magazine top

Popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że w Internecie powstają dziesiątki mniej lub bardziej profesjonalnych portali dedykowanych przyszłym prosumentom. Dzięki nim użytkownik nie tylko zrozumie zasadę działania systemu i pozna jego zalety, ale też dowie się, jak dobrać elementy instalacji i dokonać jej wyceny. Znacznie rzadziej porusza się temat konserwacji i monitorowania pracy paneli. Jak istotne są te dwa zagadnienia?

Instalacje fotowoltaiczne – trwałe, ale nie wieczne

Producenci, dystrybutorzy i firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych podkreślają ich liczne zalety. Wskazują między innymi na obniżenie rachunków za prąd czy częściowe uniezależnienie się od dostaw energii z sieci. Z kolei dodatkowe wyposażenie systemu w odpowiedni magazyn energii umożliwia zwiększenie zużycia własnej wyprodukowanej energii i może zapewnić ochronę przed przerwami w dostawie prądu.

Jako jedną z wielu zalet systemów fotowoltaicznych wymienia się też bezobsługowość. W potocznym rozumieniu może to oznaczać, że zaangażowanie przyszłego prosumenta ogranicza się do wyboru i zakupu wszystkich niezbędnych elementów instalacji oraz zamówienia ekipy montażowej. Następnie, przez kilkadziesiąt lat może cieszyć się własnym ekologicznym prądem uzyskanym ze słońca. Musimy jednak pamiętać, że od czasu do czasu nasze panele mogą zabrudzić się na tyle mocno, że ich wydajność zostanie znacząco ograniczona. Jeśli ulewny deszcz nie rozwiązał problemu, warto wybrać się na dach i wziąć sprawy we własne ręce.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Pomimo wysokiej wydajności paneli i coraz inteligentniejszej pracy całej instalacji PV, od czasu do czasu niezbędne jest też fizyczne zadbanie o stan elementów konstrukcyjnych, a w szczególności o czystość paneli. Prace konserwacyjne warto przeprowadzać po dłuższych okresach suszy, w których deszcz w sposób naturalny nie zmywa zabrudzeń. Zwykle ulewny deszcz jest w stanie oczyścić moduły. Problemem są jednak trudniejsze zabrudzenia, jak ptasie zanieczyszczenia. Deszcz może ich nie usunąć. Tego typu odpady zacieniają moduł, obniżając sprawność systemu, a pozostawione na dłuższy czas mogą pozostawić wżery, trwale uszkadzając moduł. Do usuwania zabrudzeń stosuje się proste metody, unikając tych, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Podstawowe zasady to:

  • mycie paneli roztworem octu winnego, wody i płynu do mycia szyb,
  • mycie mydłem pozbawionym substancji ściernych i płukanie wodą,
  • używanie wyłącznie miękkich gąbek i ścierek,
  • unikanie stosowania silnych detergentów,
  • unikanie stosowania myjek wysokociśnieniowych.

Jak monitorować pracę instalacji?

Fizyczne czyszczenie paneli i innych elementów konstrukcji nie jest jedyną metodą dbania o instalację fotowoltaiczną. Przede wszystkim warto monitorować jej pracę, aby w porę wychwycić nieprawidłowości i wezwać na pomoc serwisanta. Najlepszym narzędziem będzie tutaj nasz inwerter.

Każda marka falowników przygotowuje dedykowaną aplikację, dzięki której prosument może analizować bieżącą produkcję prądu i porównywać ją z analogicznym okresem w przeszłości. Aplikacja pokaże również, ile prądu pobrano z sieci, a ile wygenerowała elektrownia fotowoltaiczna. Opcja połączenia falownika z Wi-Fi jest już standardem u wszystkich głównych producentów tego typu urządzeń na świecie.

Możemy również monitorować pracę pojedynczego modułu, dzięki mikroinwerterom lub optymalizatorom. Są one dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli nasza instalacja położona jest na skomplikowanym dachu o wielu załamaniach i licznych zacienieniach.

Wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wybudowania wydajnej instalacji PV dostępne są na stronie https://soltec.pl/pl/.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne