magazine top

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem, obrotem wszelkiego typu towarów mają różne potrzeby transportowe. Nie każdy z nich podejmując współpracę z firmą spedycyjną decyduje się na transport pełnokontenerowy, w przypadku transportu niewielkich ładunków, pojedynczych palet byłoby to najzwyczajniej zupełnie nieekonomiczne. Stąd konieczność organizacji przez spedytorów tzw. transportu drobnicowego. Drobnica charakteryzuje się tym, że mniejsze pakunki są łączone w jednostki zbiorcze, a w jednym kontenerze morskim ładunki pochodzą od różnych nadawców i ostatecznie mają także wielu odbiorców. Nadawane paczki muszą mieć stałą formę zewnętrzną, wynika to z konieczności wspomnianego już łączenia, a dodatkowo muszą łatwo ulegać podziałowi przy przeładunku.

Specyfika tego typu transportu i ładunków oraz przepisy, wykluczają możliwość przewożenia transportem drobnicowym kilku typów towarów. Nie można nadać transportem drobnicowym zwierząt oraz roślin, również dóbr o dużej wartości, jak drogocenne wyroby jubilerskie, papiery wartościowe. Co ważne, towary niebezpieczne w tym broń, materiały wybuchowe, również wyroby farmaceutyczne są również wyłączone z nadań drobnicowych.  

Rozmiar transportowanego ładunku drobnicowego

Ładunki typu LCL (Less than Container Load) wagowo i kubaturowo nie wypełniają nośności całego standardowego kontenera morskiego. Odgórnie przyjmuje się, że istnieją dwa typy ładunków drobnicowych – z opakowaniem i bez opakowania. Pierwszy rodzaj zapakowany jest m.in. w kartony, pudełka, butle, klatki, skrzynie, butelki, wiadra, worki itp.

Spedycja morska daje duże możliwości dotyczące kubatury przesyłek transport drobnicowy z pomocą frachtu morskiego konsoliduje zarówno niewielkie kilkukilogramowe paczki oraz kilkutonowe maszyny. Ostateczny koszt transportu zależny jest w znacznej mierze od wagi ładunku, warto pamiętać, że drogi morskie należą do najbardziej ekonomicznych, a dzięki łączeniu transportu od wielu nadawców, niska cena może dotyczyć także niewielkich paczek mimo np. bardzo dużej odległości od nadawcy do odbiorcy.

transport ładunków drobnicowych drogą morską

Dopłata za ciężkie ładunki drobnicowe

Jak zostało już wspomniane, jedną z głównych cech przewozu drobnicowego jest niewielki gabaryt poszczególnych paczek. Jednak zdarza się, że przewożony ładunek mimo dużej wagi (wciąż mieszczącej się w normach) nie wypełnia przestrzeni kontenera i w tej sytuacji także może zostać on przewieziony drobnicą, razem z paczkami innych nadawców. Główną zaletą konsolidacji nadań jest opłata zależna od ceny, w tym przypadku dla przedsiębiorców, wciąż jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, niż zlecanie transportu FCL.

Dodatkowe ubezpieczenie ładunku drobnicowego

Organizacja transportu drobnicowego stanowi spore wyzwanie logistyczne. Rozproszeni nadawcy i odbiorcy, różne kubatury i wagi przesyłek sprawiają, że sam załadunek pojedynczego kontenera musi być dobrze przemyślany, szczególnie pod względem bezpieczeństwa ładunków. Drobnica jest dużo bardziej narażona na różnego typu uszkodzenia, niż inne rodzaje transportów morskich. Oczywiście spedytorzy muszą odpowiednio zorganizować załadunek, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia, jednak wciąż wielu przedsiębiorców chętnie wykupuje dodatkowe ubezpieczenia ładunku drobnicowego. 

spedycja morska ładunków drobnicowych

Odprawa celna ładunku drobnicowego

Odprawą celną w przypadku transportu statkiem określa się wszystkie czynności, które mają na celu skutecznie przeprowadzić postępowanie celne. Począwszy od przejęcia towarów, sprawdzenia go, transportu, po zabezpieczenie późniejszego obrotu, przeprowadzenie kontroli całości ładunku lub jego części. Podczas przeprowadzania odprawy pobierana jest opłata celna, podatki oraz sprawdzana jest wymagana przez różne podmioty dokumentacja. Odprawa musi zostać przeprowadzona zgodnie z normami i przepisami obowiązującymi w transporcie międzynarodowym i na trasie poszczególnych krajów. Jest ona wykonywana, najczęściej w imieniu eksporterów i importerów, przez agencje celne. W tym celu konieczne jest wystawienie upoważnienia pośredniego lub bezpośredniego, które może być przekazane na stałe lub jednorazowo. Przekazanie stałego dokumentu należy rozważyć w przypadku długotrwałej współpracy, co pozwala na zaoszczędzenie kolejnych operacji i procedur przy następnym zlecaniu odprawy celnej. Warto pamiętać, że upoważnienie jednej agencji celnej nie wyklucza możliwości upoważnienia kilku innych agencji. 

Czas realizacji transportu morskiego

Czas realizacji transportu morskiego nie należy do jego najmocniejszych stron w obecnie pędzącym wszędzie świecie. Jednak ten mankament spedycji morskiej nadrabiany jest przez dużą regularność transportów oraz działanie według ściśle określonego i zaplanowanego dużo wcześniej harmonogramu. Zależnie od dystansu dzielącego port nadania z portem rozładunku, transport morski na trasach międzynarodowych może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu dni.

Bardzo popularne transporty morskie z Chin lub Indii zajmują mniej więcej od 30 do 40 dni. Droga morska między Polską, a USA z kolei może zająć między 14, a 30 dniami. Cały proces zależeć będzie od lokalizacji portu, czasu odprawy celnej rozładunku i innych, stąd mogą wynikać dość duże różnice w terminach realizacji.

transport kontenerowy drogą morską

Spedycja morska ładunków drobnicowych - którą firmę wybrać?

Poszukiwanie najlepszego spedytora nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu poszukiwania warto określić dokładnie nasze potrzeby i oczekiwania od firmy spedycyjnej. Należy oczywiście sprawdzić podstawowe informacje o danym spedytorze – uprawnienia, certyfikaty, pozwolenia i ubezpieczenia. Zweryfikujmy w czym dana firma się specjalizuje, warto podejmować współpracę ze spedytorem, który ma duże doświadczenie w zleceniach spedycji morskiej na transach międzynarodowych w różnych kierunkach, w tym popularnych z Chin, USA, Japonii czy Indii. Sieć kontaktów i zakres współpracy ma też niebagatelne znaczenie pod względem niezawodności.

Jednym z takich spedytorów jest firma spedycyjna Dalton, której siedziba mieści się w Gdyni. Firma Dalton zajmuje się także spedycją lotniczą, drogową oraz kolejową ładunków drobnicowych. Profesjonalna kadra do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie, dobierając optymalne rozwiązania. Warto skorzystać z kompleksowego serwisu logistycznego, który jest szczególnie wygodny przy przesyłkach drobnicowych na trasach międzynarodowych.

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble