magazine top

Już niedługo rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Osoby, które rozpoczynają studia stają przed wieloma wyzwaniami.

Jednym z nich jest znalezienie sobie miejsca, w którym zamieszkają. Obecnie młodzi studenci najczęściej podejmują decyzję pomiędzy dwiema opcjami - wynajęciem pokoju w mieszkaniu lub akademikiem. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze? Przekonajmy się. 

Pokój w mieszkaniu

Wiele młodych osób przyzwyczajonych jest do komfortowych warunków i prywatności. Dlatego też akademik jawi im się jako miejsce, w którym nie za bardzo chcieliby zatrzymać się na okres studiów.
Niestety, wynajem całego mieszkania jest bardzo kosztowny i wiele osób zwyczajnie nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Można go co prawda nieco zmniejszyć decydując się na wynajem z grupą znajomych, niestety bywa to trudne. Większość wynajmujących nieco nieufnie podchodzi do zawierania umów z kilkoma młodymi osobami bojąc się, że mieszkanie stanie się miejscem imprez a przez to straci na wartości.

Poza tym, znalezienie kilku osób, którym będzie odpowiadało takie rozwiązanie również bywa trudne. 

Dlatego też coraz więcej studentów decyduje się na wynajem tylko jednego pokoju. Wiele osób ogłasza się obecnie w rubrykach “Wynajmę pokój”, ponieważ mają z tego nie tylko korzyści finansowe. Bardzo często zależy im również na towarzystwie i możliwości dzielenia z kimś kosztów prowadzenia domu. Często są to osoby starsze, które dzięki wynajęciu pokoju mogą dorobić do skromnej emerytury a przy tym liczyć na pomoc młodego studenta. Rozwiązanie to niesie więc korzyści dla obu stron.

Jak wynająć pokój? W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste. Wystarczy jedynie skorzystać z możliwości jakie daje nam internet. Odwiedzając stronę https://allegro.pl/kategoria/pokoje-do-wynajecia-112747 znajdziemy szeroki wybór pokojów w wielu różnych miastach naszego kraju. Wystarczy wybrać cenę jaką możemy zapłacić, lokalizację, w której znajdzie się mieszkanie oraz przedział cenowy by szybko zapoznać się z ofertami dopasowanymi do naszych potrzeb.

A może jednak akademik?

Mimo wszystko wciąż nie brakuje osób, które nie wyobrażają sobie dzielenia przestrzeni z osobą nieznajomą a do tego nie będącą w zbliżonym wieku. Wówczas akademik jawi się jako bardziej atrakcyjna perspektywa. Mieszkać będziemy bowiem z innymi studentami co daje nam możliwość zawiązania nowych przyjaźni oraz pozwala na udział w intensywnym życiu studenckim. Dla wielu młodych osób to bardzo atrakcyjna perspektywa.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to jeszcze tańsze rozwiązanie. Jeśli dochód rodziny nie jest wysoki miejsce w akademiku możemy dostać nawet za darmo.

Warto jednak mieć świadomość, że rozwiązanie to ma swoje minusy - przede wszystkim jest to standard mieszkań. Nie zawsze akademiki są miejscami, w których możemy znaleźć nowoczesne sprzęty czy wyremontowane wnętrza. Poza tym jako studenci musimy dostosować się do regulaminu obiektu, co dla niektórych może być uciążliwe. Podobnie jak hałas, który często dokucza w tych miejscach osobom chcącym się uczyć.

Słowem, decydując o tym gdzie zamieszkamy na studia warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady danego rozwiązania oraz wybrać to, które bardziej odpowiada naszym potrzebom i stylowi życia.

fb button

grab my essay banner

logo jooble