magazine top

SIM Gdynia to rodzinne przedsiębiorstwo z korzeniami sięgającymi 1978 roku, które dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością ugruntowało swoją silną pozycję na rynku. Charakteryzując się najwyższym poziomem zaawansowania technologicznego, niezawodnością świadczonych usług i odpowiedzialnym podejściem, firma zdobyła renomę wśród klientów z różnych sektorów przemysłu. Spółka specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości komponentów mechanicznych, korzystając z ponad setki innowacyjnych maszyn. Obecnie zespół SIM Gdynia liczy ponad 200 pracowników, w tym 25 inżynierów i 16-osobowy dział kontroli jakości. Realizując wizję „amerykańskiego snu” na polskiej ziemi, przedsiębiorstwo zyskało uznanie na scenie krajowej i międzynarodowej. Produkty SIM Gdynia trafiają do klientów o światowej renomie na Zachodzie Europy, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Mamy przyjemność przedstawić obszerny wywiad z dwoma kluczowymi osobami w firmie SIM Gdynia: Wiceprezesem Zarządu Andrzejem Szczypkiem i Dyrektorem Zarządzającym Joanną Lehmann-Formellą. Ich głosy splatają się w narrację, tworząc wspólne spojrzenie na historię, teraźniejszość i przyszłość SIM Gdynia - firmy rodzinnej z 45-letnią tradycją, mocno osadzonej w nowoczesnym świecie technologii i innowacji.

SIM Gdynia to jedna z najprężniej rozwijających się firm w Polsce, której początki sięgają 1978 roku. Czy mogliby Państwo opowiedzieć o początkach przedsiębiorstwa oraz o kluczowych decyzjach, które przyczyniły się do stania się jednym z czołowych producentów komponentów mechanicznych?

Firma działa od 1978 roku i w całości jest oparta na kapitale polskim. Historia firmy pokazuje, że bajkowy „amerykański sen” jest możliwy w każdych warunkach. Początki to mały warsztat ślusarski, w którym pracowały 4 osoby. Kolejne lata to ciężka praca, która skutkowała dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa. Naszą strategię biznesową opieramy na świadomym budowaniu przedsiębiorstwa przez całą załogę, która realizuje swoje pasje i marzenia poprzez pracę. Jako firma inwestujemy nie tylko w nowoczesne technologie, będące podstawą konkurencji, ale także stale zwiększamy kompetencje naszych pracowników, inwestując w ich rozwój zawodowy oraz osobisty.

Czy mogliby Państwo opisać obszary działalności firmy? W jakim segmencie produkcji specjalizuje się SIM Gdynia?

Specjalizujemy się w produkcji różnego rodzaju części i podzespołów. Wytwarzamy elementy do układów hydraulicznych, pomp ciepła, urządzeń w przemyśle spożywczym, medycznym oraz zbrojeniowym, ale nie tylko.

Co wyróżnia produkty, które opuszczają fabrykę SIM Gdynia i sprawia, że przyciągają kontrahentów z różnych branż?

Nasze produkty wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość, która przekłada się na rozpoznawalność logo SIM Gdynia przez klientów na całym świecie. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się zbudować markę, która jest synonimem niezawodności i precyzji. Zawsze dostarczamy nasze produkty punktualnie, pracujemy bowiem 24/7, co zapewnia ciągłość dostaw.

Które sektory przemysłu reprezentują Państwa najważniejsi klienci? Czy moglibyście wyjawić, jakie globalne marki znajdują się na liście najważniejszych klientów firmy SIM Gdynia?

Nasi najważniejsi klienci reprezentują przemysł logistyczny, hydrauliczny, spożywczy, medyczny oraz ciepłowniczy. Mimo iż z powodów kontraktowych nie możemy ujawnić konkretnych nazw, to możemy zdradzić, że wśród naszych partnerów są firmy o światowej renomie.

Jaka jest misja firmy SIM Gdynia? Jakie wartości wyznaczają kierunek jej rozwoju?

Nasza misja brzmi: „Budować przewagę technologiczną dla naszych klientów poprzez dostarczanie najwyższej jakości komponentów mechanicznych”. Wyznaczamy kierunek rozwoju firmy opierając się na wartościach takich jak zaangażowanie, doskonalenie, innowacyjność i odpowiedzialność. Dążymy do ciągłego rozwoju i doskonalenia naszych produktów oraz usług, by sprostać oczekiwaniom naszych klientów i przewyższyć ich oczekiwania.

Jaką część Państwa sprzedaży stanowi export i do których krajów aktualnie wysyłacie wyprodukowane towary?

Eksport to około 3/4 naszej produkcji. Mamy ponad 130 zagranicznych klientów z 28 krajów świata. Największą część klientów SIM Gdynia stanowi rynek niemiecki, ale zaopatrujemy również pozostałe kraje europejskie, takie jak Francja, Czechy, Dania, Rumunia czy Szwecja. Nasze produkty dostarczane są także do Ameryki Północnej, Południowej, a nawet na Bliski i Daleki Wschód.

Czy mogliby Państwo podzielić się informacjami na temat obecnych możliwości produkcyjnych firmy oraz najnowszych inwestycjach? Czy procesy produkcyjne są zgodne z ideą Przemysłu 4.0 i wykorzystują najnowocześniejsze technologie?

