magazine top

Od 15 lat, w centrum Rybnickiego Okręgu Węglowego, działa KNS Śląska Fabryka Okien. Spółka posiada jeden z najnowocześniejszych parków technologicznych w branży stolarki otworowej w Polsce i Europie. Główny trzon działalności KNS to produkcja szerokiej gamy najwyższej jakości okien i drzwi. Firma może się poszczycić eksportem swoich towarów do większości państw europejskich oraz dwóch krajów Ameryki Północnej. Przedsiębiorstwo korzysta z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dba o odpowiedzialność społeczną, a także angażuje się w rozwój swojej kadry. Wszystko to sprawia, że firma KNS zdobywa nie tylko uznanie klientów, ale także liczne prestiżowe wyróżnienia i nagrody.

Wywiadu udzielił Pan Andrzej Woźniczka, Dyrektor Handlowy KNS Śląskiej Fabryki Okien. W trakcie rozmowy poruszymy tematy związane z historią firmy, jakością oferowanych produktów, inwestycjami, planami na przyszłość oraz wyzwaniami związanymi z obecną sytuacją gospodarczą.

Jak zaczęła się historia śląskiej fabryki okien KNS? Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić drogę rozwoju, jaką firma przebyła od dnia powstania do momentu, w którym się obecnie znajduje?

Nasza Fabryka Okien powstała w 2008 roku. Od samego początku, właściciele stawiali na najwyższą jakość produktu. Zaczęliśmy produkcję od ilości 250 – 300 jednostek okien dziennie. Co roku wprowadzaliśmy ulepszenia, innowacje technologiczne w procesach produkcji, co przekładało się na jakość i zwiększanie ilości wyprodukowanych jednostek stolarki otworowej. Dzisiaj możemy się pochwalić jedną z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych linii produkcyjnych w Europie. Aktualnie produkujemy od 600 – 800 jednostek okien PCV dziennie. Dodatkowo, mamy nowoczesną produkcję stolarki aluminiowej oraz wytwarzamy rolety, żaluzje fasadowe, pergole i drzwi zewnętrzne.

Co buduje siłę firmy i marki KNS?

Siłą naszej firmy jest nasz zespół ludzi. Tworzymy grupę pracowników w firmie w sposób partnerski. Co do naszej marki, najmocniej reklamujemy się z naszymi partnerami handlowymi na rynku. To dzięki współpracy z nimi oferujemy bezpośrednio stolarkę otworową dla inwestorów, a inwestor pod kątem zadowolenia wystawia nam opinię. To dla nas jest największa moc marki Śląskiej Fabryki Okien KNS.

KNS Śląska Fabryka Okien od wielu lat rozszerza katalog oferowanych produktów. Czy mógłby Pan opisać aktualne portfolio oferowanych towarów?

Staramy się mieć w naszym wachlarzu produktów najbardziej innowacyjne produkty związane ze stolarką otworową. Dziś możemy się poszczycić, że produkujemy okna PCV, aluminiowe, drzwi wejściowe, rolety, żaluzje fasadowe oraz pergole.

Czym charakteryzują się produkty sygnowane logo KNS?

Nasze okna charakteryzują się najwyższą jakością. Przez naszych partnerów, nasza stolarka została nazwana jako „Okna Premium”. Dlatego to hasło przenieśliśmy również na nasze reklamy.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o aktualnej sieci dystrybucji? Gdzie znajdują się główne rynki eksportowe?

Nasze okna są dostarczane do większości krajów Europy, jak również do Ameryki Północnej. Główny rynek sprzedaży to oczywiście Polska, a jeśli chodzi o eksport, to mamy mocno rozwinięte kanały sprzedaży we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jakie nowoczesne maszyny i technologie wykorzystywane są w procesach produkcyjnych? W jaki sposób wpływają one na efektywność produkcji i jakość produktów?

Od samego początku mocny nacisk stawialiśmy na innowacyjny park maszynowy. W ostatnich 3 latach cały park maszynowy w naszej fabryce został tak zmodyfikowany, że jak to nasi partnerzy stwierdzają „jak wstawiacie profil do produkcji okien na linię, to okno dotyka ziemi dopiero, gdy jest na montażu u inwestora”. Dokładnie tak jest. Na filmie reklamowym dokładnie widać, jak okno płynie po stołach. Od zgrzewarek, po okucia aż do szklenia, a następnie wsuwane do stojaków magazynowych. Dzięki tym maszynom praca na produkcji jest przystosowana do zatrudnienia pań przy produkcji okien (ciężar okien przeniesiony jest na maszyny).

Czy firma planuje wprowadzenie nowych innowacyjnych produktów na rynek?

Cały czas nasz zespół wdrożeń wyszukuje innowacyjnych rozwiązań na rynki światowe. Jak tylko znajdziemy lepsze i nowsze rozwiązania, aby nasza stolarka była jeszcze wyższej jakości, na pewno je wprowadzimy.

Kapitał ludzki to najważniejszy filar nowoczesnego biznesu. Ile osób obecnie pracuje w fabryce KNS i jak firma dba o swoich pracowników?

Aktualnie w naszej fabryce pracuje około 150 osób. Dbałość o pracowników to jeden z naszych priorytetów. Przede wszystkim staramy się, aby warunki pracy były jak najlepsze, a także dbamy o rozwój naszych pracowników poprzez różne formy szkoleń. Każdego pracownika traktujemy indywidualnie i staramy się, aby każdy czuł się dobrze w swoim miejscu pracy. Wszystko to przekłada się na jakość naszych produktów i zadowolenie naszych klientów.

Czy firma podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i CSR?

Tak, jako firma jesteśmy bardzo zaangażowani w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim staramy się minimalizować nasz wpływ na środowisko, zarówno poprzez efektywne wykorzystanie surowców, jak i poprzez ograniczanie emisji CO2. Prowadzimy też różne inicjatywy mające na celu promowanie zrównoważonego rozwoju wśród naszych pracowników i partnerów biznesowych. Nasze przedsiębiorstwo od lat wspiera fundację organizację sportowe. Nasze logo można zobaczyć na różnych takich akcjach. W przyszłości chcemy to jeszcze mocniej rozwijać.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Dla nas kluczowe jest utrzymanie najwyższego standardu jakości naszych produktów, dlatego każdy z naszych dostawców i podwykonawców jest dla nas ważny. Nie wyróżniamy jednej firmy, ponieważ wszystkie współpracujące z nami podmioty przyczyniają się do realizacji naszej misji. Wszyscy nasi partnerzy są sprawdzeni i gwarantują produkty i usługi najwyższej jakości.

Jakie są plany firmy na najbliższe lata? Czy inflacja, kryzys w budownictwie nie zmienia nastawianie w prowadzeniu biznesu raczej na oszczędzanie i optymalizację kosztową niż inwestycje i rozwój?

W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej, nasze plany na najbliższe lata koncentrują się przede wszystkim na utrzymaniu stabilności i jakości naszych produktów, a nie na agresywnym rozwoju. Pracujemy nad wprowadzeniem nowych technologii i rozwiązań, które pozwolą nam jeszcze lepiej spełniać oczekiwania naszych klientów. Nie planujemy na razie dużych inwestycji, ale równocześnie nie zamierzamy ciąć kosztów kosztem naszego zespołu. Wierzymy, że nasi pracownicy są naszym największym atutem i to oni tworzą jakość naszych produktów.

KNS Śląska Fabryka Okien w tym roku obchodzi rocznicę 15-lecia swojej obecności na rynku. Okrągły jubileusz skłania do podsumowań i analizy wieloletniej pracy. Czy mógłby Pan powiedzieć, z jakich dotychczasowych osiągnięć i sukcesów przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Jest wiele osiągnięć, z których jesteśmy dumni, ale jeśli mielibyśmy wybrać jedno, to byłoby to stworzenie produktów klasy premium, które są doceniane przez naszych klientów. To jest dla nas najważniejsze - wiedzieć, że nasze produkty spełniają oczekiwania naszych klientów i są doceniane na rynku. Jest to wynik ciężkiej pracy naszego zespołu przez ostatnie 15 lat i jest to coś, co planujemy kontynuować w przyszłości.

fb button

grab my essay banner

logo jooble