magazine top

Marzysz o basenie w swoim ogrodzie? W obecnych czasach coraz częściej można spotkać przydomowe niecki, które zachęcają do korzystania z nich podczas lata. Koszt wybudowania takiej atrakcji zamyka się najczęściej w kilkudziesięciu tysiącach złotych. Dużo zależy od rodzaju niecki, powierzchni i głębokości basenu oraz sposobu ogrzewania wody. Oto więcej szczegółów!

Ile trzeba zapłacić za przydomowy basen?

W tym artykule nie wspominamy o wolnostojących basenach, które można kupić w większych marketach. Zajmujemy się konstrukcjami stałymi, które Inwestor buduje na swojej działce. Taki basen ogrodowy może licować się z powierzchnią gruntu lub nieco nad niego wystawać. Koszt jest uzależniony od:

  • rodzaju niecki – betonowa, poliestrowa, marmurowa, drewniana;
  • powierzchni;
  • głębokości;
  • warunków gruntowych;
  • sposobu podgrzewania wody.

Przyjmuje się, że najdroższe są baseny marmurowe oraz betonowe zbrojone. Ich koszt może przekraczać 40 000 zł, jeśli mówimy o basenie, w którym da się przepłynąć kilka/kilkanaście metrów. Na to składa się konstrukcja, wyposażenie, oraz sposób podgrzewania wody w tym basenowe wymienniki ciepła.  Jeśli konstrukcja nie ma dla Ciebie większego znaczenia, lepiej jest postawić na nieckę z tworzywa sztucznego, która może okazać się nawet o połowę tańsza przy jednakowej powierzchni i wyposażeniu. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hexonic.com/zastosowania/instalacje-basenowe/

Warto pamiętać, że samo postawienie basenu w ogrodzie nie stanowi wszystkich kosztów. Konstrukcja to jedynie ⅔ całego wydatku. Sumę uzupełniają:

  • systemy czyszczenia i uzdatniania wody;
  • instalacja grzewcza;
  • przesłona basenowa;
  • akcesoria oświetleniowe;

Dodatkowe koszty często są przeznaczane tez na atrakcje basenowe.

Co jest potrzebne do wybudowania basenu ogrodowego?

Prawo budowlane stanowi, że baseny ogrodowe o powierzchni do 30 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Wtedy wystarczy jedynie zgłoszenie do starostwa powiatowego i oczekiwanie do 30 dni na ewentualne wnioski urzędników. Jeśli takowe się nie pojawią, możesz rozpoczynać prace. Procedura jest podobna jak przy każdej innej inwestycji budowlanej np. stawianiu garażu, czy oczyszczalni ścieków.

Jeżeli jednak planujesz basen ogrodowy o powierzchni przekraczającej 30 m2, musisz wystąpić o pozwolenie na budowę. Nie oczekuje się projektu budowlanego. Kluczowe jest jednak sprawdzenie, czy na danym gruncie można bez obaw stawiać konstrukcję basenu.

Basen ogrodowy a prace budowlane

Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac inwestycyjnych jest wznoszenie domu. Jednak wielu Inwestorów wybiera czas na długo po ulokowaniu się na nowym miejscu. Wtedy prace związane są z wynajęciem zewnętrznej ekipy budowlanej, która wzniesie całą konstrukcję na zagospodarowanym już terenie.

Sama wielkość basenu i miejsce jego budowy to istotne kwestie. Nie można jednak zapominać o sposobie czyszczenia i podgrzewania wody. Wobec rosnących kosztów ogrzewania warto wybrać nowoczesne basenowe wymienniki ciepła, które zapewnią najwyższy poziom wydajności. Jeśli planujesz wybudować basen ogrodowy, nie zapomnij o kosztach związanych z jego rokrocznym użytkowaniem. Warto wykorzystać zaawansowane systemy grzewcze i czyszczące, by zminimalizować koszty eksploatacji.

fb button

grab my essay banner

logo jooble