magazine top

Hans AA jest duńską firmą rodzinną, założoną w 1949 roku. W ostatnich latach firma znacznie rozwinęła działalność otwierając nowoczesną fabrykę w Polsce. Hans AA jest producentem oraz dostawcą innowacyjnych i specjalnie zaprojektowanych plandek najwyższej jakości.

Specjalnie dla BusinessPL prestiżowego wywiadu udzielił Pan Henrik Lodberg Jensen, Współwłaściciel i Dyrektor Fabryki w Polsce.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Hans AA Polska Sp. z o.o. i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Mój pradziadek, Hans Aa, był rybakiem. Przez wiele lat pracował bardzo ciężko. Jednak nadszedł moment, gdy musiał pomyśleć o zmianie, ponieważ praca ta stała się dla niego zbyt wymagająca fizycznie. W jego głowie narodził się pomysł szycia żagli na statki rybackie, co pozwoliło mu wciąż być blisko morza, które kochał nad życie. I tak w 1949 roku, w miejscowości Esbjerg, w Danii, powstała firma „Hans AA & Sons”. Firma produkowała żagle przez wiele lat, szyjąc produkty na zamówienie ze wszystkich materiałów, od skóry, poprzez tkaniny aż do brezentu plandekowego. Wyłączne szycie na potrzeby morza trwało aż do lat 90-tych. Wtedy to liczba połowów została znacznie ograniczona przez Unię Europejską. Przemysł rybacki z miesiąca na miesiąc podupadał coraz szybciej. Jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji było przestawienie profilu produkcji. Zaczęliśmy interesować się innymi branżami. Wdrażaliśmy nowe rozwiązania, tworzyliśmy nowe produkty. Około roku 2000 rozpoczęliśmy współpracę z firmami związanymi z przemysłem wiatrowym, a w 2004 roku wygraliśmy pierwszy naprawdę duży przetarg na szycie plandek dla tego sektora. To był kolejny krok milowy w historii firmy, ponieważ dzięki nowemu kontraktowi postanowiliśmy otworzyć filię w Polsce. Pozwoliło nam to nie tylko obniżyć koszty produkcji, ale przede wszystkim jeszcze bardziej zwiększyć konkurencyjność. W Pile znaleźliśmy doskonałe miejsce do rozwoju. Przejęliśmy po jednej z duńskich firm kilka idealnych na nasze potrzeby hal produkcyjnych oraz wielu wykwalifikowanych pracowników, bez których nie dalibyśmy rady tak szybko rozpocząć produkcji w Polsce. Między rokiem 2004 a 2009 przemysł wiatrowy rozwijał się tak dynamicznie, że potrzebowaliśmy dodatkowego wsparcia, dlatego w 2010 roku otworzyliśmy również oddział w Ningbo, w Chinach.

Zakład Hans AA Polska jest nowoczesną fabryką produkującą plandeki oraz różnego typu pokrowce z wielu innych materiałów, wszystko zaprojektowane na potrzeby klienta. Czy mogą Państwo opowiedzieć o ofercie firmy, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Jesteśmy producentem innowacyjnych i specjalnie zaprojektowanych plandek wysokiej jakości. Naszą mocną stroną jest niewątpliwie dział R&D (research and development). Projektujemy plandeki na specjalne zamówienia. Nasze rozwiązania są dosłownie i w przenośni „szyte na miarę”. Jesteśmy bardzo konkurencyjni, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości. Posiadamy nowoczesne maszyny, a nasz park maszynowy, zapewnia wysoką wydajność i jakość. Oferujemy plandeki w indywidualnych rozmiarach oraz w szerokiej gamie kolorystycznej (z nadrukami, grafiką oraz logo). Często są to bardzo skomplikowane kroje, przykładowo szyjemy pokrowce na śmigła wiatraków (niektóre mają 75 metrów długości).

Jesteście partnerem dla firm z wielu branż. Do kogo szczególnie kierujecie swoje produkty i co wyróżnia waszą ofertę na tle konkurencji?

Naszymi głównymi odbiorcami są firmy związane z przemysłem wiatrowym i morskim. Duża część naszej produkcji to również plandeki potrzebne przy produkcji i wykorzystywaniu maszyn rolniczych. To, co nas wyróżnia, to z pewnością jakość oraz możliwość szybkiego dopasowania rozwiązań do potrzeb klienta. Posiadanie zakładów produkcyjnych w 3 lokalizacjach, tj. Dania, Polska, Chiny, daje nam niezwykłą przewagę konkurencyjną. Dzięki nim możemy dopasować się terminowo i cenowo do ostatecznej destynacji, do której ma trafić wyrób. Nasze kluczowe wartości to:

  • Wiarygodność - pragniemy być partnerem godnym zaufania.
  • Niezawodna dostawa - zadowolony klient, który otrzymuje swój produkt w wyznaczonym terminie jest dla nas najwyższą wartością.
  • Elastyczność - jesteśmy otwarci na zmiany tak, aby dopasować się do oczekiwań.

Z roku na rok firma intensywnie się rozwija. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejszy dla nas zawsze był, jest i będzie Klient. Jego oczekiwania i potrzeby są dla nas kluczowe. Aby spełnić wszystkie wymagania wraz z zachowaniem najwyższych standardów – potrzebujemy doświadczonych pracowników i to oni są kluczem naszego sukcesu.

Czołowa pozycja na rynku nie byłaby możliwa bez odpowiedniego zarządzania oraz wysoko wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Hans AA Polska?

W naszej firmie bardzo wysoko cenimy sobie każdego pracownika. Dla mojego dziadka bardzo ważne były wartości rodzinne i my staramy się tę tradycję kontynuować. Dzisiejszy rynek stawia przed każdą firmą bardzo wysokie wymagania, zwłaszcza pod kątem nowoczesnego podejścia do zarządzania, optymalizacji, wykorzystywania coraz to lepszych narzędzi jakościowych, pomiarowych itp. Firma Hans Aa w ostatnich latach osiągnęła bardzo wysoki wzrost sprzedaży, a tym samym wzrost ilości produkowanych wyrobów – na tym etapie nie wchodzi już w grę zarządzanie jednoosobowe. Rozwój firmy wymusił niejako konieczność szukania na rynku właściwych ludzi z odpowiednim doświadczeniem, którzy poukładają procesy i włożą wszystko w pewne ramy, zgodnie z międzynarodowymi standardami i dobrymi praktykami. Zatrudnione zostały osoby z obszaru szeroko rozumianego inżynieringu, logistyki czy jakości, które wniosły do firmy bagaż pozytywnych doświadczeń ze swoich wcześniejszych miejsc pracy oraz wiedzę, dzięki której dobre zmiany w organizacji następują z dnia na dzień. Aby rozwijać umiejętności pracowników, rozpoczęliśmy jakiś czas temu proces oceny ich kompetencji, zgodnie z określoną procedurą i poszczególnymi poziomami na wszystkich procesach produkcyjnych. Pokazało nam to, w którym kierunku powinniśmy dążyć, aby rozwijać umiejętności, które już posiadamy i zdobywać nowe. Niekoniecznie poprzez szkolenia zewnętrzne, ale przede wszystkim poprzez zaangażowanie pracowników bardziej doświadczonych i przekazywanie ich wiedzy i doświadczenia pracownikom, którzy tego potrzebują. W ten sposób nie tylko poszerzamy zespół specjalistów, ale przede wszystkim budujemy relacje między ludźmi i współodpowiedzialność za firmę. Jednocześnie możemy pochwalić się praktycznie zerowym wskaźnikiem rotacji wśród pracowników wszystkich szczebli, a to pokazuje, że polityka, którą prowadzimy w aspekcie zarządzania zasobami jest dobra, a cały czas może stawać się jeszcze lepsza

Hans AA Polska dysponuje nowoczesnym zakładem produkcyjnym, który stale jest modernizowany. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W ostatnich 3 latach wiele się u nas zmieniło. Przede wszystkim zbudowaliśmy duży, nowoczesny magazyn. Jego powierzchnia oraz sposób magazynowania znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz przede wszystkim stosowanie zasad FIFO, co oczywiście wpływa na minimalizowanie marnotrawstwa zapasów. Rok temu zbudowaliśmy nowe pomieszczenia biurowe, które w ostatnim czasie powiększaliśmy z uwagi na wzrost zatrudnienia. Jednocześnie systematycznie modernizujemy hale produkcyjne.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Nasza firma stale się rozwija. Wierzymy, że jesteśmy w stanie utrzymać ten wzrost. Nasi obecnie główni odbiorcy, czyli producenci wież wiatrowych również bardzo pozytywnie patrzą w przyszłość pomimo pandemii. Dążymy do zwiększenia zdolności produkcyjnej, wciąż się rozwijamy i inwestujemy, zatrudniamy nowych pracowników. Tylko w 2020 roku, pomimo trudnej sytuacji związanej z COVIDEM, przyjęliśmy 17 nowych pracowników.

Hans AA Polska to nowoczesne przedsiębiorstwo, które spełnia najbardziej rygorystyczne standardy. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Firma otrzymała w 2018 roku tytuł „Gazeli Biznesu”. Jesteśmy bardzo dumni z tego tytułu, tym bardziej że jest on potwierdzeniem rozwoju, jaki w firmie nastąpił i cały czas następuje. W Polsce obecnie jesteśmy w trakcie certyfikacji ISO 9001:2015 oraz ISO 14001:2015. Mamy nadzieję, że certyfikat ten będzie wydany jeszcze przed końcem roku. Nasz oddział w Chinach taką certyfikację już przeszedł kilka lat temu i spełnia wymagania obu norm. Natomiast siedziba główna w Danii certyfikowana jest przez Achilles (certyfikacja branżowa), ale również przygotowuje się do audytu certyfikującego ISO. Uzyskanie certyfikatu ISO w zakresie systemu zarządzania jakością i środowiskiem jest dla nas obecnie priorytetem, ale nie chcemy na tym poprzestać. Wiemy, jak ważne są standardy i te zapewniane są właśnie poprzez wdrożone odpowiednie procedury i instrukcje stanowiskowe. W przyszłości chcielibyśmy bardziej skupić się na Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, ponieważ jako firma świadoma i dojrzała w swojej branży, pragniemy być również dla społeczności i środowiska.

Hans AA to firma z ponad 70-letnim dziedzictwem. Z jakich osiągnięć są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy kilkunastu lat funkcjonowania polskiego przedstawicielstwa?

Firma działa w Polsce od ponad 16 lat. Jesteśmy bardzo dumni z tego, jak się rozwinęliśmy. A pamiętajmy, że napotkaliśmy kilka „burz” po drodze. Kryzys w 2008 roku dał nam się najbardziej we znaki, ale wyszliśmy z niego obronną ręką silniejsi o nowe doświadczenia i jeszcze bardziej zmotywowani do pracy. Jesteśmy pewni, że podążamy w dobrym kierunku, zwiększając nakłady finansowe na informatyzację systemów, optymalizację procesów i jednocześnie zatrudniając coraz więcej osób, które dzieląc się swoją wiedzą i kompetencjami umożliwiają nam dalszy wzrost.

fb button

grab my essay banner

logo jooble