magazine top

Nadal uznaje się, że rynek nieruchomości w Polsce jest w fazie rozwijającej. Popyt na mieszkania rośnie z każdym rokiem i bardzo trudno jest go zaspokoić. Tym bardziej że ceny nieruchomości ciągle szybują w górę. Czy to oznacza, że Polacy przestaną kupować mieszkania? Wszystko wskazuje na to, że nawet mimo zbliżającego się kryzysu, chętnie szukamy korzystnych ofert, dzięki którym możemy zyskać swoje pierwsze mieszkanie.

W jakim wieku Polacy kupują mieszkania?

Warto spojrzeć na proces zakupu mieszkań pod pryzmatem wieku nabywców. Według danych z końcówki 2020 roku zdecydowanie najliczniejszą grupą osób, które zdecydowały się zakupić mieszkanie, są osoby w przedziale wiekowym między 30 a 40 rokiem życia. W przypadku Bydgoszczy w tym przedziale wiekowym zdecydowanie najczęściej kupowane są pierwsze mieszkania od dewelopera.

Na tym etapie życia sytuacja finansowa i prywatna jest już na tyle stabilna, że znacznie chętniej decydujemy się na zaciąganie zobowiązań w postaci kredytów hipotecznych, a także na kupowanie domu bądź mieszkania.

Oto 3 grupy osób, które najczęściej decydują się na kupowanie mieszkań w Polsce:

  • Młode rodziny – gdy w rodzinie pojawiają się małe dzieci, wiele małżeństw pragnie zdecydować się na poważny krok, czyli znalezienie własnego domu lub mieszkania. Dlatego bardzo liczną grupą osób, które chętnie kupują w naszym kraju swoje pierwsze mieszkania, są rodziny z dziećmi.
  • Osoby, które chcą bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze – inną grupą osób, które warto wymienić w tym gronie, są osoby, które zamierzają mądrze zainwestować swoje pieniądze. Jak wiadomo, nie ma lepszej inwestycji niż nieruchomości. Dlatego zarówno w Bydgoszczy, jak i w wielu innych polskich miastach można zaobserwować trend, polegający na kupowaniu mieszkań w ramach inwestycji z rynku pierwotnego lub też wtórnego.
  • Osoby, które nie chcą już wynajmować mieszkań – liczną grupą są też po prostu osoby, które od wielu lat decydowały się na wynajmowanie mieszkania, a teraz ich celem jest „pójście na swoje”. W tej grupie są osoby w różnych przedziałach wiekowych, single, młode małżeństwa, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy.

Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Jeśli interesujesz się, tym, na jakie mieszkania najczęściej decydują się Polacy, to mam dla Ciebie kilka interesujących danych.

Po pierwsze skupmy się na metrażu. Otóż zdecydowanie największą popularnością cieszą się lokale, które mają średnio 54 m2. Dzisiejsi 30-40 latkowie zdecydowanie najchętniej kupują właśnie takie lokale. Liczą one często 2-3 pokoje.

Jednak wraz z wiekiem chętniej decydujemy się na wybieranie nieco mniejszych mieszkań. Dla przykładu osoby między 40. a 50. rokiem życia znacznie chętniej sięgają po parcele o metrażu maksymalnie 50 km2. Za to osoby powyżej 60. roku życia zazwyczaj poszukują mieszkań z maksymalnie dwoma pokojami, o powierzchni maksymalnie 45 m2.

Różnica wiąże się też z lokalizacją, bo im młodsze osoby szukają mieszkania, tym bardziej liczy się dla nich bliskość centrum miasta.

fb button

grab my essay banner

logo jooble