magazine top

OPONEO.PL S. A. zajmuje się głównie sprzedażą opon i felg przez Internet. Obecnie jest liderem branży oponiarskiej w kraju, posiada także kilkanaście sklepów zagranicznych w Europie.
O firmie rozmawiamy z Panią Moniką Siarkowską, Rzecznikiem prasowym OPONEO.PL S.A.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy OPONEO.PL S. A. i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

OPONEO.PL S.A. prowadzi obecnie największy sklep internetowy w Polsce Oponeo.pl w branży akcesoriów motoryzacyjnych, skupiając się na sprzedaży opon i felg. Początki działalności wiążą się z rejestracją kilkudziesięciu domen internetowych w 1999 roku i koncepcją stworzenia branżowych portali informacyjnych. Wówczas uruchomiliśmy m.in. portal oponiarski Opony.com.pl. Prowadzenie go umożliwiło nam nawiązanie kontaktów z najważniejszymi i największymi polskimi firmami działającymi w branży motoryzacyjnej. W 2001 roku uruchomiona została sprzedaż opon właśnie przez portal Opony.com.pl, pierwsze zamówienie zrealizowaliśmy dokładnie 31 października 2001 roku. Zimowe opony marki Continental wysłaliśmy do Warszawy. Firma przekształciła się w 2007 w spółkę akcyjną OPONEO.PL S.A., a we wrześniu 2007 roku brand zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki emisji akcji pozyskaliśmy na swoje cele inwestycyjne 32 mln zł. Wykorzystaliśmy je m.in. na budowę centrum logistycznego (z zapleczem magazynowym), nowej siedziby wyposażonej w nowoczesną serwerownię oraz rozpoczęcie sprzedaży międzynarodowej. Pierwsze zagraniczne e-sklepy powstały w roku 2009 w ramach utworzonej Grupy Kapitałowej. Obecnie Grupa OPONEO.PL prowadzi sprzedaż zagraniczną w kilkunastu państwach. W 2019 roku OPONEO.PL sprzedała rekordowe 3,7 mln opon.

OPONEO.PL S. A. to ogólnopolski lider sprzedaży opon i felg przez Internet. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach i usługach?

Oferujemy bogaty wybór opon letnich, zimowych i całorocznych, również dla określonej średnicy. W sklepach należących do Grupy OPONEO.PL znaleźć można modele wszystkich marek i klas na każdy sezon do niemal każdego typu pojazdu. Oferta OPONEO.PL na wszystkich rynkach obejmuje około 76,2 tys. opon, w tym 4,8 tys. modeli, od 244 producentów. Obok standardowego wyposażenia do najpopularniejszych pojazdów posiadamy również opony do luksusowych oraz ekskluzywnych aut. Pomagamy kierowcom w zakupach także w przypadku bardziej specjalistycznych produktów, takich jak: opony motocyklowe, typu run-flat, ciężarowe, ogumienia do aut zabytkowych czy łańcuchy śniegowe. Stawiamy także na oferowanie klientom usług dodatkowych, co daje gwarancję proklienckiego podejścia, które przejawia się m.in. w: szybkiej dostawie, sprawnym systemie reklamacji, darmowym transporcie, bezpiecznych płatnościach, 14 dniowym prawie zwrotu oraz min. 2 letniej gwarancji. Dodatkowo firma oferuje wykupienie pomocy Assistance na drodze lub zwrot kosztów za samodzielną naprawę.

OPONEO.PL oferuje bardzo interesujące rozwiązanie jakim jest zakup opon wraz z ich montażem. W jaki sposób ta usługa jest realizowana skoro OPONEO.PL jest portalem internetowym?

Wraz z zakupami opon on-line nasi klienci mogą dokonać rezerwacji wymiany opon w sieci punktów serwisów partnerskich, których w Polsce jest już ponad tysiąc. Łącznie na wszystkich rynkach współpracujemy w tym zakresie z 6,4 tys. punktami montażu opon. Usługa ta jest realizowana dzięki dedykowanej platformie B2B, pozwalającej na połączenie procesu zamówienia opon za pośrednictwem jednego ze sklepów internetowych w Grupie OPONEO.PL z możliwością montażu opon bezpośrednio w punkcie serwisowym, gdzie istnieje możliwość ich profesjonalnego zainstalowania. W pełni zautomatyzowany system jest autorskim rozwiązaniem OPONEO.PL S.A. „Dostarczamy do serwisu” to komunikat potwierdzający dostępność na stronie internetowej opony w usłudze dostawy z montażem w sieci serwisów wymiany opon, które współpracują z OPONEO.PL. Po dokonaniu zakupu opon z opcją „dostawa z montażem”, należy zarezerwować dzień i godzinę montażu, a my dostarczymy je do wybranego serwisu. Jeśli klient zamówi opony z montażem w serwisie, dostarczymy je nawet następnego dnia. Jeśli termin montażu będzie odległy opony dostarczamy dzień przed montażem. Większość serwisów współpracujących z OPONEO.PL oferuje utylizację opon i depozyt, w którym można przechować opony do następnego sezonu, co jest coraz częstszym wymogiem klientów, szczególnie tych mieszkających w dużych miastach.. Co ważne warsztaty, które proponujemy w ramach usługi „dostawa z montażem” są wyselekcjonowane, monitorujemy je i zbieramy niezależne opinie klientów o danym warsztacie.

Oprócz głównego portalu, który jest jednocześnie marką spółki – OPONEO.PL, firma posiada też inne portale. Jakie serwisy wchodzą w skład marki Oponeo.pl i co oferują?

W ramach OPONEO.PL S.A. działają takie serwisy jak:

 • Oponeo.pl – sklep internetowy sprzedający opony i felgi w Polsce;
 • Felgi.pl – e-sklep specjalizujący się w sprzedaży felg aluminiowych; strona ma również unikalną funkcję – możliwość wirtualnej przymiarki felg;
 • Oponeo.cz – sklep internetowy w Czechach;
 • Oponeo.sk – sklep internetowy na Słowacji;
 • Pneus-oponeo.be – strona w języku francuskim do sprzedaży opon i felg w Belgii,
 • Banden-oponeo.be – strona w języku flamandzkim do sprzedaży opon i felg w Belgii;
 • Oponeo.es – sklep internetowy na Półwyspie Iberyjskim;
 • Oponeo.fr – sklep internetowy dla klientów francuskich;
 • Oponeo.it – sklep internetowy dla klientów z Włoch;
 • Oponeo.nl – sklep internetowy dla klientów z Holandii;
 • Oponeo.at – sklep internetowy w Austrii;
 • Oponeo.ie – sklep internetowy na terenie Irlandii;
 • Oponeo.hu – sklep internetowy na Węgrzech.

Ponadto w ramach Grupy OPONEO.PL sprzedaż opon i felg realizowana jest także przez spółki zależne w Niemczech (Oponeo.de), Wielkiej Brytanii (Oponeo.co.uk) i Turcji (Oponeo.com.tr). Odrębnym projektem jest sprzedaż rowerów i części rowerowych drogą on-line za pośrednictwem domeny Dadelo.pl oraz Centrumrowerowe.pl.

OPONEO.PL jest jednym z nielicznych polskich przedsiębiorstw internetowych o zasięgu międzynarodowym. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Branża handlu nowoczesnego charakteryzuje się przede wszystkim błyskawicznym tempem zmian i dużą konkurencyjnością rynkową. Tendencje ostatnich lat wymagają od nas zintegrowanej obsługi procesów w wielu obszarach np. sprzedaży, kontaktów z klientami, zarządzania dokumentami, rozliczeń transakcji, logistyce i gospodarce magazynowej. Realizujemy duży wolumen transakcji, który poza wystawieniem szerokiej oferty produktowej, wymaga także wydajnego zaplecza przetwarzającego dane. Klucz do sukcesu tkwi w jakości realizowanych projektów i elastyczności, którą daje nam niezależność w działaniu tj. własny zespół IT. Klienci coraz częściej oczekują nie tylko proklienckiego podejścia i wysokiego komfortu przy składaniu zamówienia, ale także gwarancji usług dodatkowych. Zatem elastyczne dopasowanie do nowych kierunków e-commerce niejednokrotnie decyduje o sukcesie rynkowym firmy. Posiadając własny zespół nie jesteśmy uzależnieni od firm zewnętrznych. Bazujemy na kreatywności naszych specjalistów i badaniach rynku. Możemy udoskonalać i tworzyć autorskie, innowacyjne rozwiązania technologiczne m.in. z zakresu obsługi front-endu czy logistyki magazynowej, dostosowane do najnowszych trendów i pozwalające na pełną funkcjonalność aplikacji użytkowych. Dotyczy to zarówno wytwarzania nowych funkcjonalności jak i, przede wszystkim, utrzymywania obecnych. Na bieżąco, już podczas tworzenia rozwiązań, możemy zarządzać ich jakością i wprowadzać usprawnienia – co długofalowo jest efektywniejsze finansowo.

Jesteście liderem rynku internetowej sprzedaży opon w Polsce. Za tym sukcesem stoi zdolny i pracowity zespół. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Jak najbardziej i w naszym przypadku za sukcesem stoi zdolny i pracowity zespół, który realizuje wizję założycieli naszej firmy. Nasi pracownicy przede wszystkim doskonale rozumieją cele i zadania, które przed nimi stawiamy. Jest to warunek konieczny skutecznej współpracy. Dobór poszczególnych członków zespołów to dla nas z jednej strony poszukiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a z drugiej pasjonatów wyczulonych na potrzeby klientów. Dzięki grupie praktyków i analityków rynku możemy zapewnić klientom satysfakcję z zakupu dzięki nieprzerwanemu wzbogacaniu oferty o pierwszorzędnej jakości asortyment oraz gwarancję bezpieczeństwa zakupów. Nasz zespół to między innymi specjaliści IT oraz programiści wielu specjalizacji. Ich kluczową cechą jest ciekawość, myślenie w niestandardowy sposób. Dla nich aktywność zawodowa jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem, to pasja połączona z duża samodyscypliną. Gwarancją naszego sukcesu jest także doskonała logistyka. Skala realizowanych przez naszą firmę zamówień wymaga bardzo zaawansowanego zarządzania, pełnej efektywności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pracy przez naszych specjalistów, którzy potrafią skoordynować w jednym czasie wiele procesów. Są to pracownicy z wiedzą z zakresu sektora transportowego, mają umysł ścisły z iskrą kierowniczą, a to gwarantuje nam pełną skuteczność. Obecnie prowadzimy sprzedaż w 14 krajach europejskich, więc przepustką do rozwijania kariery w naszym zespole jest też znajomość języków obcych w połączeniu z innymi kwalifikacjami. Dziś praca ma wymiar globalny, łączymy często w zespole różne narodowości bo wiemy, że obycie z międzynarodowym środowiskiem wspaniale poszerza horyzonty.

Jakość produktów i usług to dla Państwa priorytet dlatego kooperujecie wyłącznie z renomowanymi firmami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Współpracujemy z największymi producentami opon na świecie. W gronie naszych najważniejszych partnerów możemy wyróżnić marki: Goodyear, Dunlop, Continental, Bridgestone, Pirelli, Michelin, Hankook, Kleber, Nokian, Yokohama, Uniroyal, Falken, Fulda, Firestone, Nexen, Dębica, Dayton, Barum, Zeetex, Imperial, Laufenn.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Nasze magazyny w ciągu całego roku przyjmują i wydają w sumie ponad 6 mln opon. Składujemy w nich, w maksymalnym momencie, ponad 1 mln opon, a wydajemy w sezonie 40 tys. opon dziennie (czyli 40 TIR-ów). By obsłużyć takie ilości zamówień skupiliśmy się na inwestowaniu w modernizację i rozwój infrastruktury magazynowej. Kładziemy nacisk również na zapewnienie jak najlepszej ergonomii i bezpieczeństwo pracy. Cztery lata temu przenieśliśmy operacje magazynowe do nowoczesnych magazynów wysokiego składowania, o bardzo wysokiej klasie bezpieczeństwa pożarowego, które musiały być dostosowane do składowania w nich opon. Zainwestowaliśmy w nowoczesne wyposażenie hal magazynowych. Dzięki takim rozwiązaniom zwiększyliśmy ilość składowanych towarów na metrze kwadratowym oraz polepszyliśmy dostęp do asortymentu. Do kluczowych inwestycji należą także inwestycje w szeroko pojętą infrastrukturę IT. Stworzyliśmy do tego celu zespół odpowiedzialny za projekt, produkcję oraz ciągły rozwój własnego systemu WMS, zarządzającego operacjami na magazynie. Efektem w/w działań jest poprawa efektywności pracy. Część operacji logistycznych przekazaliśmy operatorom logistycznym, w związku z czym nie poświęcamy znacznych zasobów czasowych na rekrutację odpowiednich pracowników. Tym samym zdywersyfikowaliśmy ryzyko, związane z brakiem możliwości obsłużenia sprzedaży, w sezonach wymiany opon, spowodowane takimi sytuacjami jak, awaria infrastruktury IT czy też brak zasobów ludzkich. Wszystkie inwestycje na przełomie ostatnich kilku lat dają nam solidne fundamenty pod obsługę dalszego rozwoju i ekspansji OPONEO.PL. W tej chwili możemy skupić się na projektowaniu nowych rozwiązań, automatyzacji procesów i realizacji zamówień klientów.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy?

Z danych zgromadzonych przez ETRMA (European Tyre and Rubber Manufacturers Association) wynika, że w 2019 roku w Europie sprzedano 218,7 mln sztuk zastępczych opon do samochodów osobowych, co oznacza spadek rok do roku o 2%. W Polsce, w 2019 roku sprzedano 10,78 mln opon do samochodów osobowych (w tym SUV-ów i lekkich samochodów dostawczych), tj. o 8,1 % mniej niż w poprzednim roku. Mimo spadków na rynku oponiarskim OPONEO.PL stale zwiększa przychody. W 2019 roku przychody Grupy wzrosły o 14,1% rok do roku i wyniosły 962 mln zł. Działalności Grupy sprzyjał bowiem dynamiczny rozwój rynku e-commerce. W 2019 roku obroty w handlu elektronicznym B2C w Europie wzrosły o 13,6% rok do roku. Polska plasuje się na 13 miejscu najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na świecie, a według prognoz IAB, rynek e-commerce w Polsce 2020 roku urośnie do 70 mld zł w stosunku do roku wcześniejszego. Tempo rozwoju e-commerce w Polsce z pewnością nie będzie tak wysokie jak w Azji, jednak będzie wciąż rosło, a granica między offline i online będzie się stopniowo zacierać. Na wyniki OPONEO.PL w 2020 roku wpłynąć mogą jednak skutki pandemii wirusa SARS-COV-2 tj. zmieniające się dynamicznie otoczenie partnerów biznesowych i trudne do przewidzenia, dalsze warunki na rynku, dotyczące produkcji i cen ogumienia oraz popytu. Niemniej ugruntowana pozycja Grupy OPONEO.PL na rynku e-commerce, jest dziś szczególnie istotna właśnie z punktu widzenia ostatnich wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Obecnie większość klientów wybiera zakupy przez internet w trosce o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Zamierzamy zatem umacniać pozycję lidera internetowej sprzedaży opon w kraju poprzez dalszy rozwój sprzedaży ogumienia, m.in. na bazie współpracy z warsztatami samochodowymi, a także optymalizować sprzedaż na rynkach zagranicznych.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Stawiamy sobie za cel bycie dobrym i cenionym sąsiadem w społeczności, w której prowadzi swoją działalność. Równocześnie dążymy do budowy wiarygodnego wizerunku w branży realizując szereg działań sponsoringowych związanych ze sportami motorowymi. Działania firmy na rzecz społeczeństwa koncentrują się zatem na następujących zagadnieniach: wsparcie rozwoju sportów motorowych oraz wsparcie inicjatyw sportowych oraz pasji dzieci i dorosłych. Dodatkowo OPONEO.PL realizuje szereg działań społecznych w społeczności lokalnej na terenie Bydgoszczy i w okolicach. Spółka powołała do życia Stowarzyszenie OPONEO Motorsport, którego głównym celem są działania na rzecz odbudowania rallycrossu w Polsce - organizacja zawodów, szkolenie przyszłych zawodników i sędziów. W roku 2019 OPONEO.PL S.A. było sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross. Starania i wkład w rozwój sportów motorowych docenił Polski Związek Motorowy i nagrodził Grupę OPONEO.PL przyznając zwycięstwo w kategorii sponsorskiej. Załoga rajdowa OPONEO Motorsport ma za sobą tytuł Wice Mistrza Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Innym obszarem zaangażowania Spółki jest kolarstwo, co idzie w parze z rozwojem jednej ze spółek w Grupie OPONEO.PL, a mianowicie Dadelo.pl S.A. zajmującej się sprzedażą rowerów i akcesoriów rowerowych. OPONEO.PL S.A. stworzyło grupę kolarską OPONEO, która startowała w szeregu wyścigów, w tym w randze Mistrzostw Polski.

Będąc od lat obecna na polskim rynku, firma OPONEO.PL S. A. dba o najwyższą jakość dostarczanych produktów. Nieustanny rozwój przedsiębiorstwa został wielokrotnie zauważony i doceniony. Jakimi, nagrodami, certyfikatami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Podejście do biznesu i osiągnięcia firmy zostały docenione w wielu konkursach i rankingach. Nieprzerwalnie od kilku lat OPONEO.PL plasuje się na 1 miejscu w kategorii „Motoryzacja” w prestiżowym konsumenckim rankingu sklepów internetowych Opineo.pl. Spółka doczekała się także wyróżnień m.in. Orłem Eksportu czy Diamentami Forbesa. W 2019 roku OPONEO.PL S.A. zajęła I miejsce na liście diamentów Forbesa. OPONEO.PL S.A. otrzymała także najwyższy wskaźnik w badaniu reputacji organizowanym przez Premium Brand zdobywając certyfikat „Firma Wysokiej Reputacji”. W minionym roku Prezydent Miasta Bydgoszcz uhonorował OPONEO.PL S.A. jako firmę wspierającą kluby sportowe tytułem „Brązowego Mecenasa Bydgoskiego Sportu”. OPONEO.PL S.A. przyznano także certyfikaty Michelin Approved Website i Continental Approved Website, gwarantujące wysoką jakość na każdym etapie zakupu opon.

Dzięki prowadzonej polityce jakości i ściśle przestrzeganym standardom, firma OPONEO.PL S.A. cieszy się zaufaniem Klientów w Polsce oraz wielu krajach świata. Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Nasza cele tj. stałe wyznaczanie nowych trendów w obszarze e-commerce, wyprzedzanie wymagań rynku i umacnianie pozycji lidera na rynku internetowej sprzedaży opon udało nam się zrealizować nie tylko dzięki wizji pomysłodawców, urzeczywistnienie ich koncepcji to efekt pracy wykwalifikowanych pracowników, specjalistów z swoich dziedzinach, ludzi z pasją i wiedzą branżową, z ich sukcesów jesteśmy bardzo dumni, bo to one sumują się na sukces całej firmy. Pracownicy OPONEO.PL to nasz największy kapitał. To właśnie oni tworzą firmę i stawiają kolejne kamienie milowe w historii firmy.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne