magazine top

Chemaxpol Sp. z o.o. sp.k. został założony w 2007 roku. Od tego czasu stał się jedną z największych i najbardziej cenionych firm specjalizujących się w projektowaniu i produkcji urządzeń ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej w zakresie wyposażania obiektów w urządzenia myjące i sanitarne. Produkcja nowych maszyn, urządzeń i systemów oparta jest na wieloletnim doświadczeniu pracowników, sprawdzonych technologiach i odbywa się zgodnie z indywidualnymi wymaganiami odbiorców. Spółka wprowadziła system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz wykorzystuje szeroką gamę nowoczesnych programów i maszyn produkcyjnych. Jako partner rozwojowy i dostawca technologii Chemaxpol współpracuje z wieloma znanymi klientami krajowymi oraz międzynarodowymi.

Specjalnie dla BusinessPL o kluczowych aspektach działalności firmy rozmawiamy z Panem Jerzym Urbańskim – Prezesem Zarządu.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa Chemaxpol?

Geneza przedsiębiorstwa Chemaxpol sięga lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie jako firma handlowa prowadziła działalność w branży spożywczej. W obecnej formie, jako Sp. z o.o. sp. k. Chemaxpol rozpoczęła swoją działalność produkcyjną w 2007 roku w miejscowości Ostaszewo k. Torunia. Od początku rozpoczęcia działalności profil firmy był ukierunkowany na higienę przemysłu spożywczego, stąd powstało nasze hasło przewodnie „Czysta Strona Biznesu”. Od początku naszej działalności produkujemy urządzenia zgodnie z najnowszymi wymogami i potrzebami rynku.

Chemaxpol specjalizuje się w tworzeniu nowatorskich urządzeń myjących, sanitarnych oraz innych bazujących na indywidualnych projektach. Czy mógłby Pan omówić szczegółowo aktualny przedmiot działalności przedsiębiorstwa?

Chemaxpol w dzisiejszych czasach stawia na innowacyjne rozwiązania, które przynoszą i będą przynosić naszym klientom wymierne korzyści. Naszym głównym profilem działalności są urządzenia myjące i sanitarne wyróżniające się wysoką skutecznością oraz niskimi kosztami ich eksploatacji. Kolejnym profilem jest produkcja urządzeń na indywidulne potrzeby odbiorcy, które pojawiły się w trakcie rozwoju firm produkcyjnych branży spożywczej. Dobrym przykładem jest posypywarka do salami czy wyjmowanie bloków mięsnych z opakowania. Takich przykładów automatyzacji procesu, które powstały w naszej firmie możemy przedstawiać wiele.

Do jakich grup odbiorców w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Z uwagi na profil firmy naszymi głównymi odbiorcami jest przemysł ogólnie nazwany jako „Food industry”, a w szczególności przemysł mięsny, drobiarski, rybny, mleczarski. Nie można też pominąć gałęzi „pet food” i przemysłu owocowo-warzywnego. Ale oczywiście współpracujemy z każdą gałęzią produkcji. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest bardzo wymagający odbiorca na rynku polskim jak i zagranicznym.

Co wyróżnia Państwa firmę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Myślę, że oprócz jakości, rzetelności i gwarancji dobrego wykonania to nowatorskie oraz indywidualne podejście do każdego projektu. Pracujemy razem nad projektem tak, żeby produkt, który wyprodukujemy w pełni spełniał wymagania użytkownika. Najważniejsze jest dla nas spełnienie jego potrzeb. Sądzę, że wyróżnia nas jeszcze podejście serwisowe tzw. „after-sales service” gdzie nie uciekamy przed problemami, ale rozwiązujemy je wspólnie, użytkownik wie, że zawsze może na nas liczyć.

Firma z każdym rokiem wdraża nowe, coraz bardziej innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii urządzeń ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu projektowym przedsiębiorstwa?

W swoich zasobach mamy Dział Projektowy stworzony z ludzi o otwartych umysłach, którzy profesjonalnie podchodzą do każdego projektu zgodnie z zasadą, że nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Oczywiście nie było by tych wszystkich projektów bez wsparcia komputerowego. Nasi projektanci pracują na nowoczesnych programach projektowych (tj. SOLIDWORKS) mogący tworzyć rysunki 3D i wizualizacje. Na sukces pracuje każdy nasz pracownik.

Chemaxpol realizuje autorskie projekty, ale też wykonuje urządzenia na specjalne zamówienie klienta. Czy mógłby Pan opowiedzieć o najbardziej ambitnych projektach?

Każde nowatorskie urządzenia powstało z potrzeby naszych czasów. Do ambitnych możemy zaliczyć urządzenie do posypywania salami, jedyne takie na świecie, czy urządzenie do prasowania czy wybijania mrożonych bloków mięsa. W każdym przypadku są to projekty dedykowane pod indywidualne potrzeby zakładu. Ogólnie mamy zasadę, że zanim nowość, czyli urządzenie innowacyjne trafi na rynek to wcześniej przechodzi ono drobiazgowe testy produkcyjne, dopiero po ich zakończeniu decydujemy się wdrożyć je do produkcji.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania oraz wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Chemaxpol?

Dokładnie tak, nie byłyby sukcesu bez naszych pracowników, obecnie zatrudniamy ponad 50 osób. Nasi pracownicy są wykwalifikowani na swoich stanowiskach, a swoje umiejętności podnoszą spełniając wymagania jakie stawia nasza firma. Oczywiście wciąż rekrutujemy młodą kardę, która przy kolegach z dłuższym stażem pracy nabiera doświadczenia zgodnie z zasadą – mistrz i uczeń. Po krótkim czasie można zauważyć jak uczeń staje się mistrzem.

Sprawna produkcja nie byłaby możliwa bez doświadczonej kadry, ale również bez odpowiedniego zaplecza produkcyjnego. Czy zakład w Ostaszewie wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcji?

Jak najbardziej tak, w naszym zapleczu znajdują się nowoczesne urządzenia CNC, tj. giętarki, prasy czy automaty frezerskie jak również WATERJET – urządzenia do cięcia i wycinania elementów ze stali strumieniem wodnym. Każde z urządzeń jest obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników, a ich wiedza jest poparta certyfikatami z odbytych szkoleń.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Tak, Nasza firma wciąż się rozwija i umacnia swoją pozycję na rynku. Obecnie rozpoczynamy budowę nowej hali produkcyjnej w Ostaszewie na terenie obecnego zakładu. Budowę hali łączymy z zakupem nowoczesnych urządzeń produkcyjnych, które pozwolą nam rozszerzyć zakres naszej produkcji.

Jakość oferowanych produktów oraz usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami i zapraszamy do współpracy tylko renomowane firmy, które dają nie tylko nam, ale i naszym klientom pełną satysfakcje oraz pewność o jakości. Staramy się również w pełni zabezpieczać części zamienne – tak, żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwana na naprawę. A co do wyróżnień to wszyscy nasi dostawcy albo inaczej, partnerzy są dla nas najważniejsi.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Tak, jak tylko pozwala nam stan epidemiologiczny. Ostatnio możemy się pochwalić, że byliśmy jednym ze sponsorów w Memoriale im. Grzegorza Morawskiego pod patronatem Burmistrza miasta Mława oraz Prezesa PLS – Turnieju Siatkówki Kobiet.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Wdrożyliśmy system Zarządzania Jakością oparty o normę ISO 9001 oraz ISO 14001. ISO 9001: pozwala nam wdrażać takie zmiany i działania, dzięki którym udowadniamy, że nieustannie dostarczamy klientom produkty spełniające ich najwyższe wymagania. ISO 14001: jest to norma środowiskowa ciesząca się największym uznaniem na całym świecie. Wszelkie podejmowane przez nas kroki mają być dobre nie tylko dla nas i naszych klientów, ale również środowiska naturalnego, za które my – ludzie jesteśmy odpowiedzialni. I oczywiście Złoty Medal otrzymany na Targach
POLAGRA 2019 za naszą Innowacyjną Zrywarkę Etykiet 1000, która nie ma konkurencji na rynku.

Najpierw pandemia koronawirusa, teraz wojna w Ukrainie – odcisnęły mocno swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu wpłynęły one na działalność Państwa firmy?

Niestety, tak. COVID-19 czy obecnie wojna na Ukrainie wyrządza szkody w gospodarce. Wcześniej współpracowaliśmy z firmami z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Obecnie współpracujemy tylko z firmami z Ukrainy. Jedno jest pewne, już nigdy nie będzie tak jak przed wojną czy pandemią. Po prostu żyjemy w innych czasach.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Największym dla nas obecnie wyzwaniem jest zakończenie rozpoczętej inwestycji, czyli rozbudowa zakładu oraz dalsze powiększanie rynków zbytu o rynki Europy Zachodniej, Afryki czy Stanów Zjednoczonych.

Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Tak jak mówiłem wcześniej, inwestujemy w rozbudowę zakładu, a to oznacza, że powstają nowe rynki zbytu. Ta branża ma oczywiście przyszłość i dlatego poszerzamy nasz asortyment urządzeń, można też zauważyć, że klienci coraz częściej szukają innowacyjnych i indywidualnych rozwiązań. Jesteśmy gotowi na takie wyzwanie.

Chemaxpol obchodzi w 2022 roku jubileusz 15-lecia istnienia firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa jest Pan najbardziej dumny?

Najbardziej jestem dumny z faktu, że przez te lata udało nam się stworzyć firmę z wykwalifikowaną kadrą pracowników i nowoczesnym zapleczem technicznym, która jest w stanie sprostać potrzebą obecnego rynku. Pozwala nam to wciąż pozostać liderem w branży i cieszyć się zaufaniem naszych odbiorców.

fb button

grab my essay banner

logo jooble