W SIM Gdynia regularnie aktualizujemy nasz park maszynowy, aby dostosować go do wymogów zgodnych z ideą Przemysłu 4.0. Posiadamy ponad 100 nowoczesnych obrabiarek i urządzeń pomiarowych wiodących światowych marek, w tym nowe tokarki i centra obróbcze CNC w pełni zautomatyzowane. Stosujemy zintegrowany system projektowania i wytwarzania, a nasze maszyny są połączone w sieci DNC, zintegrowanej z parametrycznym systemem CAD/CAM 3D MasterCam X6.

W jaki sposób SIM Gdynia wprowadza innowacyjne rozwiązania i technologie, aby utrzymać przewagę konkurencyjną?

Aby utrzymać przewagę konkurencyjności, firma stawia na optymalizację kosztów poprzez preferencyjny dostęp do surowców, wysoką wydajność, itp. Ważnym kryterium są dla nas również czynniki operacyjne, tj. czas produkcji, dostawy, sposób realizacji zamówienia oraz szereg innych procesów wchodzących w zakres pozytywnego doświadczenia klienta wynikającego z naszej współpracy.

Pracownicy są kluczem do sukcesu firmy i stanowią o jej sile. Czy mogliby Państwo podać liczbę obecnie zatrudnionych osób w przedsiębiorstwie? Ponadto, czy moglibyście pokrótce przedstawić kadrę specjalistów firmy SIM Gdynia?

Nasz zespół to ponad 200 doświadczonych pracowników, w tym 25 inżynierów. Dysponujemy również 16-osobowym działem kontroli jakości, który gwarantuje, że każdy produkt, który opuszcza naszą fabrykę, spełnia najwyższe standardy. Pracujemy jako zgrany team, który dzieli wspólne wartości i dążenia. Jesteśmy przekonani, że nasz zespół to nasz największy atut, dzięki któremu jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom. Wielu z nich posiada długi staż pracy – niektórzy pracownicy związani są z naszą firmą od ponad 30 lat.

Jakie są kluczowe kompetencje, których szukacie u potencjalnych kandydatów? Czy mogliby Państwo opowiedzieć o możliwościach rozwoju kariery zawodowej?

Szukamy przede wszystkim ludzi, którzy są pasjonatami tego, co robią. Ważne są dla nas także umiejętności techniczne, zdolność do pracy zespołowej i zaangażowanie. Stawiamy na długofalową współpracę, dlatego zatrudniamy na umowy o pracę. Oferujemy atrakcyjne warunki zatrudnienia i rozwój zawodowy poprzez różnego typu szkolenia oraz kursy, a także możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań w ramach pracy.

Czy SIM Gdynia angażuje się w działania CSR? Jakie działania pozabranżowe są dla Państwa ważne?

Działania ekologiczne i społeczne są dla nas bardzo ważne. Firma buduje rynkową pozycję i rozwija działalność nie zapominając o społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej istotnym obszarem jest troska o środowisko naturalne. SIM Gdynia nie tylko identyfikuje i spełnia wymagania środowiskowe, określone przepisami prawa, ale wdrożył ponadto system zarządzania środowiskiem, zgodny z ISO 14001:2015. Dzięki temu ochrona środowiska stała się jednym z głównych elementów polityki firmy. SIM Gdynia wspiera również lokalną społeczność przez różnego rodzaju dofinansowania dla grup społecznych i sportowych.

Jakie wyzwania obecnie napotyka SIM Gdynia w swojej działalności? Jak radzicie sobie w tych trudnych warunkach?

Zmagamy się z tymi samymi problemami, co inne firmy z naszej gałęzi przemysłu. Obecnie największym wyzwaniem jest pozyskanie wyspecjalizowanej kadry produkcyjnej. Nie ma odpowiedniej szkoły, która kształciłaby potencjalnych kandydatów do pracy przy obrabiarkach CNC.

Czy mogliby Państwo podzielić planami rozwoju firmy na najbliższe lata? Jakie cele pragnęlibyście osiągnąć?

Nasze plany na przyszłość są bardzo ambitne. Chcemy dalej inwestować w rozwój technologiczny, zwiększając efektywność produkcji, a jednocześnie podnosząc jakość naszych produktów. Pragniemy wspierać naszych pracowników w dalszym poszerzaniu swojej wiedzy, umożliwiając im udział w różnego rodzaju szkoleniach. Mamy w planach rozszerzenie działalności na nowe rynki. Chcemy być liderem w naszym segmencie, nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

SIM Gdynia to firma rodzinna o silnym dziedzictwie, 45-letniej tradycji i wielu osiągnięciach. Czy mogliby Państwo powiedzieć, z których dotychczasowych sukcesów przedsiębiorstwa jesteście najbardziej dumni?

Tradycja i innowacyjność są dla nas nie tylko słowami, ale codzienną praktyką. Nasze osiągnięcia, zarówno te małe, jak i wielkie, są wynikiem tego, co w naszej firmie najbardziej cenimy - rodzinnej atmosfery i ciągłego dążenia do innowacyjności. Jesteśmy dumni z faktu, że jako firma rodzinna potrafimy połączyć dziedzictwo poprzednich pokoleń z nowoczesnymi podejściami do biznesu. Właśnie ta unikalna synteza tradycji i postępu technologicznego pozwoliła nam sprostać wyzwaniom Przemysłu 4.0.

fb button

grab my essay banner

logo jooble