magazine top

W erze, gdzie postęp technologiczny i ekologiczna świadomość kształtują przyszłość przemysłów, branża chłodnicza i klimatyzacyjna podąża ścieżką innowacji. Area Cooling Solutions Sp. z o.o. stoi na czele tej ewolucji, oferując przełomowe, energooszczędne technologie dla sektora komercyjnego. Jako kluczowy element międzynarodowego holdingu z siedzibą w Barcelonie, firma wyróżnia się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji nowoczesnych urządzeń, jednocześnie przekraczając granice w poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań. Z centralą zlokalizowaną w Nowej Wsi Wrocławskiej, sercem innowacji i rozwoju, a także drugim zakładem produkcyjnym we Wrocławiu oraz biurami techniczno-handlowymi w Warszawie, Gdyni i Katowicach, Area Cooling Solutions skutecznie ekspanduje, umacniając swoją obecność na globalnych rynkach.

W naszym ekskluzywnym wywiadzie Pan Paweł Jankowski, Dyrektor Generalny Area Cooling Solutions Sp. z o.o., odsłania kulisy działalności firmy, jej inspiracje do nieustannego dążenia do innowacji oraz zaangażowanie w redukcję śladu węglowego poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie technologii. Od założenia w 1986 roku, przez kluczowe momenty takie jak debiut inwerterowych agregatów iCOOL™, aż po ambitne cele na przyszłość - zapraszamy do odkrywania świata Area Cooling Solutions, gdzie nowoczesność spotyka się z ekologią, tworząc sukces na skalę międzynarodową.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa Area Cooling Solutions i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Początki firmy sięgają 1986 roku, kiedy to w Hiszpanii powstało przedsiębiorstwo AREA TRADERS. Początkowo firma zajmowała się wyłącznie dystrybucją komponentów chłodniczych na terenie Europy. W kolejnych latach spółka dynamicznie się rozwijała, stając się wyłącznym dystrybutorem sprężarek renomowanych firm takich jak Bristol, Sanyo/Panasonic, GMCC oraz AVIC. Działalność produkcyjna rozpoczęła się w 2006 roku w Polsce. W naszej głównej fabryce produkujemy nowoczesne urządzenia w technologii inwerterowej i z zastosowaniem ekologicznych czynników np. CO2. W 2022 roku zwiększyliśmy powierzchnię produkcyjną o dodatkowe 3000 m2, oddając do użytku drugi zakład koncentrujący się na produkcji naszych standardowych agregatów iCOOLTM. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie wejścia na rynek amerykański.

Area Cooling Solutions projektuje i produkuje systemy chłodnicze oraz klimatyzacyjne. Czy może Pan opowiedzieć szerzej o wytwarzanych produktach?

Jesteśmy w Polsce jednym z największych producentów urządzeń chłodniczych. Nasze portfolio produktowe jest w głównej mierze dedykowane do aplikacji chłodnictwa komercyjnego, takich jak branża Retail, HORECA, czy Przetwórstwo i Przechowywanie żywności. W 2010 roku rozpoczęliśmy produkcję kompaktowych inwerterowych agregatów iCOOLTM. Dzięki płynnej regulacji wydajności i dostosowaniu poboru energii do aktualnego zapotrzebowania w układzie, ta technologia pozwala na ponad 30% obniżenie zużycia energii w porównaniu do tradycyjnej technologii on-off. Dzisiaj jesteśmy europejskim liderem w tym sektorze, posiadając ponad 16 000 agregatów iCOOLTM zainstalowanych w ponad 30 krajach. W 2016 roku poszerzyliśmy portfolio agregatów iCOOLTM o modele przystosowane do pracy z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2. Projektujemy i produkujemy również urządzenia seryjne na specjalne zamówienie klienta. Subcontracting to praktyka polegająca na tworzeniu produktów seryjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Jako kontrahent współpracujemy z różnymi sektorami branży HVAC&R, tworząc rozwiązania dedykowane do indywidualnych wymagań danego projektu, z pełną możliwością kastomizacji.

Jakie są trendy w sektorze, w którym działa Państwa firma i jakie podejmujecie w związku z tym działania?

Na potrzeby dzisiejszego rynku istotne przełożenie mają koszty energii i aktualizacja przepisów UE związanych z ochroną atmosfery (ustawa F-gazowa). Nasze agregaty iCOOLTM są szyte na miarę tych potrzeb. Nowa linia produktowa iCOOLTM SE jest zieloną alternatywą dla produktów on/off, przy zbliżonej cenie i znacznie niższym zużyciu energii. Pokazuje to nasz kalkulator oszczędności dla technologii inwerterowej. W związku z porozumieniem zmniejszającym kontyngenty czynników HFC i kolejnymi limitami związanymi z wpływem substancji na tworzenie efektu cieplarnianego (współczynnik GWP), spodziewany jest wzrost rynku urządzeń na czynniki naturalne. Nasza firma produkuje agregaty iCOOLTM CO2 już od ponad siedmiu lat. W chwili obecnej nasze agregaty na dwutlenek węgla potwierdzają swoją niezawodność pracując z powodzeniem w różnych warunkach od Skandynawii po Cypr, a nasze portfolio urządzeń na CO2 jest stale poszerzane.

Jaką wartość dodaną oferują Państwo, poza jakością swoich produktów?

Nasi klienci potrzebują wsparcia przy przejściu na nowe technologie. Areacademy to interaktywne centrum szkoleniowe dla naszych partnerów i naszych obserwujących, służące jako cenne źródło wiedzy zarówno w zakresie podstawowych pojęć z dziedziny chłodnictwa i HVAC, jak i zaawansowanych szkoleń z zakresu najnowszych technologii. Oferujemy bezpłatnie regularnie publikowane materiały i narzędzia szkoleniowe oraz organizujemy szkolenia praktyczne i online https://areacooling.com/areacademy/pl/ Zasięg naszej działalności szkoleniowej jest globalny, oferujemy materiały i szkolenia w 6 językach. Rozwijając nasz autorski system monitoringu i kontroli areacloud możemy komunikować się z systemami klientów, zdalnie parametryzować instalację i prowadzić prewencję potencjalnych awarii. Dzięki temu nasz customer experience nie kończy się na sprzedaży. Nasi doświadczeni inżynierowie oferują pełne wsparcie techniczne na etapie uruchomienia, parametryzacji oraz obsługi serwisowej.

Area Cooling Solutions dysponuje wyspecjalizowanym personelem w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży, montażu i serwisu zaawansowanych systemów chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Czy może Pan opowiedzieć więcej na temat kadry firmy?

Projektowanie innowacyjnych urządzeń i udzielanie naszym partnerom wsparcia technicznego i szkoleń wymaga najlepszych specjalistów. Nasi inżynierowie to eksperci w dziedzinie automatyki, chłodnictwa HFC oraz nowych technologii, takich jak CO2 czy propan i A2L. Staramy się, aby nasi pracownicy rozwijali się wraz z firmą. Część naszej załogi pracuje w przedsiębiorstwie od początku jej istnienia i bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą – rozwijając mniej doświadczonych kolegów i koleżanki. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie to jeden z najważniejszych aktywów w firmie, dlatego mocno w nich inwestujemy i przygotowujemy indywidualne ścieżki rozwoju.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi certyfikatami może pochwalić się Państwa firma?

Nasza firma i nasze produkty posiadają certyfikację TÜV, w tym w kategorii PEDIII. Staramy się, aby nasze wyroby spełniały najwyższe standardy będące gwarantem rozwoju sprzedaży na rynku europejskim. Jesteśmy również na etapie finalizacji certyfikacji UL, w związku z trwającą ekspansją i planowanym rozpoczęciem sprzedaży na rynku USA w roku 2024.

Area Cooling Solutions to firma z długoletnią tradycją i wieloma sukcesami. Czy mógłby Pan na koniec wyjawić, z jakich osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Naszą dumą i sukcesem rynkowym jest grupa agregatów skraplających iCOOLTM. Szeroki zakres wydajności tej linii produktowej oraz ich efektywność energetyczna doskonale odpowiada na potrzeby polskiego i europejskiego rynku chłodniczego. Mają one zastosowanie w wielu polskich i zagranicznych sieciach sklepów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble