magazine top

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A. (WSK „PZL-KALISZ” S.A.) jest firmą o wieloletniej tradycji i doświadczeniu. Będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej Spółka należy dziś do przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej Polski. Firma dostarcza najwyższej jakości wyroby głównie dla światowego przemysłu lotniczego.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Marcin Bruske – p.o. Prezes Zarządu WSK „PZL-KALISZ” S.A.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa WSK „PZL-KALISZ” i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

8 maja 1941 roku w Kaliszu przy ulicy Częstochowskiej okupant hitlerowski rozpoczął budowę zakładu z przeznaczeniem do produkcji zbrojeniowo-wojennej. Prace ziemne i budowlane wykonywali robotnicy polscy i francuscy. Przedsiębiorstwo przez okres dwóch pierwszych lat występowało pod nazwą „Zollern Werke”, a później zmieniło nazwę na „Weserflug”. W tym czasie pracowało w bardzo trudnych warunkach około 2000 robotników. Odnaleziony plan rozbudowy zakładu z 1941 roku przewidywał, że na terenie przyfabrycznym miał powstać obóz pracy niewolniczej. Okupant nie zdążył jednak zrealizować tego pomysłu, choć byli pracownicy „Zollern Werke” wspominali, że praca tutaj niewiele różniła się od pracy niewolniczej. Po wyzwoleniu na terenie przedsiębiorstwa początkowo stacjonowały oddziały armii radzieckiej, a później, w wyniku starań ówczesnych władz miasta z prezydentem Bronisławem Koszutskim na czele, zakład przejęło przedsiębiorstwo włókiennicze ,,Bielarnia”. W sierpniu 1946 roku powstaje Państwowy Zakład Samochodowy nr 8 w Kaliszu, który przejął od „Bielarni” hale i tereny byłego „Zollern Werke”. Do roku 1952 zakład dwa razy zmieniał nazwę, choć profil produkcji pozostawał bez zmian. Remontowano tu samochody pochodzące z demobilu. W dniu 23 czerwca 1952 roku zmienia się nazwa i profil produkcji. Powstaje Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „Delta-Kalisz” specjalizująca się w produkcji lotniczych silników tłokowych. W miarę wzrostu poziomu techniki i wiedzy załogi uruchomiono produkcje coraz bardziej skomplikowanych wyrobów. Produkowano m.in. silniki wysokoprężne na licencji firmy Henschel. Od 1971 roku produkuje się także lotnicze silniki przepływowe. WSK zapoczątkowała, w najstarszym mieście Polski, rozwój wysoko precyzyjnej produkcji przemysłu maszynowego. 27 sierpnia 1996 sprywatyzowano zakłady, podpisując akt przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego WSK „PZL-KALISZ” w spółkę akcyjną. Swoją obecną nazwę WSK „PZL-KALISZ” S.A. firma uzyskała
17 października 1996 roku. Najważniejsze wydarzenia w historii przedsiębiorstwa, które od roku 1952 zmieniły profil działalności Spółki, pozwalając wejść jej do grupy renomowanych przedsiębiorstw branży lotniczej:

 • 1952 – produkcja silników 5-cio cylindrowych M -11D i M -11Fr chłodzonych powietrzem o mocy 125 KM służących do napędu samolotów PO-2, Css-13 i Junak,
 • 1956 – początek produkcji 9-cio cylindrowego silnika AI-14R o mocy 260 KM, służącego do napędu samolotu Jak-12, Gawron oraz Wilga,
 • 1957 – uruchomienie produkcji gwiazdowego 7-mio cylindrowego silnika WN-3 o mocy 320 KM, służącego do napędu samolotu TS-6 Bies,
 • 1960 – uruchomienie produkcji gwiazdowego 9-cio cylindrowego silnika ASz-62IR o mocy 1000 KM, służącego do napędu samolotu AN-2 i M-18,
 • 1994 – początek współpracy w zakresie produkcji części do silników trakcyjnych (wkładki tłoka, korbowody, koła zębate),
 • 1995 – początek współpracy w zakresie produkcji części do maszyn włókienniczych,
 • 2010 – na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 2010r. spółka WSK „PZL-KALISZ” S.A., należy do przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej Polski, prowadzących działalność na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa oraz dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa,
 • 2011 – modernizacja silnika ASz 62IR w zakresie zasilania i elektronicznego sterowania pracą silnika.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego oferuje szeroką gamę specjalistycznych produktów i usług. Czy może Pan przedstawić ofertę firmy?

Głównym produktem końcowym spółki jest silnik ASz 62IR (różne warianty). Oprócz tego jesteśmy producentem kół zębatych używanych do produkcji silników lotniczych największych producentów na świecie. Nasze wyroby są wytwarzane według rysunków oraz specyfikacji klienta. Właśnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszego zespołu możemy z powodzeniem odpowiedzieć na zapotrzebowanie gigantów w branży lotniczej. Produkujemy również: korpusy, sprężarki, reduktory, przekładnie, pierścienie uszczelniające do silników lotniczych przepływowych oraz wały korbowe, korbowody, sworznie, korpusy, wirniki, pompy do silników wysokoprężnych.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim najwyższa jakość naszych produktów popartych wieloma certyfikatami jakościowymi. Posiadamy bardzo duży potencjał ludzki i dobre zaplecze techniczne, a także rozwinięty park maszynowy oraz wykwalifikowany dział Kontroli Jakości. Nasza oferta jest skierowana głównie do największych firm lotniczych oraz wszystkich branż metalowych wymagających produkcji mało i średnio seryjnej. Oczywiście nie odmawiamy współpracy nikomu, kto jest zainteresowany usługami, jakie oferuje cała Grupa Kapitałowa Spółki WSK „PZL-KALISZ” S.A., która w swoim potencjale posiada również spółkę córkę „Narzędziownia-Mechanik”, która świadczy usługi w zakresie wykonania oprzyrządowania, narzędzi oraz produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Ofertę spółki cechuje również duża niezależność od podwykonawców. W zasobach firmy znajduje się bowiem wydział Hartowni oraz wydział Galwanizerni na terenie, których oferujemy usługi obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej. Wielu spośród naszych zagranicznych i krajowych partnerów docenia kompleksową obsługę, dzięki której każda ze stron oszczędza czas oraz pieniądze. Nasi klienci mogą również skorzystać z badań w naszym laboratorium, które oferuje badania korozyjności, twardości, głębokości warstw, wytrzymałościowe i wiele innych.

Przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o nowe, innowacyjne produkty. Czy może Pan opowiedzieć o działalności badawczo–rozwojowej firmy?

Spółka prowadzi kilka projektów badawczo-rozwojowych, ale jednym z najważniejszych jest ciągły rozwój swojego własnego finalnego i flagowego produktu jakim jest 9-cio cylindrowy, gwiazdowy silnik Asz62IR dostępny w kilku odmianach. Jego ostatnią wprowadzoną na rynek odmianą jest wersja z elektronicznie sterowanym, bezpośrednim wtryskiem paliwa, który z powodzeniem sprzedaje się na rynki Azji wschodniej. W tej chwili Spółka pracuje również nad kolejną wersją, która wprowadzi dodatkowo elektronicznie sterowany zapłon oraz zmieni prądnice na lotniczy alternator. Kolejnym programem, w który firma wkłada dużo wysiłku i pracy jest projektowanie i wykonanie zupełnie nowej konstrukcji, małego, lekkiego silnika lotniczego o nazwie PZL-100, który posiada nietypowy system pracy w układzie tłokowo-korbowym. Silnik ten w przyszłości może być wykorzystywany do ultra lekkich samolotów, a także większych dronów.

Polski przemysł coraz śmielej stawia na robotykę i automatyzację procesów produkcyjnych. Czy firma WSK „PZL-KALISZ” wpisuje się również w trend Przemysłu 4.0 i inwestuje w najnowocześniejsze technologie?

W związku z tym, że WSK Kalisz zajmuje się bardzo precyzyjną obróbką części lotniczych, a partie produkcyjne takich elementów są niewielkie i wymagają częstego przezbrajania obrabiarek, Spółka na obecną chwilę nie kieruje swoich inwestycji w stronę Przemysłu 4.0. W tym czasie swoje inwestycje wolimy skierować na rozwój i unowocześnianie parku maszynowego, który pozwoli nam cały czas zwiększać i udoskonalać potencjał produkcyjny.

Kaliska WSK współpracuje z czołowymi, światowymi firmami lotniczymi. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Oczywiście największym potencjałem są ludzie, szczególnie Ci, którzy są związani od wielu lat ze Spółką, a także Ci, którzy swoją przyszłość chcą z nią związać. To dzięki ludziom, ich wiedzy i fachowości, jesteśmy w stanie projektować, produkować i zapewniać najwyższą jakość naszych produktów. Nie udałoby się również w dzisiejszych czasach funkcjonować na rynku bez nowoczesnych programów do projektowania, wysokiej klasy obrabiarek i rozwijania parku maszynowego oraz bez nowoczesnych urządzeń pomiarowych, które potwierdzają wysoką klasę naszych produktów. Ale według mojej opinii dzisiaj w tej branży nie można funkcjonować bez wysokokwalifikowanej załogi.

Tak jak Pan podkreślił osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan opowiedzieć o załodze firmy WSK „PZL-KALISZ”?

Jak wcześniej wspominałem to kadra specjalistów tworzy Spółkę. W naszych szeregach mamy wielu specjalistów w swoich dziedzinach, a także bardzo dużo pracowników, którzy w firmie rozwijali się od podstaw, od stanowisk robotniczych czy podstawowych pracowników biurowych, dochodząc w swojej zawodowej karierze do stanowisk szefów działów, czy Dyrektorów pionów. Kadrę specjalistów w WSK „PZL-KALISZ” S.A. tworzą wysoko wykwalifikowani konstruktorzy, technolodzy obróbki skrawaniem, obróbki cieplnej i galwanicznej, a także programiści i kontrolerzy jakości. Ponadto Spółka może poszczycić się doświadczonymi operatorami z zakresu obróbki skrawaniem (w tym operatorami CNC), a także operatorami procesów specjalnych czy wysoko wykwalifikowanymi monterami silników lotniczych, którzy dzięki swojemu profesjonalizmowi zapewniają najwyższa jakość produkowanych wyrobów. Profesjonalny zespół pracowników budowany jest poprzez organizowanie różnych form rozwoju kompetencji, tj. udział w szkoleniach, konferencjach i kursach. U naszych pracowników cenimy chęć ciągłego rozwoju, kreatywność oraz zaangażowanie, dlatego Spółka inwestuje w dalszą edukację pracowników poprzez dofinansowanie różnych poziomów studiów. Każdemu zaangażowanemu w prace i w firmę pracownikowi dajemy szansę rozwoju oraz stwarzamy warunki do poszerzania umiejętności. Dzięki tak wielu zaangażowanym w przedsiębiorstwo ludziom ta firma istnieje od prawie 70 lat i radzi sobie w najtrudniejszych sytuacjach.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Naszym pracownikom oferujemy benefity takie jak karty Multisport, wspieramy i sponsorujemy udział pracowników w zawodach sportowych (np. Bieg Ptolemeusza), dofinansowujemy studia kierunkowe, szkolenia, wycieczki, spotkania integracyjne np. wigilie. Spółka aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju promocjach zawodów technicznych poprzez:

 • coroczny udział w targach pracy w lokalnych szkołach średnich oraz na uczelniach wyższych m.in. Politechnika Wrocławska, Akademia Kaliska,
 • coroczny udział w lokalnym Festiwalu Profesjonalistów - forma targów na których spotykają się szkoły zawodowe, pracodawcy oraz lokalna społeczność,
 • udział w organizowaniu konkursów promujących kształcenie techniczne dla uczniów szkół podstawowych i średnich, udział w dniach otwartych, prezentacja firmy (w tym zawodów technicznych) wśród uczniów oraz ich rodziców,
 • przynależność do Wielkopolskiego Klastra Lotniczego - realizacja wspólnych inicjatyw dot. promocji pracodawców oraz kształcenia techniczno-zawodowego wśród młodzieży,
 • współpraca z Urzędem Miasta Kalisza w zakresie promocji pracodawców. Miasto przy pomocy pracodawców skupionych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym promuje kaliskich pracodawców zarówno na lokalnym rynku pracy, jak również w okolicznych miastach studenckich, tj. w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi – reklamy przy uczelniach.

Ponadto w celu pozyskania wykwalifikowanej kadry w przyszłości, Spółka współpracuje z lokalnymi szkołami technicznymi oraz uczelniami wyższymi poprzez organizację praktyk, staży i wycieczek edukacyjnych (wiele inicjatyw jest niestety zawieszonych na czas pandemii).

WSK „PZL-KALISZ” to ciągle dynamicznie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W ciągu kilku ostatnich lat Spółka głównie inwestowała w unowocześnianie parku maszynowego oraz doposażeniu kontroli jakości w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i taki trend kontynuuje, chociaż w dobie dużego kryzysu w branży lotniczej musiała zakupy inwestycyjne ograniczyć. Natomiast w tym roku firma LIEBHERR dostarczy nam najwyższej klasy dłutownicę, która uzupełni nasz park w najnowsze rozwiązanie w operacjach dłutowania uzębień. Dodatkowo jedną z największych inwestycji w ostatnich latach związaną z dbałością o nasze wspólne środowisko była budowa neutralizatora ścieków, który pozwolił znacząco podnieść jakość oczyszczania odprowadzanych odpadów po obróbkach galwanicznych. Inwestycja ta kosztowała ponad 5 mln złotych.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Produkcja dla sektora lotniczego wiąże się ze spełnieniem bardzo restrykcyjnych wymagań jakościowych. Potwierdzeniem tej jakości są nasze certyfikaty:

 • Certyfikat wydany przez EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) dla rodziny silników ASz-62IR,
 • PN EN 9100:2018 System zarządzania jakością, wymagania dla organizacji związanych z lotnictwem, kosmonautyką i obronnością – przyznany przez Bureau Veritas Certification,
 • AQAP-2110, wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w projektowaniu, rozwoju i produkcji - przyznany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT oraz certyfikaty na zgodność systemu z przepisami lotniczymi PART 21”G” na produkcję silników lotniczych oraz PART-145 na naprawę silników lotniczych przyznane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Oprócz ww. certyfikatów posiadamy certyfikat Wewnętrznego Systemu Kontroli na zgodność z wymaganiami ustawy w zakresie obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz utrzymania międzynarodowego pokoju na świecie. Certyfikat został przyznany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT. Ponadto Spółka posiada certyfikaty zgodnie z akredytacją Nadcap na poniższe procesy specjalne: obróbka cieplna HT, niekonwencjonalna obróbka maszynowa ECM, badania nieniszczące NDT oraz procesy chemiczne CP. Chociaż wyróżnienia i nagrody nie są celem funkcjonowania firmy WSK „PZL-KALISZ”, to jednak przedsiębiorstwo zostało wielokrotnie dostrzeżone i docenione na przestrzeni ostatnich lat. Szczególnie istotne są: „Perły IQ” - Godło Najwyższa Jakość Quality International, „Przedsiębiorcy Roku” – wyróżnienie udzielane przez Regionalną Izbę Gospodarczą, „Gazele Biznesu” – tytuł przyznawany dla najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej stają się coraz ważniejszym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnych społeczności lub organizacji charytatywnych jest dla nas czymś naturalnym. Wspieramy finansowo organizacje charytatywne (m.in. „Nikt nie zostaje”), a w czasie pandemii szpitale i oddziały ratownictwa (m.in. przekazaliśmy darowiznę na zakup klimatyzatorów stacjonarnych do gabinetu zabiegowego Oddziału Chorób Dziecięcych). Bierzemy również udział w akcjach i wyzwaniach charytatywnych (np. „Gaszyn Challenge”), organizujemy zbiórki dla potrzebujących (np. zbiórka książek i gier dla dzieci przebywających w szpitalu). Jeżeli chodzi o imprezy sportowe to uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Polski Branży Metalowej, Maszynowej, Przemysłu Ciężkiego i Sektora Lotniczego w halowej piłce nożnej.

Polska i świat walczą obecnie ze skutkami pandemii koronawirusa. Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

W dobie tak znaczącego kryzysu branży, w której WSK „PZL-KALISZ” czuje się najlepiej, ciężko jest oceniać przyszłość. Natomiast pewne jest, że Spółka się nie poddaje w swoich działaniach, wciąż zapewniając dostawy dla strategicznych klientów, a także próbuje zdobywać rynki poza branżą lotniczą.

fb button

grab my essay banner

logo jooble