magazine top

Choć na co dzień spotykamy się z niezliczoną ilością produktów, na których widnieją etykiety, wielu z nas nadal patrzy na nie jak na magiczne szlaczki, które niewiele oznaczają. Te najpopularniejsze towarzyszą nam każdego dnia - w łazience spotykamy je na kosmetykach i środkach czystości, w kuchni na produktach spożywczych, w szafie na metkach ubrań. Niektóre czytaliśmy już wiele razy, a i tak nie za bardzo wiemy, jak czytać etykiety na produktach tak, żeby odnaleźć interesujące nas informacje. Znakowanie produktów w wielu branżach jest obligatoryjne - dzięki specjalnym oznaczeniom możemy dowiedzieć się bowiem tego, co o danym produkcie wiedzieć musimy.

Jakie informacje o produktach są umieszczone na etykietach?

Za pomocą odpowiednich drukarek przemysłowych na znakowanych produktach zwykle umieszcza się podstawowe informacje na temat danego produktu. Z etykiety dowiemy się zatem, jaka jest data przydatności danego towaru, z jakiej partii produkcyjnej pochodzi, jaki ma kod kreskowy oraz sprawdzimy ewentualne loga, ostrzeżenia bądź certyfikaty bezpieczeństwa. Zazwyczaj z etykiety możemy dowiedzieć się też, jaki skład ma dany produkt - szczególnie w przypadku kosmetyków oraz produktów spożywczych, ale także materiałów - coraz częściej podana jest także informacja o ewentualnych alergenach. Jak nietrudno zauważyć, informacje z etykiet mogą być w wielu sytuacjach bardzo przydatne - wolimy przecież wiedzieć, do kiedy można bez obaw zjeść jogurt oraz w jakiej temperaturze prać nowy sweter, ważne jest więc, aby etykiety były trwałe i informowały nas o kluczowych kwestiach związanych z użytkowaniem bądź spożywaniem produktu, dlatego producent powinien zawsze zadbać o to, by etykiety produktów były dostosowane do rodzaju produktu, w czym pomoże odpowiednio dobrana drukarka przemysłowa - zachęcamy do skorzystania z tych dostępnych w ofercie Autojet.

Jak czytać etykiety na produktach spożywczych?

Od etykiet produktów spożywczych zależy nasze zdrowie, dlatego powinniśmy zawsze bardzo uważnie je czytać i sprawdzać pod kątem istotnych dla nas informacji. Przede wszystkim liczy się skład i wartości odżywcze wykorzystanych składników - to pozwoli nam dowiedzieć się, co tak naprawdę trafia do naszego organizmu, kiedy spożywamy dany produkt. Generalnie im mniej składników, tym lepiej - krótsza jest wtedy lista konserwantów i niepożądanych substancji, natomiast w przypadku produktów o składzie oznaczonym 100% to zwykle produkty nieprzetworzone bądź przetworzone w minimalnej formie. Pamiętaj, że etykiety produktów spożywczych często próbują ukryć najważniejsze informacje, dlatego zwracaj uwagę na mały druk. Kolejność wymienionych składników również ma znaczenie - składników wymienionych na początku będzie w produkcie najwięcej, podczas gdy tych ostatnich - najmniej. Zawsze sprawdzaj, czy opis produktu zgadza się z jego rzeczywistym składem. Co jeszcze można przeczytać na etykietach spożywczych? Na przykład zawartość składników niepożądanych, takich jak cukier, który bywa ukrywany pod rozmaitymi nazwami oraz tłuszcze nasycone i nienasycone, a także alergeny, które mogą wywoływać alergię u osób uczulonych na dany składnik. Zawsze mile widziane na etykietach są natomiast witaminy i minerały w składzie. Jedną z kluczowych informacji na temat żywności, którą można znaleźć na etykiecie, jest także data przydatności do spożycia, na którą zawsze powinniśmy zwracać uwagę, najlepiej jeszcze przed zakupem produktu w sklepie. Pamiętaj, że uważne czytanie etykiet to podstawa zdrowia i dobrych nawyków żywieniowych w diecie.

Jak czytać etykiety na kosmetykach?

Zasada “od składnika, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej” działa także w przypadku składu kosmetyków, w tym przypadku jednak nie ma oznaczenia procentowego, co powoduje wiele nieścisłości. Jeśli chodzi o etykiety kosmetyków, trzeba uważać przede wszystkim na takie składniki, jak parafina (pochodna ropy naftowej, może wysuszać skórę, zatykać pory i powodować stany zapalne), parabeny (syntetyczne konserwanty, mogą mieć działanie rakotwórcze), SLS (drażniące detergenty, zmywają ochronną warstwę lipidową naskórka) oraz silikony (zapychają pory, w małych ilościach nie są szkodliwe). Najbezpieczniejsze kosmetyki to oczywiście wszystkie kosmetyki naturalne, jednak i tutaj trzeba zachować czujność i uważać na oznaczenia typu “bio”, “eko”, “organic”, bowiem nie zawsze informacja ta jest zgodna z prawdą. Zawsze warto szukać w składzie oznaczeń typu “oil” lub “extract”, są to naturalne oleje i wyciągi roślinne, które są bardzo korzystne dla naszej skóry, podobnie jak olejki eteryczne, proteiny i substancje łagodzące. Kiedy czytasz etykiety na kosmetykach, szukaj oznaczenia “nietestowane na zwierzętach”, dzięki temu kupujesz produkt, którego producent nie przyczynił się do zwiększenia cierpienia zwierząt. Warto także pamiętać, że niestety nawet substancje pochodzenia naturalnego mogą uczulać alergików.

Wpis powstał we współpracy z firmą Autojet

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne