magazine top

W dzisiejszych czasach coraz częściej i coraz chętniej wymieniamy waluty. Część z nas chce podróżować, a bez zagranicznej waluty w portfelu może to być trudne. Inni wymieniają waluty po powrocie z zagranicznych wyjazdów w celach zarobkowych. Jeszcze inni handlują walutą na Foreksie. Powodów dla wymiany walut może być sporo. Niezależnie od motywacji, jest to czynność niezwykle powszechna.

Odkąd Polska przystąpiła do strefy Schengen, a w Unii Europejskiej coraz powszechniejszy stawał się docelowo wspólny pieniądz, to właśnie euro stało się najczęściej wymienianą obcą walutą w Polsce. Trend ten najpewniej będzie się utrzymywał, aż do momentu wprowadzenia jej w naszym kraju co, patrząc realnie, jest nieuniknione.Gdzie wymienić euro na złotówki i vice-versa? Postanowiłem to sprawdzić.

Gdzie wymienić euro na złotówki? 

Jeśli posiadamy europejską walutę i chcemy wymienić ją na PLN, to liczba opcji, z których możemy skorzystać, jest w obecnych czasach bardzo duża. Do wyboru są takie opcje jak:

  • banki – prawdopodobnie najbardziej oczywiste miejsce, w którym można wymienić walutę. Transakcji można dokonać w siedzibie banku lub przez Internet, zarówno na specjalnym koncie walutowym, jak i w bankowym kantorze. Chociaż opcja ta jest bardzo bezpieczna, kursy walut w bankach są, na ogół, mało opłacalne dla klientów.
  • kantory naziemne – kantory naziemne mają już lata świetności za sobą. Z drugiej strony w dalszym ciągu są popularne wśród Polaków — według badań, co 5. osoba sprzedaje i kupuje waluty właśnie tam. Punktów tego typu w dalszym ciągu jest wiele. Ich popularność wynika również z tego, że kursy walut są w nich wyraźnie korzystniejsze niż w bankach.
  • kantowy internetowe – opcja ta z roku na rok zyskuje na popularności. Nie bierze się to znikąd. Kantory online są szybkie, bezpieczne, wygodne i opłacalne. Polacy coraz chętniej wybierają usługi internetowych kantorów, w dużej mierze za sprawą wyjątkowo korzystnych kursów wymiany.

Wszystkie te opcje mają swoich wiernych miłośników. Faktem jest jednak, że w dobie cyfryzacji kantory naziemne najpewniej będą traciły na znaczeniu i utrzymają się głównie w najpopularniejszych pod względem turystycznych miejscach. Banki z kolei nie oferują korzystnych kursów wymiany, więc na pewno nie przyciągną przedsiębiorczych klientów. Naturalnie najbardziej opłacalną opcją wydają się więc kantory internetowe.

Jak skorzystać z usług kantorów internetowych online?

Kantory online cieszą się coraz większą popularnością nie bez przyczyny. Wiele wynika z prostoty ich obsługi, która nie powinna sprawiać problemu nawet użytkownikom niezbyt obeznanym z nowymi technologiami. Istnieją trzy podstawowe modele transakcji tego typu:

  • z rachunku bankowego,
  • za pomocą portfela walutowego,
  • wymiana społecznościowa.

Najpowszechniejszą opcją w Polsce jest wymiana bezpośrednio z rachunku bankowego. Realizacja transakcji w poszczególnych kantorach tą metodą może różnić, jednak z reguły trzeba zarejestrować konto w e-kantorze, podać numer rachunku i określić walutę i kwotę, jaką chcemy wymienić. 

Warto dodać, że kantory internetowe muszą obowiązkowo być wpisane do rejestru działalności kantorowej. Żeby do niego trafić, przedsiębiorca chcący prowadzić kantor online musi spełnić szereg obowiązków. Dzięki temu środki i dane wrażliwe jego klientów będą bezpieczne.

Gdzie wymienić złotówki na Euro?

Wymianę polskich złotych na euro, podobnie jak w odwrotnym przypadku, najbardziej opłaca się w kantorach internetowych. Z wymianą warto jednak poczekać do momentu, gdy kurs euro będzie niski. W ten sposób uda nam się kupić większą ilość euro za tę samą kwotę w złotówkach. Jest to w szczególności istotne, gdy dokonujemy transakcji na większe sumy, liczone np. w tysiącach złotych. 

Warto jest więc sprawdzić kursy walut w danym dniu oraz aktualne trendy na rynkach walutowych. W przypadku, gdy zapowiada się, że euro będzie traciło w najbliższym czasie na wartości, warto wstrzymać się z kupnem. Jeśli sytuacja jest odwrotna i to złotówka traci wobec euro, warto jak najszybciej zdecydowanej się na zakup europejskiej waluty.

Należy również wziąć pod uwagę, że poszczególne kantory internetowe mogą oferować kursy o dość różnej wartości, nawet tego samego dnia. Opłacalne może okazać się w tym wypadku skorzystanie z porównywarek kursów walut w parze PLNEUR. W ten sposób będziesz mógł szybko sprawdzić, który kantor online oferuje w danej chwili najwyższy kurs na złotówki lub euro. 

Gdzie najlepiej wymienić złotówki na euro i vice versa?

Podsumowując, najlepszym miejscem na wymianę środków w parach EURPLN i PLNEUR są kantory internetowe. Obecnie tego typu działalności są bezpieczne i dokładnie regulowane przez polskie prawo. Korzystając z ich usług, dokonamy transakcji bardziej opłacalnej finansowo niż w banku i w sposób bezpieczniejszy i wygodniejszy niż w kantorze naziemnym.fb button

grab my essay banner

logo jooble