magazine top

Firmy transportowe stanowią około 6,6% polskiego PKB. Jest to coraz prężniej działająca gałąź przedsiębiorczości, która pozwala nam nie tylko zaistnieć na arenie międzynarodowej, ale również pozwala zatrudniać tysiące osób. Udział polskich firm transportowych na rynku europejskim to aż 24%. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej osób interesuje się wszelkimi formalnościami, które są konieczne do zdobycia. Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić, aby uzyskać licencję transportową.

Co to jest licencja transportowa?

Licencja transportowa jest dokumentem, który potwierdza fakt, że dana firma może prowadzić legalna działalność przewoźniczą osób bądź towarów. Służy temu, aby poświadczyć o kompetencjach osób pracujących w transporcie, gdyż ich zaniedbania mogą zagrozić bezpieczeństwu ludzi na drodze. Pamiętajmy, że dana licencja transportowa przypisana jest do przedsiębiorstwa i nie możemy przenosić uprawnień z jednej firmy na drugą.

Kiedy potrzebna jest licencja transportowa?

Każdy przedsiębiorca planujący rozpoczęcie działalności musi liczyć się z tym, że kierowcy, którzy będą pracowali w danej firmie, muszą dysponować licencją transportową. Warte podkreślenia jest to, że licencja transportowa nie jest zależna od wielkości pojazdu. Może być to zarówno kierowca TIR-a, jak i samochodu osobowego.

Jak uzyskać licencję transportową?

Licencję transportową na kraj wydaje Lokalny Zarząd Dróg i Transportu. W przypadku licencji międzynarodowej wniosek składamy w Głównym Inspektoriacie Transportu Drogowego. Wniosek musi zostać złożony osobiście lub drogą elektroniczną.

Jakie dokumenty musimy posiadać, aby móc ubiegać się o licencję transportową?

  • odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
  • zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON,
  • kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
  • wykaz floty samochodowej wraz z kopiami dokumentów dopuszczających posiadane pojazdy do ruchu drogowego,
  • oświadczenie o zamyśle zatrudnienia kierowców.

Licencja transportowa w EuroPiM.pl pozwoli Ci skupiać się na swojej pracy i rozwijaniu firmy podczas gdy większość formalności zostanie załatwiona przez Ciebie przez specjalistów w dziedzinie księgowości. Takie rozwiązanie pozwoli nam upewnić się, że wszelkie formalności zostały dopełnione.

Licencja transportowa – podsumowanie

Jak widzisz, licencja transportowa jest jednym z niezbędnych dokumentów, które pozwalają na uzyskanie wymaganych kwalifikacji. Jej posiadanie jest niezbędne jeżeli pragniemy rozwijać swoją firmę transportową.

fb button

grab my essay banner

logo jooble