magazine top

Firmy Valmont i Trigonum połączyły siły, aby dokonać przełomu w procesie produkcji lekkich i wydajnych słupów energetycznych, oświetleniowych, sygnalizacyjnych i masztów. Inżynierowie Valmont Sp. z o.o. stanęli przed wyzwaniem, jakim było opracowanie pełnej automatyzacji dla ostatniego etapu procesu technologicznego dotyczącego produkcji słupów. Zespół Trigonum odpowiadał za pozyskanie potrzebnego do tego finansowania. Sprawdź, na czym polegało opracowanie innowacyjnej linii technologicznej w tym projekcie.

Krótki opis firmy Valmont Sp. z o.o.

Jako krótkie tło do tego tekstu warto przedstawić specyfikę i obecną sytuację polskiej firmy Valmont Sp. z o.o. To podmiot, który na przestrzeni ostatnich lat zbudował stabilną pozycję lidera rynku Europy Środkowo-Wschodniej w swoim sektorze. Niezwykle przydatne było przy tym pozyskanie wielomilionowego dofinansowania dla firm. Dzięki temu inżynierowie firmy mogli zintensyfikować swoje prace nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych. Ukoronowaniem ich wysiłków jest zbudowanie jedynej tego typu na świecie zautomatyzowanej linii technologicznej, która odpowiada za końcowy proces produkcji słupów. 

Ryzyko, które warto było podjąć

Bez wątpienia projekt innowacyjnej i zautomatyzowanej linii technologicznej tego typu wiązał się ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim brakowało rynkowych odniesień do tego typu konstrukcji, ponieważ nikt wcześniej jej nie zrealizował. Do tego w grę wchodził ogromny nakład pracy oraz miliony złotych, które trzeba było przeznaczyć na fazę projektowania, testowania i ostatecznie wdrażania linii do procesu produkcyjnego. Po czasie okazało się, że ryzyko się opłaciło, a zbudowanie linii technologicznej tego typu to ogromny sukces zarówno inżynierów Valmont, jak i ekspertów i doradców z Trigonum, których specjalizacją są dotacje dla firm

Przed jakimi wyzwaniami stanęli inżynierowie Valmont?

Oczywiście tak spektakularny sukces nie byłby możliwy bez wiedzy, doświadczenia i umiejętności inżynierów firmy Valmont. Nawet przy milionowym budżecie linia nie powstawałaby, gdyby na którymś z etapów zabrakło odpowiedniej wiedzy merytorycznej i odpowiednio skalkulowanego ryzyka. Inżynierowie stawali przed licznymi wyzwaniami. Największe z nich to:

  • zapewnienie wysokiej wydajności produkcyjnej nowej linii technologicznej, która odpowiada zapotrzebowaniom firmy;
  • dostosowanie nowej linii technologicznej do dostępnej przestrzeni w hali produkcyjnej oraz do już istniejących elementów automatyki przemysłowej;
  • bezpieczne chwytanie produktu do jego transportu, co było utrudnione ze względu na różny kształt słupów, ochrona przed uszkodzeniem, a także duże gabaryty. 

Udało się to zrealizować, dzięki czemu cały proces produkcyjny został zautomatyzowany. Do tej pory ostatni etap odbywał się w formie pracy manualnej pracowników Valmont. Obecnie ich udział zmniejszono do zaledwie 10% i odpowiadają obecnie przede wszystkim za nadzór procesu. 

Liczne korzyści 

Udane wdrożenie innowacyjnej linii technologicznej i pełna automatyzacja ostatniego etapu procesu produkcyjnego w firmie Valmont to znaczna przewaga rynkowa. Wpłynęło to m.in. na poprawę bezpieczeństwa pracowników, wzrost jakości prowadzonej produkcji. Każdy element jest obecnie kontrolowany według norm i procedur zapisanych w programie z obszaru automatyki. Wiele z korzyści obserwowanych będzie dopiero w dłuższej perspektywie, jednak już teraz Valmont Sp. z o.o. to niekwestionowany lider Europy Środkowo-Wschodniej w swoim sektorze. 

Środki pozyskane z NCBiR

Przedstawiciele Valmont nie ukrywają, że niezwykle ważne w kontekście tego sukcesu jest pozyskanie finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Ścieżka dla Mazowsza. Te udało się pozyskać we współpracy ze specjalistami Trigonum, którzy odpowiadali za przygotowanie wniosku, a także jego przeprocesowanie. Ku uciesze obu stron, wniosek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i został wysoko oceniony. Dzięki temu Valmont w ramach prowadzonych badań projektowych mógł skorzystać z wielomilionowej dotacji. To też czytelny sygnał dla innych podmiotów, które są zainteresowane dotacjami na rozwój i szukają zaufanego partnera w tym zakresie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble