European Steel Group Sp. z o.o. (ESG) to czołowa Grupa zakupowa w branży stalowej w Polsce, działająca od końca lat 90. Tworzy ją 12 prywatnych, rodzinnych firm, które wspólnie stanowią jeden z największych podmiotów na krajowym rynku stali. ESG koncentruje się na optymalizacji procesów zakupowych, zapewniając klientom najlepszy stosunek jakości do ceny oraz gwarantując dostawcom regularne, dużej skali zamówienia i terminowe płatności. Grupa działa w wielu segmentach rynku, oferując szeroki asortyment wyrobów hutniczych, a jej sukces opiera się na wysokiej dyscyplinie finansowej i strategicznych partnerstwach z hutami i firmami handlowymi na całym świecie. W 2023 roku ESG dołączyła do astedis (association of steel distribution), co wzmocniło jej pozycję na rynku europejskim. Firmy zrzeszone w ESG stale inwestują w nowoczesne technologie, co pozwala im utrzymać konkurencyjność na dynamicznie zmieniającym się rynku stali.
Zapraszamy do lektury wywiadu z Łukaszem Sygitem, Członkiem Zarządu, oraz Michałem Forysiem, Dyrektorem Handlowym European Steel Group. W rozmowie przedstawiciele ESG opowiadają o bogatej historii firmy, jej dynamicznym rozwoju oraz kluczowych działaniach, które pozwoliły stać się jednym z liderów rynku stalowego w Polsce. Wywiad porusza także tematy związane z globalnymi partnerstwami, procesami zakupowymi oraz przyszłością grupy zakupowej.
Czy mogliby Państwo opowiedzieć o procesie rozwoju European Steel Group Sp. z o.o. – od jej założenia do obecnej pozycji jako jednego z czołowych podmiotów w branży stalowej w Polsce?
Historia European Steel Group sięga lat 90., a początek działalności datuje się na rok 1999. Od samego początku firmy wchodzące w skład Grupy umacniały swoją pozycję na rynku wyrobów stalowych, głównie poprzez konsolidację zakupów. Obecnie Grupa liczy 12 firm. Najnowszymi członkami Grupy są spółki NSTELL z Myszkowa oraz Mirra z Linowca, które dołączyły w ramach strategii rozwoju przyjętej przez obecny Zarząd w 2024 roku. Sukces Grupa zawdzięcza swojej strukturze, w której uczestniczyły średniej i dużej wielkości spółki o podobnym profilu działalności, ale wyspecjalizowane w konkretnych segmentach rynku. W trakcie działalności Grupy jej skład kilkukrotnie się zmieniał. Firmy, które wykorzystały swoją szansę i urosły w Grupie decydowały się na wyjście ze struktur, w ich miejsce wchodziły mniejsze spółki, dla których Grupa była wsparciem i warunkowała możliwość ich wzrostu i rozwoju. Ustalone wspólnie przez członków Grupy zasady współpracy oraz dyscyplina finansowa, będąca fundamentem funkcjonowania Grupy, sprawiły, że stała się ona uznawanym partnerem biznesowym oraz najlepszym płatnikiem w branży. Taka renoma potwierdza siłę i potencjał Grupy, które były budowane przez lata przez jej członków oraz kadrę zarządzającą.
Czy mogą Państwo opisać strukturę grupy zakupowej European Steel Group?
Obecnie grupę zakupową European Steel Group tworzy dwanaście polskich, prywatnych firm z branży stalowej. W jej skład wchodzą zarówno dystrybutorzy stali, jak i stalowe centra serwisowe o ugruntowanej pozycji na rynku oraz wieloletniej obecności w branży. Każdy z członków Grupy zakupowej jest jednocześnie w równej mierze udziałowcem ESG. Taka struktura właścicielska sprawdza się od samego początku istnienia Spółki i zapewnia większe zaangażowanie oraz dbałość o wyniki zarówno własnych firm, jak i całej ESG. Jest to zauważalne w porównaniu do innych europejskich grup zakupowych, w których członkostwo często opiera się na corocznych lub comiesięcznych składkach finansowych. Warto podkreślić, że rotacja firm wchodzących w skład Grupy jest minimalna, co zapewnia stabilność i pozwala na skuteczną realizację zadań. Aktualnie do grupy ESG należą takie firmy, jak PRH „BOBREK” z Dąbrowy Górniczej, EKOINSTAL HOLDING ze Świętochłowic, RBB-Stal z Jarocina, PPHU Elektrometal z Zabrza, FHU Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, Insbud z Rakoniewic, Romos z Gostynia, Staler Market z Golubia-Dobrzynia, Odmet z Siedlec oraz Stalchem - Kubaccy Hurtownia Wyrobów Hutniczych z Bralina, NSTELL z Myszkowa oraz Mirra z Linowca.
Czym dokładnie zajmuje się firma i jakie usługi oraz produkty oferuje?
European Steel Group zajmuje się realizacją procesu zakupowego dla firm zrzeszonych w ramach Grupy. Działa niemal we wszystkich segmentach branży stalowej, co umożliwia współpracę z czołowymi producentami europejskimi oraz międzynarodowymi. Dla naszych Kluczowych Klientów realizujemy zakupy wyrobów stalowych, takich jak: blachy gorącowalcowane, zimnowalcowane, ocynkowane, grube, walcówki gładkie, pręty żebrowane, merchanty, kształtowniki zimnogięte i gorącowalcowane. W strukturze zakupów około 60% to wyroby płaskie, a 40% to wyroby długie. W zależności od warunków rynkowych, łączny tonaż realizowany przez Grupę oscylował w ubiegłych latach pomiędzy 350 000 do ponad 600 000 ton rocznie. Rekordowy pod względem zakupionych ilości był rok 2018, kiedy Grupa nabyła ponad 750 000 ton we wszystkich segmentach. Głównym zadaniem ESG jest kumulacja zamówień od Kluczowych Klientów, co pozwala uzyskać korzystniejsze warunki handlowe – cenowe, terminowe oraz dotyczące płatności. Długoterminowa współpraca z wiodącymi producentami umożliwiła nam także realizowanie umów rabatowych, co przekłada się na dodatkowe korzyści finansowe dla członków Grupy.
W jaki sposób European Steel Group realizuje dystrybucję wyrobów stalowych?
Stroną kontraktu dla producentów zawsze jest European Steel Group. Odpowiadamy za negocjacje handlowe, ustalenia jakościowe, zabezpieczenie finansowe transakcji, transport wyrobów do magazynów klientów, procedury celne oraz obsługę posprzedażową, w tym rozpatrywanie reklamacji. Nasz kompleksowy serwis daje klientom komfort, pozwalając im skupić się na innych istotnych kwestiach handlowych. ESG nie posiada własnych magazynów – każda zakupiona tona trafia bezpośrednio od producenta do magazynu jednego z Kluczowych Klientów. Pozyskane przez nas materiały są sprzedawane wyłącznie członkom Grupy, co sprawia, że tylko oni korzystają z preferencyjnych warunków zakupowych wypracowanych przez ESG.
Jakie inwestycje zrealizowała European Steel Group w ostatnich latach?
European Steel Group koncentruje się głównie na obsłudze Kluczowych Klientów poprzez negocjacje warunków handlowych, kompleksową realizację zawieranych kontraktów i aspektach fiskalnych transakcji. Naszym priorytetem jest utrzymanie dobrych relacji z kluczowymi dostawcami oraz zapewnienie najwyższej jakości obsługi handlowej dla członków Grupy. Inwestycje materialne, takie jak magazyny czy linie produkcyjne, nie są częścią naszej działalności. Dla nas „inwestycją” jest nieustanna praca nad relacjami partnerskimi, doskonalenie umiejętności oraz dążenie do perfekcji w obsłudze klientów i dostawców. Dzięki temu możemy wypracowywać lepsze warunki handlowe, zawierać i poszerzać grono dostawców, co bezpośrednio wpływa na wyniki finansowe naszych Kluczowych Klientów.
Jak liczna jest kadra pracownicza w European Steel Group i jakie kwalifikacje oraz doświadczenie są wymagane od pracowników?
Pomimo realizacji zakupów na poziomie setek tysięcy ton rocznie i szerokiego spektrum zadań, European Steel Group nie jest dużą organizacją pod względem kadrowym. W pionie handlowym pracuje osiem osób pełniących rolę Product Managerów, którzy odpowiadają za obsługę zapotrzebowań naszych Kluczowych Klientów oraz codzienny kontakt z producentami. Kolejnych osiem osób zajmuje się księgowością i finansami, zarządzając fakturowaniem, instrumentami finansowymi, poręczeniami i innymi kwestiami finansowymi. Naszym priorytetem jest interes Kluczowych Klientów i utrzymywanie dobrych relacji z producentami, co ma kluczowe znaczenie dla osiągania przyszłych sukcesów.
