magazine top

Opakowanie to obecnie nie tylko sposób na zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem w transporcie i magazynowaniu. To również szansa na wyróżnienie się oraz element nowoczesnej identyfikacji wizualnej marki.

Jak najlepiej zadbać o brand experience przy pomocy opakowań? Na co zwracają szczególną uwagę współcześni konsumenci? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Opakowanie a zakupy nowoczesnych konsumentów

W dobie tak olbrzymiego urozmaicenia oferty, każda firma, która pragnie sprzedać swoje produkty, musi wyróżnić się na tle konkurencji, by przyciągnąć potencjalnego klienta oraz przekonać go do zakupu. Jak to zrobić najskuteczniej? Podstawą jest oczywiście prawidłowo zaplanowany i realizowany marketing, poparty wcześniejszymi badaniami rynku oraz analizą potrzeb klientów. To jednak nie wszystko.

Jak pokazują badania, w przypadku zakupów stacjonarnych aż 80% decyzji zakupowych jest podejmowanych bezpośrednio przed sklepową półką. W tym przypadku reklama odgrywa stosunkowo małą rolę. Zdecydowanie istotniejsze jest odpowiednie opakowanie produktu, które zwróci uwagę konsumenta.

Jak działa opakowanie produktu na klientów?

Do czego wykorzystuje się obecnie spersonalizowane opakowania, które można zamówić choćby na stronie e-Hurtownia-Opakowan.pl?

Ich podstawową rolą jest oczywiście ochrona produktu. Oprócz tego mają zwracać uwagę oraz budować świadomość marki w oczach potencjalnego odbiorcy. Jeśli kupujący poczuje, że opakowanie jest wiarygodne i przekonuje go do danego towaru, wtedy ze znacznie większym prawdopodobieństwem umieści go w swoim koszyku zakupowym. Analogicznie, jeśli opakowanie nie wyróżnia się lub wzbudzi brak zaufania, wówczas najpewniej odłoży towar na półkę i zwróci się w stronę produktów, przygotowanych przez konkurencję.

Brand experience (BX) i customer experience (CX) a opakowania

Przy tworzeniu opakowań, należy zwracać uwagę na kilka kluczowych elementów. Podstawą jest oczywiście brand experience, czyli szereg bodźców i spostrzeżeń, wywoływanych przez daną markę. To właśnie BX staje się podstawą dla długofalowego budowania tożsamości firmy oraz tego, jak postrzegają ją konsumenci. Wpływa na niego misja i cele strategiczne, polityka oraz identyfikacja wizualna, realizowana choćby pod postacią odpowiednich opakowań.

Równocześnie nie można zapominać o customer experience, czyli wszystkich reakcjach, myślach i odczuciach, pojawiających się u odbiorców podczas kontaktu z daną marką oraz oferowanymi przez nią towarami (lub usługami). Zalicza się do tego indywidualne emocje, zachowania i potrzeby konkretnych grup odbiorców, a także wzrost świadomości w tematach kluczowych dla danego społeczeństwa (np. wpływ opakowań na środowisko naturalne).

W obu przypadkach opakowania oraz szerzej, odpowiednie materiały pakowe, mają istotny wpływ na to, jakie odczucia wywołuje konkretny produkt u konsumenta. A to finalnie przekłada się na podjęcie decyzji zakupowej lub odrzucenie danego towaru.

Nowoczesne opakowania – co się obecnie liczy?

Na co zatem zwraca się współcześnie największą uwagę przy produkcji opakowań? Liczy się oczywiście jakość opakowań oraz zastosowanie odpowiednich materiałów pakowych. Przemysł coraz mocniej kieruje się w stronę surowców przyjaznych środowisku naturalnemu. Chętnie sięga się na przykład po opakowania nadające się do recyklingu lub biodegradowalne. Sporo miejsca poświęca się też na rozwój sektora opakowań zwrotnych.

Równie ważny jest sposób pakowania. Ciągle rośnie bowiem grupa konsumentów, deklarujących chęć kupowania produktów zabezpieczonych jak najmniejszą ilość warstw. Nowoczesne opakowania powinny chronić zawartość paczki przy optymalizacji zastosowanych materiałów.

W końcu nie można zapominać o kwestii estetyki opakowania. Podlega ona nieustannie zmieniającym się trendom. W dużej mierze stawia się współcześnie na minimalistyczny design oraz ergonomię, przy zachowaniu walorów wizualnych oraz wykorzystaniu charakterystycznych elementów identyfikacji wizualnej firmy.

Opakowanie – sposób na wyróżnienie się

Okazuje się zatem, że zwykłe opakowanie może spełniać olbrzymią rolę. Równocześnie chroni, informuje oraz ma potencjał, by przyciągać klientów. Trzeba tylko znaleźć indywidualny sposób na to, by opakowanie dla danego produktu lub marki zaczęło działać jako jeden z ważnych bodźców, mocno i pozytywnie oddziałujących na konsumentów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble