magazine top

Na sprężone powietrze składa się nie tylko mieszanka gazów pod ciśnieniem, ale lecz także kilka rodzajów zanieczyszczeń. Usuwa się je między innymi za pomocą filtrów sprężonego powietrza. Filtry te przygotowują sprężone powietrze do dalszego uzdatniania. W jaki sposób się to odbywa i jakich zanieczyszczeń można się dzięki nim pozbyć?

Co może zanieczyszczać sprężone powietrze?

Powietrze przed uzdatnieniem zawiera w sobie 3 rodzaje zanieczyszczeń:

  • cząstki stałe;
  • wodę;
  • olej

Cząstki stałe to przede wszystkim zasysany z otoczenia kurz i pył. Jednak część tego typu zanieczyszczeń dostaje się do medium już w systemie – mowa o fragmentach uszczelek czy rdzy. Ponieważ mogłyby one spowodować uszkodzenie sprzętu korzystającego ze sprężonego gazu, w instalacjach stosuje się filtry sprężonego powietrza (takie jak te: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/filtry-sprezonego-powietrza,110.htm), które zatrzymują większość unoszących się w medium cząstek.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cząsteczek wody, które zasysane są przez sprężarkę z otoczenia. Choć obecność pary wodnej w powietrzu jest naturalna, to zarówno w instalacji, jak i w urządzeniach korzystających ze sprężonego powietrza wszelkiego rodzaju wilgoć jest niepożądana. Powoduje korozję, skraca żywotność urządzeń korzystających z medium oraz zwiększa ryzyko usterek. Wodę usuwa się za pomocą odpowiednich filtrów sprężonego powietrza oraz osuszaczy.

Cząstki oleju zanieczyszczają sprężone powietrze już w sprężarce. Olej jest materiałem eksploatacyjnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Mgła olejowa wytrąca się w instalacji w postaci kropel, które przedostają się do sprężanego powietrza. Filtracja tego typu zanieczyszczeń jest szczególnie istotna – medium przeznaczone do użytku w branży spożywczej czy farmaceutycznej nie może zawierać ani kropli oleju. Dlatego tu również stosuje się filtry sprężonego powietrza wraz z odolejaczami i separatorami.

Jednym z najważniejszych etapów w procesie sprężania powietrza jest więc jego uzdatnianie. Odpowiednia filtracja i zastosowanie właściwych filtrów sprężonego powietrza pozwalają uzyskać odpowiednią jakość medium, spełniającą wymagania określone w normie ISO 8573-1.

Jak działają filtry sprężonego powietrza?

Filtracja to kilkuetapowy proces uzdatniania sprężonego powietrza. W trakcie filtracji wstępnej z medium usuwane są większe cząstki stałe oraz kondensat wodno-olejowy. Na dalszych etapach stopniowo eliminowane są również te o mniejszych rozmiarach oraz mgła olejowa, której nie udało się odseparować od medium.

W razie konieczności stosuje się też filtry sprężonego powietrza z dodatkiem węgla aktywnego. Ten składnik pochłania nie tylko mgłę olejową, lecz także zapach oleju. Jest to szczególnie pożądane, gdy medium ma być wykorzystywane w procesie produkcji leków lub żywności.

Chcesz zaopatrzyć się w wysokojakościowe filtry sprężonego powietrza lub dowiedzieć się więcej na ich temat? Zajrzyj na: https://www.sprezarki-techem.com.pl/

Sprawdź również, jak dobrać zbiornik sprężonego powietrza: https://mojabudowa.pl/artykul/195-jak-dobrac-zbiornik-sprezonego-powietrza.htm

fb button

grab my essay banner

logo jooble