magazine top

Przejście przeciwpożarowe to jeden z ważniejszych elementów biernej ochrony przeciwogniowej. Jest ona niezwykle istotna w momencie, gdy w budynku dojdzie do wybuchu pożaru.

Zbudowanie odpowiedniego przejścia wymaga przestrzegania kilku zasad. W innym razie nie będzie ono spełniało swojej funkcji i nie zapewni bezpieczeństwa. 

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy budowie przejścia przeciwpożarowego?

Przed przystąpieniem do budowy przejścia przeciwpożarowego trzeba wybrać odpowiednie materiały. Wszystkie produkty ochrony przeciwpożarowej powinny posiadać oznakowanie CE, aby mieć pewność, że korzysta się z produktów dobrej jakości. Warto również sprawdzić, czy ich niezawodność została niezależnie zweryfikowana przez odpowiednie instytucje, ponieważ producenci nie zawsze przedstawiają w stu procentach wiarygodne badania na ten temat. 

Podczas samej budowy przejścia przeciwpożarowego trzeba zadbać o to, by szczelina pierścieniowa została odpowiednio zaprojektowana względem wybranego systemu uszczelniania. W takim przejściu należy używać wyłącznie materiałów ognioodpornych. Wszystkie kable oraz rury muszą więc być odporne na wysoką temperaturę. 

Najważniejsze kwestie przy budowie przejścia przeciwpożarowego

Budując przejście przeciwpożarowe, dobrze jest zlecić to zadanie wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która ma odpowiednie doświadczenie. Lepiej nie iść w tej kwestii na kompromisy, bo przejście przeciwpożarowe odgrywa bardzo istotną rolę w bezpieczeństwie budynku.

Warto pamiętać o tym, aby korzystać ze sprzętu i produktów jednej marki, które tworzą systemowe rozwiązanie. Ważne jest również zadbanie o dobór odpowiedniej wełny mineralnej i zabezpieczenie przejść instalacyjnych już na etapie projektowania całego przejścia przeciwpożarowego.  

Więcej o tym, jak prawidłowo dobrać zabezpieczenia przejść przeciwpożarowych, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/237462/bledy-doboru-rozwiazan-zabezpieczen-przejsc-instalacyjnych/

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne