magazine top

Szkło ognioodporne to specjalny rodzaj szkła, który jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury oraz ograniczać przenikanie ognia i dymu.

Szczególnie chętnie stosowane jest w budynkach o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa, na przykład w bankach bądź instytucjach rządowych, czy też w wozach strażackich i innych pojazdach, narażonych na trudne warunki. Istnieje kilka rodzajów szkła ognioodpornego, a różnice między nimi dotyczą technologii wykonania, a co za tym idzie – stopnia odporności.

Szkło ognioodporne ceramiczne

Należy do najbardziej odpornych na wysokie temperatury rodzajów szkła ognioodpornego. Produkowane jest z wysokiej jakości materiałów, takich jak krzemionka i tlenki metali. Szkło ceramiczne charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozgrzewanie oraz na działanie wysokiej temperatury przez dłuższy czas.

Szkło hartowane

Jest to rodzaj szkła ognioodpornego, które produkowane jest poprzez hartowanie zwykłego szkła. Proces ten polega na poddaniu szkła działaniu wysokiej temperatury, co powoduje, że staje się ono bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie wysokich temperatur.

Szkło zbrojone ogniochronne

Ten rodzaj szkła ognioodpornego wzmacniania się przy pomocy specjalnych włókien lub drutów metalowych. Dzięki temu jest ono dużo bardziej wytrzymałe i odporne na rozpękanie niż zwykłe szkło. To z kolei sprawia, że może jednocześnie chronić przed przebiciem w wyniku działania siły mechanicznej (na przykład uderzenia).

Szkło z żel ogniochronnym

Szkło posiada dodatkową warstwę w postaci żelu. Jest to specjalna substancja umieszczana między dwoma warstwami szyby, tworząca barierę ognioodporną. Dodatkowo stosuje się wkładkę ogniochronną – metalową ramkę, która jest umieszczana w ramie okiennej i  uszczelniając ją, stanowi dodatkową barierę przed przenikaniem ognia oraz dymu.

Różne rodzaje szkła ognioodpornego dostępne są na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/produkty-i-konstrukcje/produkty/szkolo-ogniochronne/

fb button

grab my essay banner

logo jooble