magazine top

Teleskopowy e-prowadnik triflex TRX firmy igus oszczędza miejsce na robocie i zapewnia długość odciągu nawet do 40 procent

Aby zapewnić bezpieczne, łatwe i kompaktowe prowadzenie przewodów w robotach przemysłowych podczas ruchu, firma igus opracowała czterowymiarowy e-prowadnik triflex TRX. Nowa konstrukcja zastępuje klasyczne zestawy węży robotów i systemy odciągu. Cecha szczególna: 40-procentowa długość odciągu zapewniona dzięki unikalnemu mechanizmowi teleskopowemu wewnątrz prowadnika. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić miejsce na trzeciej osi swojego robota, do 83 procent masy i obniżyć wysokie koszty systemów odciągu. 

Trójwymiarowe e-prowadniki triflex R firmy igus są szeroko stosowane w przemyśle w celu bezawaryjnego prowadzenia przewodów i węży na robotach. Systemy odciągu były dotychczas stosowane na trzeciej osi, aby zapewnić brak powstawania pętli, które utrudniają pracę robota. "Jednak osie w robotach oferują coraz mniej miejsca, dlatego potrzebne było nowe rozwiązanie" - mówi Daniel Marzec, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za systemy e-prowadnikowe w firmie igus Sp. z o.o. System triflex TRX został opracowany w oparciu o e-prowadnik triflex R. Jest to czterowymiarowy e-prowadnik, w którym system odciągu jest już zintegrowany. "Dzięki TRX stworzyliśmy prowadnik oszczędzający miejsce, który można zamocować bezpośrednio i kompaktowo na trzeciej osi. Zasilanie skręca się, wydłuża i skraca spiralnie, jak w wysuwanym teleskopie, nawet do 40 procent.” W tym celu firma igus stawia na system złącz śrubowych w unikalnym mechanizmie, jak również na zintegrowaną opaskę resetującą. Taśma raz po raz przywraca ogniwa prowadnika do punktu wyjścia, dzięki czemu można regulować siłę odciągu. Przewody są umieszczone w prowadniku w formie spirali i bezpiecznie prowadzone podczas ruchu za pomocą prowadnika. Dodatkowo, przewody i węże są zamocowane w środku TRX tak, że nie opuszczają swojej pozycji, gdy prowadnik jest ciągnięty.

83-procentowa oszczędność masy

W porównaniu z innymi systemami odciągu, użytkownik oszczędza do 83 procent masy i zajmuje mniej niż połowę miejsca. W ten sposób można jeszcze bardziej zwiększyć wydajność robota, a dzięki rezygnacji z dodatkowego systemu odciągu, znacznie obniżyć koszty. TRX może być łatwo podłączony do istniejących prowadników triflex R serii TRE. Podobnie jak w przypadku triflex R, przewody można szybko umieścić w e-prowadniku. igus prezentuje nowy TRX od 5 maja 2021, na swoich nowo uruchomionych, hybrydowych targach.

Więcej informacji oraz film prezentujący działanie TRX można znaleźć na stronie: https://www.igus.pl/info/triflex-r-trx

fb button

grab my essay banner

logo jooble