Jakie wymagania muszą spełniać dostawcy, aby nawiązać współpracę z European Steel Group?
W European Steel Group bardzo starannie i poważnie podchodzimy do kwestii pochodzenia kupowanych wyrobów stalowych. Współpracujemy z wiarygodnymi i sprawdzonymi dostawcami, którzy są w stanie zapewnić optymalny stosunek jakości swoich wyrobów stalowych do oferowanej ceny. W myśl przyjętej strategii zakupowej, w ramach każdej grupy asortymentowej mamy zdefiniowanych przynajmniej 2-3 kluczowych dostawców, z którymi pracujemy w oparciu o umowy rabatowe, premiujące naszą lojalność zakupową. Współpracujemy głównie z producentami, którzy są liderami w branży, jednakże jesteśmy także otwarci na współpracę globalnymi traderami, którzy w wielu przypadkach i przy dynamicznym rynku często są elastyczni np. w kwestii dostępności i dostaw materiałów ze składów. Jesteśmy dumni z tego, że możemy się pochwalić owocną i wieloletnią współpracą z takimi firmami jak ArcelorMittal, US Steel, Celsa, Marcegaglia, Arvedi, CMC, HBIS, Metinvest, Padana Tubi, Bimerg, Pittini, Riva Stahl, Huta Pokój, POSCO, Nippon Steel Corporation, Vitkovice Steel, Officine Tecnosider oraz wieloma innymi.
Jakie znaczenie ma niedawno nawiązana współpraca w ramach astedis dla rozwoju European Steel Group i całej branży stalowej?
Jesteśmy jedyną funkcjonującą w Polsce Grupą zakupową w branży stalowej. Nasza struktura jest hermetyczna, co do przyjętej zasady funkcjonowania ogranicza możliwości ekspansji, jednak jako zespół mamy ambicje wychodzenia poza rynek krajowy. Z tego powodu zrodził się pomysł integracji grup zakupowych na poziomie europejskim, co zrealizowaliśmy z partnerami z Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii. W sierpniu 2023 roku w Paryżu podpisaliśmy umowę o utworzeniu stowarzyszenia astedis, którego celem jest stworzenie w przyszłości silnej, skonsolidowanej platformy zakupowej, która byłaby jednocześnie odpowiedzią na potrzeby konsolidacji, a jednocześnie stabilnym partnerem w relacjach z największymi producentami z którymi współpracujemy. Obecnie skupiamy się na analizie rynku, wymianie informacji i realizacji skonsolidowanych zakupów. W przyszłości będziemy dążyć do jeszcze większej integracji i wspólnych zakupów na rynkach międzynarodowych.
Jakie są największe wyzwania rynkowe, z którymi obecnie mierzy się European Steel Group? W jaki sposób firma stara się im sprostać?
Ostatnie dwa lata były niezwykle trudne dla branży stalowej. Od wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku rynek doświadczył ogromnych wahań cenowych. Ceny wyrobów stalowych w pierwszej połowie 2022 roku osiągnęły absurdalne poziomy, po czym gwałtownie spadły w drugiej połowie roku. Ta niepewność cenowa i brak perspektyw na pozytywne impulsy inwestycyjne sprawiły, że wielu uczestników rynku powstrzymywało się od większych zakupów. ESG również odczuwa spadek wolumenu, jednak staramy się optymalizować działania i liczymy na stabilizację oraz odwrócenie trendu w 2025 roku.
Jakie są główne priorytety European Steel Group na najbliższe lata?
Naszym podstawowym zadaniem jako Grupy zakupowej jest zapewnienie kompleksowej i profesjonalnej obsługi handlowej dla naszych Kluczowych Klientów w każdych warunkach rynkowych. Jest to nasz absolutny priorytet, na którym koncentrujemy się od prawie 30 lat i który na pewno nie zmieni się w najbliższych latach. Obszarami, które chcielibyśmy również rozwijać, są m.in. rozszerzenie współpracy z partnerami w ramach astedis.