magazine top

Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., to firma z ponad 70-letnim doświadczeniem w branży budownictwa, zdobywając przez ten czas szerokie uznanie zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. Ostatnio, rozszerzając swoje działania, rozpoczęło realizacje budynków i osiedli mieszkaniowych pod nową, rodzimą marką – BPBP Development. Te inwestycje deweloperskie to naturalne rozszerzenie oferty firmy, która oferuje pełny zakres usług budowlanych, począwszy od projektu, aż po realizację „pod klucz”. Bielskie Przedsiębiorstwo, jako Generalny Wykonawca lub Wykonawca robót budowlano-instalacyjnych, realizuje kompleksowe inwestycje z zakresu budownictwa ogólnego, mieszkaniowego i szeroko pojętej infrastruktury. Jest największą firmą w branży na Podbeskidziu, a swoją renomę potwierdza licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Serdecznie zapraszamy do lektury rozmowy z Panem Piotrem Barcikiem, Pełnomocnikiem Zarządu ds. Nowych Inwestycji, Analiz i Wdrożeń. W wywiadzie opowiada on o tym, co wyróżnia jego firmę na tle konkurencji, jakie są plany na przyszłość i w jaki sposób firma odpowiada na współczesne wyzwania gospodarcze i społeczne.

Jakiś czas temu rozpoczęliście realizację budynków i osiedli mieszkaniowych pod marką BPBP Development. Czym kierowaliście się podejmując decyzję o rozszerzeniu działalności? Jakie są Państwa plany związane z projektami deweloperskimi?

Decyzja o stworzeniu działu deweloperskiego wynikała z długofalowej wizji rozwoju naszej firmy. Pragniemy zdywersyfikować naszą działalność, wchodząc na nowe segmenty rynku nieruchomości. To pozwoli nam wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w celu podniesienia jakości usług deweloperskich i komfortu życia mieszkańców. Badania rynkowe pokazały nam duże zapotrzebowanie na innowacyjne i wysokojakościowe projekty deweloperskie. Planujemy oferować naszym klientom kompleksowe rozwiązania od etapu projektowania aż do dostarczenia mieszkań o wysokiej jakości. Mamy ambitne plany związane z nadchodzącymi projektami deweloperskimi. Jednym z naszych kluczowych przedsięwzięć jest inwestycja w nowoczesne osiedle „Osiedle Jastrząbka” w malowniczej miejscowości Lipowa. To kompleksowy projekt, który obejmuje budowę domów jednorodzinnych oraz stworzenie przyjaznej i nowoczesnej infrastruktury, mającej na celu zapewnienie mieszkańcom maksymalnego komfortu i wygody. Nasza kolejna inwestycja to osiedle „Jaśminowe Ogrody” w Szczyrku, projekt dedykowany dla osób poszukujących luksusowych i funkcjonalnych nieruchomości w tej popularnej górskiej miejscowości. Zakładamy budowę ekskluzywnych domów szeregowych z tarasami, z których roztacza się widok na skocznię narciarską i szczyt Skrzyczne.

Budownictwo w dzisiejszych czasach ulega wielu zmianom i ewoluuje w kierunku ekologii oraz nowych technologii. Jakie rozwiązania stosujecie w ramach BPBP Development, aby sprostać tym wyzwaniom?

Dbamy o środowisko i wykorzystujemy nowoczesne technologie w naszych projektach. Naszym celem jest realizacja inwestycji ekologicznych, zrównoważonych i przyjaznych dla planety. Wprowadzamy panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, aby zmniejszyć emisję CO2 i zużycie energii z konwencjonalnych źródeł. Nasze budynki są projektowane z myślą o efektywnej izolacji termicznej, co pozwala na ograniczenie strat cieplnych i, w efekcie, na niższe zużycie energii. W naszych projektach stosujemy również systemy zarządzania energią typu smart home, wykorzystujemy wodę szarościową do podlewania ogrodów i spłukiwania toalet. Każdy obiekt wyposażamy w złącza, które umożliwiają awaryjne zasilanie z agregatu przy minimalnych kosztach. Wybieramy materiały o niskim wpływie na środowisko: drewno z certyfikatami ekologicznymi, farby bez szkodliwych substancji, oraz materiały z recyklingu. Dodatkowo, dążymy do zachowania jak największej ilości zieleni na naszych osiedlach. Wdrażamy również zaawansowane systemy zarządzania nieruchomościami, takie jak BREEM, oraz badamy możliwości zazieleniania ścian i dachów. Naszym celem jest bycie liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania nowoczesnych technologii w branży nieruchomości.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o tych inwestycjach, z których jesteście szczególnie dumni, pod marką BPBP Development?

BPBP S.A. już wiele lat temu zaangażowało się w budownictwo mieszkaniowe w Bielsku (budynki wielorodzinne) oraz Ustroniu (wielorodzinne i jednorodzinne). Skupiliśmy się jednak na budownictwie specjalistycznym, takim jak oczyszczalnie, elektrownie, hale przemysłowe i sportowe czy stadiony, ze względu na korzystną koniunkturę na tym rynku. Po wielu latach postanowiliśmy wrócić na rynek deweloperski. Jesteśmy dumni z naszej pierwszej realizacji - budynku wielorodzinnego w Bielsku-Białej, składającego się z 15 lokali. To ważny moment w naszej działalności, świadczący o tym, że potrafimy realizować ambitne projekty w trudnych warunkach zabudowy. Kluczowe było dla nas dostosowanie tej inwestycji do potrzeb przyszłych mieszkańców, tak by zapewniać im maksymalny komfort.

Co wyróżnia marką BPBP Development na tle innych firm deweloperskich? Jakie są Państwa kluczowe atuty w tym segmencie rynku?

BPBP Development wyróżnia kilka kluczowych cech. Przede wszystkim, priorytetem dla nas jest innowacyjność i kreatywność. Nieustannie poszukujemy nowatorskich rozwiązań i unikatowych projektów, które odpowiadają na współczesne potrzeby i często nawet je przekraczają. Nie idziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o jakość naszych realizacji. Dbamy o każdy, nawet najmniejszy, detal. Wykorzystujemy materiały najwyższej jakości i współpracujemy z renomowanymi podwykonawcami oraz dostawcami. Kluczowym elementem naszej filozofii jest także zrównoważony rozwój. Dążymy do harmonii między ekonomicznym sukcesem a odpowiedzialnością za środowisko. W tym celu stawiamy na energooszczędne technologie i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że nasze inwestycje są bardziej przyjazne dla środowiska. Nie mniej ważny jest dla nas design. Projektujemy przestrzenie, które nie tylko są funkcjonalne, ale też zachwycają estetyką i harmonijnie komponują się z otoczeniem. Nasze podejście do biznesu jest oparte na głębokim zrozumieniu i wysłuchaniu potrzeb naszych klientów. Przywiązujemy dużą wagę do współpracy z lokalnymi społecznościami i dostosowujemy nasze projekty do ich potrzeb. Dzięki tym unikatowym atutom, BPBP Development zdobyło zaufanie i uznanie na rynku.

Nie ulega wątpliwości, że zespół jest kluczowym elementem sukcesu firmy. Ile osób obecnie liczy kadra firmy? Czy może Pan opowiedzieć o zespole specjalistów zatrudnionych w BPBP S.A., w tym pracującymi nad projektami BPBP Development?

BPBP S.A. zatrudnia około 300 doświadczonych pracowników w Polsce i za granicą, w tym budowniczych, inżynierów, zakupowców i instalatorów. Dysponujemy własną bazą sprzętowo-transportową, stacją diagnostyczną oraz warsztatem samochodowym. Co do zespołu BPBP Development, to jest to sześcioosobowy skład utalentowanych i doświadczonych profesjonalistów. Mamy wśród nich architekta z bogatym doświadczeniem w projektowaniu różnorodnych typów budynków, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych, z dużym naciskiem na rozwiązania ekologiczne. Nasz konstruktor jest ekspertem w obliczeniach najtrudniejszych konstrukcji. Jego precyzja i techniczna wiedza są nieocenione w procesie budowy; nie ma dla niego zadań niemożliwych do wykonania. Kierownik budowy, z silnymi umiejętnościami przywódczymi i organizacyjnymi, zarządza całym procesem budowy. On dba o terminowość, jakość i przestrzeganie norm budowlanych, koordynując jednocześnie pracę podwykonawców i zapewniając efektywną komunikację na placu budowy. Nasz grafik to specjalista od wizualizacji, który tworzy realistyczne i atrakcyjne prezentacje naszych projektów. Dzięki niemu nasi klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać finalny produkt jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W dziale marketingu mamy kreatywnego stratega, copywritera i specjalistę ds. komunikacji, odpowiedzialnego za promocję naszych projektów, budowanie marki i relacje z klientami. Siłą naszego zespołu jest jedność w działaniu, zrozumienie celów i profesjonalizm w ich realizacji.

Jakie działania podejmuje firma, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą z nią karierę zawodową?

Nasza firma kładzie duży nacisk na rozwój pracowników, oferując im różnorodne szkolenia oraz programy rozwoju zawodowego. Nie ograniczamy się tylko do możliwości awansów wewnętrznych; nasze zespoły mają okazję pracować nad zróżnicowanymi projektami, co sprzyja zdobywaniu nowego doświadczenia i zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy. Przez zrozumienie i uwzględnianie indywidualnych potrzeb, pracownicy czują się ważni i docenieni. Dodatkowo, oferujemy atrakcyjny pakiet świadczeń socjalnych, który przyczynia się do zwiększenia zaangażowania i efektywności w pracy. Wysoka kultura organizacyjna i system nagród za osiągnięcia sprawiają, że pracownicy identyfikują się z wartościami firmy, co pozytywnie wpływa na ich lojalność i długoterminową współpracę.

Jakość realizacji jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z rzetelnymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Rzeczywiście, jakość jest dla nas kluczowa, a zatem współpracujemy tylko z partnerami, którzy dzielą naszą filozofię. Szczególne uznanie zasługują firmy takie jak Zakład Remontowo-Budowlany Instalacyjno-Czyszczeniowy Damian Wagstyl, Systemy ogrodzeniowe Leszek Ledwoń, ALDO Sp. z o.o. w dziedzinie stolarki, oraz FPHU Jacek Aftyka specjalizujący się w bramach garażowych. Ich zaangażowanie i pozytywny wpływ na jakość naszych projektów są dowodem na znaczenie trwałych i wartościowych relacji biznesowych.

Bardzo ważną częścią działalności BPBP S.A. są sprawy pozabiznesowe. W jaki sposób angażują się Państwo w akcje wspierające kulturę, sport czy inne ważne inicjatywy społeczne?

Aktywnie wspieramy lokalną kulturę, między innymi przez patronat nad różnymi festiwalami. Pomagamy również lokalnym klubom sportowym, promując aktywny tryb życia i rozwijanie pasji sportowych wśród społeczności. Zaangażowanie w działania charytatywne i społeczne jest dla nas równie ważne. Uważamy, że odpowiedzialność społeczna stanowi integralną część naszej działalności.

Jak radzicie sobie z przeciwnościami, takimi jak pandemia Covid-19 czy obecna wojna na Ukrainie, które wpływają na prowadzony biznes?

Staramy się być elastyczni w podejściu do realizacji projektów i reagujemy na bieżące wyzwania przez inwestowanie w branże mniej dotknięte kryzysem. W obliczu tych wyzwań, priorytetem stała się dla nas optymalizacja kosztów i zwiększenie efektywności operacyjnej. Bez kompromisów w zakresie jakości, wprowadzamy nowoczesne technologie i narzędzia, takie jak praca zdalna czy platformy do zarządzania projektami, które pozwalają nam na kontynuowanie działalności.

Jak przedstawiają się plany BPBP Development na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą cele do osiągnięcia?

Głównym celem jest rozszerzenie naszej działalności na nowe regiony i rynki. Chcemy wprowadzić nasze projekty deweloperskie do nowych lokalizacji, by dotrzeć do większej liczby klientów i wzmocnić naszą pozycję na rynku. Wszystko to w ramach wizji bycia liderem w branży nieruchomości, prowadząc działalność w sposób społecznie odpowiedzialny. Dodatkowo, prowadzimy badania nad zastosowaniem ekologicznych rozwiązań w budownictwie, które planujemy wdrożyć w najbliższym czasie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble