magazine top

Dla nikogo nie powinno to być niespodzianką, że druk 3D jest procesem wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów za pomocą specjalnej drukarki, jak nazwa wskazuje. By wydrukować coś w technologii 3D, poza drukarką, będzie Ci potrzebny jeszcze filament. Co to jest filament do druku 3D? Jaki wybrać dla Twojej drukarki? Przekonajmy się. 

Czym jest filament do druku 3D?

Filament do drukarki 3D jest materiałem termoplastycznym, dedykowanym do wykorzystania w drukarkach 3D wykorzystujących technologię FDM (fused deposition modeling) — wytwarzania poprzez depozycję gorącego materiału termoplastycznego warstwa po warstwie. W tej metodzie wykorzystywany materiał przeciskany jest przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia. Funkcjonuje więc jak tusz w relacji do tradycyjnej drukarki 2D. 

Termoplasty są to tworzywa sztuczne, które w określonej temperaturze i ciśnieniu zaczynają zachowywać się podobnie jak lepka, gęsta ciecz. Dzięki temu zjawisku można je kształtować w różne, skomplikowane wzory. Rozgrzane termoplasty za pomocą dyszy są układane warstwowo, a po zastygnięciu zmieniają się w bryłę, czyli gotowy wydruk 3D. 

W druku 3D to właśnie tworzywa termoplastyczne nazywamy filamentami. 

Filamenty są produkowane z różnych materiałów termoplastycznych, które różnią się od siebie własnościami fizycznymi i chemicznymi, m.in. temperaturą topnienia. Mają postać cienkiej żyłki, dlatego najczęściej spotykamy filamenty mające jedną z dwóch najczęściej spotykanych średnic,1.75 mm lub 2.85 mm.

Rodzaje filamentów do drukarki 3D 

Na rynku drukarek 3D znajdziesz wiele rodzajów filamentów. Tworzywo filamentu zależy od tego, jaki typ drukarki 3D posiadasz, oraz od charakteru wydruku i stosowanej technologii wytwarzania. Oto najpopularniejsze typy filamentu: 

  • Filament ABS, czyli taki wykonany ze sztucznego polimeru, więc w trakcie druku wytwarzane są toksyczne opary. Pracując z tym filamentem, trzeba być niezwykle ostrożnym i dbać o wentylację pomieszczenia. Pod uwagę należy także wziąć duży skurcz materiału, który można zniwelować stosując wysoką temperaturę drukowania i/lub podgrzewany stół roboczy. Jest to stosunkowo tani, wytrzymały filament, który może się pochwalić lepszą elastycznością i odpornością temperaturową niż pozostałe rodzaje. 
  • Filament PLA, czyli wykonany z mączki kukurydzianej lub trzciny cukrowej, więc jest biodegradowalny. Jest bezpieczną, ekologiczną alternatywą do filamentu ABS, a dodatkowo zapewnia wydruki o stosunkowo dobrej jakości i precyzji. Jest łatwy w użyciu, ale pod wpływem wysokich temperatur może się odkształcić. 
  • Filamenet TPU, czyli filament gumowy, jest kopolimerem składającym się z miękkich i twardych segmentów, co wpływa na wysoką elastyczność. Niestety filament ten jest stosunkowo drogi i posiada wolne tempo drukowania. 
  • Filament do długopisów 3D, czyli dla drukarki 3D w postaci narzędzia do rysowania. 

Każdy z wyżej wymienionych filamentów możesz znaleźć w różnego rodzaju kolorach, zależy jakich barw potrzebujesz do swojego projektu. Warto wiedzieć także, że alternatywną opcją do filamentu są żywice do druku 3D.

Na jaki filament warto się zdecydować? 

Użytkownik dopiero zaczynający przygodę z drukiem 3D, warto by zaczął do filamentów, które są bezpieczniejsze w użyciu. Dobre filamenty dla początkujących to PLA. Filament PLA jest używany najczęściej, dopiero gdy opanujesz druk 3D, zaleca się korzystanie z filamentów ABS.

Końcowy efekt wydruku 3D zależy nie tylko od parametrów drukarki, ale również od filamentu. Dlatego filament do drukarki 3D to podstawowy zakup zaraz po zakupie samej drukarki. Teraz już wiesz, czym jest filament i jakie są jego rodzaje, jesteś więc gotowy rozpocząć swoją przygodę ze światem druku brył 3D. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne