol-Elektra nieprzerwanie rozwija swoją działalność od 1993 roku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Największym powodem do dumy jest dla nas fakt, iż jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom wielu, wymagających klientów, działających na rynku polskim, jak i zagranicznym, takich jak: SEG/Bosch, Wabco, Nidec, Helag, Brose czy Pierburg. Doceniamy jednak wszystkie, nawet najmniejsze osiągnięcia. Każdy sukces jest dla nas motywacją do dalszej pracy i ciągłego rozwoju – zarówno spółki jak i własnego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble