magazine top

TOOLS FACTORY Sp. J. jest jednym z liderów w Europie w produkcji maszyn do formowania termicznego i próżniowego tworzyw sztucznych. Asortyment produkcji obejmuje również maszyny i urządzenia do obróbki różnorodnych materiałów typu drewno, materiały drewnopochodne, aluminium. Mające siedzibę w Stefanówce k. Warszawy przedsiębiorstwo prowadzi prace projektowe w zakresie konstruowania nowych maszyn i urządzeń oraz prace rozwojowe, których efektem są innowacyjne rozwiązania oraz ciągłe doskonalenie istniejących wyrobów. Firma posiada własny dział badawczo-rozwojowy, w którym powstają projekty i szkice robocze, dokonywane są znaczące udoskonalenia programów sterujących. TOOLS FACTORY z powodzeniem sprzedaje swoje rozwiązania na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Za swoją działalność i innowacyjne maszyny firma została nagrodzona wieloma wyróżnieniami.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności przedsiębiorstwa udzielił Pan Robert Popławski – właściciel firmy TOOLS FACTORY Sp. J.

Czy mógłby Pan przedstawić historię przedsiębiorstwa TOOLS FACTORY Sp. J.? Jakie były początki firmy?

Historia firmy liczy 25 lat. Zaczynaliśmy od prostych, ręcznie sterowanych urządzeń do formowania termicznego tworzyw sztucznych. Następnie, przez kolejne lata rozwijaliśmy i wzbogacaliśmy ofertę, kierując się trzema głównymi celami: automatyzacji procesu produkcyjnego, zwiększania efektywności produkcji i poszerzania oferty o urządzenia pochodne, takie jak obrabiarki CNC, piły taśmowe, czy w końcu maszyny do formowania rotacyjnego.

Przedsiębiorstwo TOOLS FACTORY od wielu lat produkuje nowoczesne maszyny do przetwarzania i obróbki tworzyw sztucznych. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo ofertę firmy?

To nie jest takie proste w kilku zdaniach. Na pewno podstawą oferty są nowoczesne termoformierki próżniowe, różnych rozmiarów, wyposażone w bogatą listę różnych opcji i autorski program sterujący. Drugą ważną grupę stanowią wieloosiowe frezarki CNC służące do obróbki plastiku, aluminium, drewna i innych, mniej twardych materiałów. Do tego dochodzi cała grupa urządzeń pomocniczych do procesu termoformowania, takich jak piły taśmowe, podajniki i piece grzewcze. A ostatnio wprowadziliśmy i intensywnie rozwijamy ofertę maszyn do formowania rotacyjnego (rotomoldingu). Na koniec należy zaznaczyć, że ogromna większość naszych maszyn jest produkowana według indywidualnych uzgodnień z klientami oraz według ich życzeń – i to jest również podstawa naszej oferty.

Do jakich grup odbiorców kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Jesteśmy typową firmą B2B. Konstruujemy i dostarczamy maszyny do firm produkujących elementy i przedmioty użytkowe z tworzyw sztucznych. Nasi klienci wywodzą się głównie z branż: automotive, transportowej, sanitarnej, reklamowej, opakowaniowej, itp. Większość z nich utrzymuje z nami stałe relacje i odnawia kontakty zamawiając kolejne maszyny.

Co odróżnia Państwa firmę od podobnych działających na rynku? Gdzie widzicie swoją przewagę nad konkurencją?

Chyba największym naszym wyróżnikiem jest elastyczność w reagowaniu na potrzeby klienta. Potrafimy dostosować nasze rozwiązania do konkretnych, indywidualnych życzeń, wynikających ze specyfiki produkcji lub jakichś ograniczeń. Często służymy również poradą w zakresie doboru rozwiązań, a nawet parametrów procesu produkcyjnego. Oczywiście chcemy się też wyróżniać od strony technicznej. Będąc małą firmą szybko reagujemy na wszelkie nowości na rynku i unowocześniamy swoje produkty. Super efektywne lampy halogenowe, automatyczna regulacja rozmiarów formowania, zastosowanie kamer termowizyjnych do optymalizacji procesu grzania czy kolejne ulepszenia w programie sterująco-kontrolnym to tylko kilka przykładów naszych mocnych stron.

Jaką ilość maszyn produkujecie rocznie i gdzie eksportujecie swoje wyroby?

Produkujemy od 20 do 30 maszyn rocznie, w zależności od ich rozmiarów i stopnia skomplikowania. W zasadzie jest to obecnie limit naszych możliwości produkcyjnych i zasobów, jakie posiadamy. Nasz eksport obejmuje całą Europę i Rosję. Mocną i ugruntowaną pozycję posiadamy już w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Marka TOOLS FACTORY jest synonimem innowacyjnych rozwiązań i sprawdzonych konstrukcji. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego zaplecza technicznego. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu projektowym i konstrukcyjnym przedsiębiorstwa?

Posiadamy wykwalifikowanych inżynierów i konstruktorów w dziale projektowo-konstrukcyjnym, którzy projektują od podstaw każdy niestandardowy produkt. Mocnym atutem firmy TOOLS FACTORY jest stworzony własnoręcznie parametryczny algorytm pozwalający w krótkim czasie stworzyć projekt standardowej maszyny w odpowiedniej konfiguracji.

Jakie nowatorskie rozwiązania wdrożyliście w wytwarzanych maszynach w ostatnich latach? Czy planujecie w najbliższym czasie wprowadzić do oferty nowe produkty, technologie?

Do najnowszych rozwiązań należą: lampy halogenowe, jako medium grzania w termoformierkach, systemy ułatwiające wymianę form, nowa linia maszyn SPALINE przeznaczonych do głębokiego tłoczenia wanien i wanien z hydromasażem, analiza termiczna w czasie rzeczywistym procesu nagrzewania z możliwością automatycznej regulacji. Rozpoczęliśmy i wciąż jesteśmy w trakcie wprowadzania do oferty zupełnie nowych maszyn do formowania rotacyjnego. Pracujemy też nad kilkoma innymi produktami i rozwiązaniami, ale nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy fabryka w Stefanówce wpisuje się w trend przemysłu 4.0 i jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie produkcji?

Żeby produkować nowoczesne maszyny trzeba posiadać nowoczesne zaplecze produkcyjne. Używamy obrabiarek numerycznych, maszyn do cięcia laserem i strumieniem wodnym. Ostatnio zaczęliśmy również wykorzystywać technologię druku 3D. Automatyzacja i cyfryzacja procesów staje się dla nas codziennością. Przypomnę również, że wszystkie nasze maszyny posiadają moduł do komunikacji internetowej i umożliwiają diagnostykę i serwis „on-line”.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat? Czy planujecie w najbliższym czasie kolejne modernizacje?

Najważniejszą inwestycją dla nas była rozbudowa hali i zwiększenie powierzchni produkcyjnej, bo była to nasza największa bolączka ograniczająca zdolność produkcyjną. Zakupiliśmy również nowe maszyny do cięcia laserem i strumieniem wodnym. Planujemy dalszą rozbudowę hali i zwiększenie powierzchni produkcyjnej oraz modernizację części biurowej.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia aktualnie przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy TOOLS FACTORY?

TOOLS FACTORY to rodzinna firma, która posiada odpowiednio wykwalifikowany personel w każdym dziale firmy. Najważniejsza grupa, bez której nie powstałaby żadna maszyna, to grupa uruchomieniowo-produkcyjna licząca około 20 osób. Tak jak wspominałem już wcześniej, posiadamy dział projektowo-konstrukcyjny, dział sprzedaży, dział zamówień, serwis, a także inne komórki, bez których ciężko byłoby prowadzić firmę. W sumie w firmie pracuje około 40 osób.

Jakość oferowanych maszyn jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Każdy partner i poddostawca jest dla nas bardzo ważny, ponieważ dzięki nim możemy oferować kompletne rozwiązanie o najwyższej jakości. W czasach pandemii dostępność podzespołów, zwłaszcza elektronicznych, to spore wyzwanie dla poddostawców, jednakże wieloletnia współpraca z markowymi firmami gwarantuje nam dość dobrą realizację dostaw. Do firm, z którymi prowadzimy wieloletnią współpracę należą: FESTO, OMRON, MITSUBISHI ELECTRIC, METAL WORK, SCHNEIDER ELECTRIC, BECKER i BUSCH.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Oczywiście tak. Jesteśmy przecież jednym z większych przedsiębiorstw i pracodawców w gminie. Od lat wspieramy Zespół Szkół Specjalnych w Zagórzu. Staramy się też regularnie organizować spotkania rodzinne dla naszych pracowników, choć ostatnie czasy pandemii praktycznie nam to uniemożliwiły.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Najważniejszy to Certyfikat Zapewniania Jakości Produkcji ISO 9001. Oprócz tego kilkukrotnie zdobywaliśmy tytuły Lidera Przedsiębiorczości, Wybitnego Exportera oraz wyróżnienia i medale z targów w Polsce i za granicą. Szczegóły można znaleźć na stronie www.toolsfactory.pl.

Pandemia koronawirusa od wielu miesięcy wpływa na życie ludzi oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce i na całym świecie. W jakim stopniu epidemia Covid-19 wpłynęła na działalność Państwa firmy?

Oczywiście pandemia i związane z nią obostrzenia sanitarne utrudniają nam funkcjonowanie. Dotyczy to zarówno naszego działania wewnątrz firmy jak i kontaktów z klientami, które zostały bardzo mocno ograniczone. A przecież my nie tylko sprzedajemy maszyny, ale również zapewniamy ich uruchomienie i serwis u klientów. Nie zawsze daje się to łatwo pogodzić i wymaga od nas dodatkowych starań. Na szczęście nie obserwujemy zmniejszenia zainteresowania naszymi produktami w czasach pandemii.

Jakie najważniejsze wyzwania stoją obecnie przed Państwa firmą?

Do tych najważniejszych należą zapewnienie ciągłości i terminowości produkcji, co wynika z trudności zaopatrzeniowych. Na drugim miejscu wymieniłbym utrzymanie i rozwój stałej, doświadczonej kadry oraz pozyskiwanie nowych pracowników wraz z rozwojem firmy. A na trzecim miejscu utrzymywanie jak najlepszych relacji z klientami.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Chcemy systematycznie poszerzać ofertę poprzez wprowadzanie nowych maszyn i rozwiązań. Na tej podstawie chcemy umacniać naszą pozycję na rynku krajowym i systematycznie zwiększać zaangażowanie oraz obecność na rynkach eksportowych.

TOOLS FACTORY Sp. J. to firma z ponad 25-letnią tradycją i wieloma sukcesami. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

To wbrew pozorom, dość trudne pytanie. Wydaje nam się, że naszym największym osiągnięciem po tych 25 latach jest rozpoznawalność marki TOOLS FACTORY w Polsce i w całej Europie, a przynajmniej w części środkowo-wschodniej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne