magazine top

Biblioteki gminne, wiejskie, czy sołeckie to często jedyne miejsce szerzenia kultury w miejscowości, a czasami i w całej okolicy. Nie dziwi więc, że coraz więcej placówek w słoneczne dni, decyduje się realizować swoją czytelniczą i kulturalną misję, wychodząc z ofertą poza mury placówki. Plenerowe biblioteki są często cyklicznym, sezonowym projektem, prowadzonym przez niemal każdą bibliotekę, posiadającą ku temu niezbędne możliwości terenowe. W dobie pandemii popularność podobnych realizacji dodatkowo wzrosła.

Przygotowanie posadzki

Niestety często przestrzeń, na której realizowany jest projekt plenerowej biblioteki bywa nieodpowiednio przygotowana, przez co np. po deszczu, wykluczona jest możliwość natychmiastowego uruchomienia inicjatywy. Ostatecznie nierówny, upstrzony kałużami teren to nie to czego byśmy oczekiwali w takim miejscu. Czasami, aby przywrócić zewnętrznym miejscom kultury blask, konieczny jest poważny remont, naprawa wyposażenia, ławek etc., ale czasami wystarczy po prostu wymienić posadzkę. Idealnie sprawdzą się tu maty na plac zabaw, czyli gumowe nawierzchnie wodoprzepuszczalne, łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na czynniki atmosferyczne, ścieranie i antypoślizgowe.

Certyfikowana jakość

Trzeba jednak pamiętać, że maty czy płyty gumowe na plac zabaw to nie tylko niezawodne nawierzchnie dla plenerowych bibliotek. Wśród nawierzchni gumowych wyróżniamy między innymi płyty gumowe na palce zabaw, ale też prasowane bloki balistyczne i gumowe podkładki izolacyjne pod legary. Bezpieczne nawierzchnie stosuje się z powodzeniem na placach zabaw, ale też w obiektach wyposażonych w baseny, w siłowniach i innych obszarach rekreacyjnych. Właściwości tych produktów powinny być potwierdzone, niezbędnymi certyfikatami.

Dostosowane do potrzeb

Szukając najbardziej optymalnych rozwiązań najlepiej udać się do producenta, który nie tylko pomoże dobrać odpowiednią nawierzchnię i doradzi w jaki sposób przygotować pod nią teren, ale też przedstawi najatrakcyjniejszą ofertę. Płyty gumowe od Firmy Flexizone posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, ale także atesty higieniczne PZH oraz spełniają normę dot. placów zabaw PN-EN 1177:2019. Posiadają właściwości amortyzujące i antypoślizgowe. Montaż ich jest bardzo łatwy i szybki. Bezpieczne nawierzchnie gumowe na plac zabaw są też odporne na ścieranie i czynniki atmosferyczne np. promieniowanie UV.

fb button

grab my essay banner

logo jooble