magazine top

GLOSS B-INVESTMENTS Sp. z o.o. Sp. k., będąc czołowym producentem szkła zniczowego, to polska firma rodzinna o bogatej historii, działająca na rynku od ponad 50 lat. Z założonej przez Stanisława Glonka huty w Poniecu, firma przetrwała dziesięciolecia, dostosowując się do zmieniających się realiów rynkowych, zachowując jednocześnie korzenie i wartości. Następcą po założycielu był Mariusz Busz, a obecnie prowadzona przez kolejne trzecie pokolenie rodziny, z Łukaszem Buszem jako obecnym Prezesem Zarządu, Huta Szkła Gloss kontynuuje tradycję w połączeniu z nowoczesnością i troską o środowisko. Warto podkreślić, że Łukasz Busz nie ogranicza się tylko do dziedzictwa rodzinnego. Jest również pomysłodawcą i twórcą platformy bimapp. Ta innowacyjna platforma pozwala firmom na tworzenie ogłoszeń, zarządzanie nimi oraz składanie ofert na istniejące zapytania. Dzięki temu, firmy sprzedające swoje produkty lub usługi mogą łatwo znaleźć odpowiedniego kontrahenta, wystawiać ogłoszenia i zbierać oferty od zweryfikowanych firm.

W erze cyfryzacji, nie tylko produkty, ale także narzędzia, które wspierają biznes, stają się kluczem do sukcesu. W wywiadzie z Panem Łukaszem Buszem, Prezesem Zarządu firmy GLOSS, zagłębiamy się w świat tradycyjnego szklarstwa, który spotyka się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dowiemy się, jak firma odnosi się do wyzwań współczesnego rynku, tworząc innowacyjne produkty szklane. Ponadto przyjrzymy się aplikacji bimapp, która ma na celu zrewolucjonizować proces zakupów w przedsiębiorstwach, a która również jest dziełem Pana Busza.

GLOSS B-INVESTMENTS jest firmą z 55-letnią tradycją. Czy mógłby Pan przybliżyć kluczowe momenty w historii firmy, które miały znaczący wpływ na jej obecny kształt?

Kluczowym okresem dla naszej firmy były lata 90-te. Wówczas doświadczyliśmy spadku popytu na szkło kryształowe, które stanowiło całość naszej produkcji. To wtedy podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu w produkcję pojemników na znicze. Uruchomiliśmy nową linię produkcyjną, opierającą się na technologii automatycznej, a nie ręcznej, jak wcześniej. Chociaż początki były trudne z powodu wprowadzenia dla nas nowej technologii, od tego czasu nieustannie doskonalimy produkcję pojemników na znicze, dbając o ich jakość, wprowadzając nowe wzory i ulepszając procesy produkcyjne.

Czym dokładnie zajmuje się firma GLOSS? W jakiego typach produktów się specjalizujecie?

Nasza główna specjalizacja to produkcja szklanych pojemników na znicze. Choć czerpiemy inspiracje z tradycyjnych wzorów, które od lat cieszą się uznaniem klientów, nie spoczywamy na laurach. Nieustannie innowujemy, śledzimy nowe trendy oraz potrzeby rynku. Współpracujemy z projektantami i ekspertami, aby wprowadzać do naszej oferty produkty, które nie tylko będą estetycznie dopracowane, ale również funkcjonalne i trwałe. Nasze podejście pozwala nam nie tylko zaspokajać oczekiwania naszych stałych klientów, ale również przyciągać nowych, szukających nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie szkła zniczowego.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o aktualnych możliwościach produkcyjnych firmy i ostatnich inwestycjach? Jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne firma wprowadziła w ostatnich latach, aby sprostać wymaganiom współczesnego rynku?

W Hucie Szkła GLOSS rocznie produkujemy około 12 tysięcy ton szkła, które trafia na rynek. Jednym z kluczowych kroków inwestycyjnych była decyzja o przejściu z gazu ziemnego na gaz płynny. Decyzję tę podjęliśmy na początku tego roku. Dzięki odłączeniu od sieci gazowej uniknęliśmy olbrzymich wahań cen giełdowych tego surowca. Choć teraz jest taniej, to jednak koszty produkcji nadal są znacznie wyższe niż w 2021 roku. Wielu przedsiębiorców borykało się z tym problemem, co przybliżyło nas do upadłości. Jednak dzięki zaangażowaniu naszego zespołu oraz wyrozumiałości naszych klientów sytuacja ustabilizowała się. Za to chciałbym serdecznie podziękować każdemu z nich.

Kim są główni odbiorcy produktów Huty Szkła GLOSS? Na jakich rynkach zagranicznych firma jest obecna?

Nasze produkty cieszą się uznaniem głównie na rodzimym rynku, ale również za granicą. Posiadamy stałych klientów w krajach takich jak Rumunia, Portugalia czy Słowacja. To dowód na to, że jakość naszych wyrobów jest doceniana nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Jakie unikalne cechy oferty GLOSS pozwalają firmie wyróżnić się na rynku?

Naszą główną przewagą konkurencyjną jest elastyczność w produkcji oraz możliwość tworzenia indywidualnych wzorów dla klientów z gwarancją wyłącznej sprzedaży. Dysponujemy własnym biurem projektowym, dzięki czemu jesteśmy w stanie obsłużyć każde zapytanie kompleksowo - począwszy od przyjęcia klienta z pyszną kawą i serdecznym uśmiechem, aż po dostarczenie gotowego produktu prosto do magazynu klienta.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o zespole GLOSS, ilości pracowników, ich kwalifikacjach i roli, jaką odgrywają w funkcjonowaniu firmy?

Kluczem do naszego sukcesu jest doświadczenie naszego zespołu. To dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wspólnemu nabywaniu umiejętności udało się zbudować atmosferę zaufania i koleżeńską w firmie. Obecnie zatrudniamy ponad 80 osób, których zaangażowanie i profesjonalizm stanowią fundament naszej działalności.

Niezależnie od działalności związanej z hutą szkła rozwija Pan platformę bimapp. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej platformy i jakie są jej główne cele?

Pomysł na stworzenie platformy narodził się z mojego pragnienia usprawnienia komunikacji w firmie, zwłaszcza w kwestii zakupów surowców, usług oraz innych materiałów niezbędnych do jej funkcjonowania. Początkowo myślałem o tworzeniu narzędzia wyłącznie dla wewnętrznych potrzeb. Jednak, kiedy byłem już w połowie prac nad wersją testową, dostrzegłem ogromny potencjał rynkowy. Głównie dlatego, że brakowało aplikacji, która tak efektywnie łączyłaby potrzeby kupujących z ofertą sprzedawców. Co więcej, platforma „bimapp” została stworzona na bazie modelu, który w ciągu pierwszego roku użytkowania w mojej firmie (jeszcze przed oficjalnym powstaniem platformy) pozwolił zaoszczędzić ponad milion złotych.

Jakie są główne funkcje platformy bimapp i jakie korzyści przynosi ona firmom?

Główną funkcją platformy „bimapp” jest odwrócenie kierunku ofert handlowych. W bimapp to kupujący ogłasza swoją potrzebę zakupu, a sprzedawcy odpowiednio na nią reagują. W tradycyjnym modelu skierowanym do kilku znanych dostawców, ograniczamy nasze możliwości do niewielkiej liczby ofert. Dzięki „bimapp”, mamy możliwość ogłoszenia swojego zapytania zakupowego na skalę ogólnopolską, zbliżoną do systemu przetargowego. W mojej własnej firmie produkcyjnej testy wykazały, że dzięki tej platformie udało mi się obniżyć koszty transportu jednego z surowców o około 30%. Jestem pewien, że każda firma odkryje podobne korzyści dla siebie.

Jakie są plany na przyszłość w zakresie rozwoju i ulepszania platformy bimapp?

Z całą pewnością pragniemy aktywnie odpowiadać na potrzeby użytkowników, oferując im nowe funkcjonalności. W trakcie przygotowywania są kolejne narzędzia, takie jak pakiety analityczne oraz marketplace – dodatkowa przestrzeń dla sprzedawców. Mamy też w zanadrzu wiele innych niespodzianek, które na razie pozostaną tajemnicą.

Wróćmy do działalności Huty GLOSS. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zaangażowaniu firmy w działania CSR? Jakie działania CSR są podejmowane przez firmę, aby wpłynąć pozytywnie na społeczność lokalną i środowisko?

Większość naszych pracowników pochodzi z lokalnej społeczności, więc jesteśmy głęboko zakorzenieni w życiu gminy. W ramach działań CSR angażujemy się w wsparcie lokalnych wydarzeń kulturalnych, festynów oraz inicjatyw społecznościowych, pomagając w ich organizacji oraz służąc wsparciem merytorycznym i finansowym.

Jakie są główne przeszkody i trudności, z jakimi firma GLOSS zetknęła się w ostatnim czasie? Jak sobie z nimi radzicie?

Naszym największym wyzwaniem były dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu. Aby sprostać temu problemowi, zmieniliśmy sposób opalania wanny szklarskiej. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego gazu ziemnego dostarczanego sieciowo na rzecz gazu płynnego, dostarczanego do nas bezpośrednio w cysternach.

Czy mógłby Pan podzielić się z nami planami na przyszłość firmy? Czy są konkretne cele, które chcielibyście osiągnąć?

Naszym priorytetem jest ciągłe doskonalenie procesów wewnętrznych. Chcemy skupić się na trzech kluczowych obszarach: poprawie komunikacji między działami, pełnej cyfryzacji procesów zarówno w administracji, jak i w produkcji, oraz zwiększeniu wydajności pracy przy jednoczesnej poprawie warunków dla naszych pracowników. Gdy za pięć lat spojrzę na nasz zakład, chciałbym widzieć efekty tych zmian w codziennej pracy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble