magazine top

Planując budowę, Inwestorzy muszą znaleźć właściwą odpowiedź na wiele pytań,  rozstrzygnąć różne kwestie i wybrać najlepszy projekt domu. Wraz z dopasowaniem do uwarunkowań lokalizacyjnych działki, dom musi odpowiadać oczekiwaniom przyszłych mieszkańców, być dla nich wygodny i funkcjonalny. Ważnym zagadnieniem do rozważenia się jest układ strefy dziennej domu. W nowoczesnych domach stanowi ona zazwyczaj otwartą przestrzeń i takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością Inwestorów. Jakie zalety posiada otwarta część dzienna w domu? Jak można ją urządzić i na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Jakie zalety posiada otwarta strefa dzienna w domu?

W dzisiejszych czasach otwarta strefa dzienna w domu to już dominujący trend w projektowaniu wewnętrznych układów funkcjonalnych. Przestrzeń dzienna to miejsce, z którego domownicy korzystają najczęściej, a jej otwarty plan sprawia, że wnętrze optycznie wydaje się większe oraz daje duże możliwości aranżacyjne. Ważne, by zadbać o odpowiednie zdefiniowanie poszczególnych funkcji użytkowych. Atutem jest otwarta kuchnia, która podczas spotkań rodzinnych czy codziennego przygotowywania posiłków nie separuje organizatora spotkania od pozostałych domowników, czy gości. Jej umowną granicę w ramach otwartego wnętrza można zarysować poprzez odpowiednią zabudowę np.  z barkiem śniadaniowym. Poszczególne strefy w części dziennej przenikają się wzajemnie, co ułatwia wygodną komunikację, ale także sprzyja integracji domowników i wspólnemu spędzaniu czasu. Jak zaaranżować otwartą strefę dzienną? Warto zaczerpnąć inspiracji, przeglądając gotowe projekty domów ARCHON+. Oto niektóre z nich.

Projekty domów z otwartym planem strefy dziennej z kolekcji ARCHON+

MALINOWKI 14 E OZE 01

„Dom w malinówkach 14 (E) OZE” to projekt domu z poddaszem użytkowym. Prostą bryłę w nowoczesnym stylu podkreśla projekt elewacji. Biały tynk w połączeniu z grafitową tonacją stolarki, drewnianą okładziną oraz antracytowym dachem prezentuje się elegancko i ponadczasowo. Otwarta strefa dzienna domu to salon z miejscem na wygodną, narożną sofę i wyjściem na taras. Salon łączy się z jadalnią, a dzięki szerokim przeszkleniom przestrzeń skąpana jest w słońcu. Zaprojektowana w pobliżu kuchnia oferuje obszerne blaty, praktyczną spiżarnię oraz bezpośrednie wyjście na drugi, mniejszy taras. Na parterze domu znajduje się pokój, mogący pełnić funkcję gabinetu czy pokoju gościnnego, a obok niego łazienka. W nocnej strefie na poddaszu domu sypialnie doświetlone są portfenetrami. Dwie z nich to ustawne pokoje dzieci, dające ciekawe możliwości aranżacyjne. Pokój rodziców sąsiaduje z wygodną, naturalnie doświetloną łazienką. W tej części domu znajduje się także wspólna garderoba oraz pralnia z funkcją suszarni. Dom w malinówkach 14 (E) OZE posiada rozwiązania wspierające energooszczędność budynku - wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także  pompę ciepła jako źródło ogrzewania. 

1200x900 kosaćce 8 ne oze

„Dom w kosaćcach 8 (NE) OZE” od Pracowni ARCHON+ to niewielka parterówka w nowoczesnym stylu. Minimalizm projektu elewacji podkreśla wyjątkowy urok budynku. Biały tynk w połączeniu z ciemnymi elementami stolarki okiennej i dachem oraz tarasową pergolą sprawiają, że dom przyciąga uwagę. We wnętrzu zastosowano czytelny podział na strefy: dzienną oraz prywatną. Otwarty plan strefy dziennej to bardzo ciekawa do aranżacji przestrzeń, w której nad salonem i jadalnią przewidziano otwarcie stropu do połaci dachu. W części wypoczynkowej zaprojektowano miejsce na wygodną sofę, fotel i stolik kawowy. Zarówno z salonu, jak i ze znajdującej się nieopodal jadalni, domownicy mogą bezpośrednio wyjść na taras. Kominek w centralnej części domu dodaje przytulnego klimatu. Kuchnię oddziela umownie od części wypoczynkowej wyspa z dodatkowym miejscem do spożywania posiłków i prac kuchennych. Funkcjonalność kuchni uzupełnia przylegająca do niej spiżarnia. W drugiej części domu znajdują się trzy sypialnie, w tym dwie z bezpośrednim wyjściem na taras, dodatkowo też łazienka, toaleta oraz pomieszczenie gospodarcze z możliwością aranżacji pralni.

Dom pod brzoskwinią GE

„Dom pod brzoskwinią (GE)” to kolejny budynek z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem. Nowoczesny styl podkreśla projekt elewacji – biały tynk z szarymi detalami oraz drewniana okładzina. Taras z pergolą uatrakcyjnia wygląd bryły, będąc jednocześnie wspaniałym miejscem do odpoczynku. W domu zaprojektowano dwukondygnacyjny hol, który stanowi ozdobę wnętrza, widoczną już od wejścia. Otwarta strefa dzienna składa się z salonu, jadalni, a także bardzo wygodnej i funkcjonalnej kuchni z wyspą oraz spiżarnią. Na parterze domu znajduje się dodatkowy pokój, z którego podobnie, jak z holu i salonu, można wyjść bezpośrednio na taras. Na parterze domu mieści się również łazienka i kotłownia. Strefa prywatna na poddaszu składa się z dużej sypialni dla rodziców z własną garderobą oraz dwóch pokoi dla dzieci. Program poddasza uzupełniają: łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze z funkcją pralni i suszarni.

Po więcej inspiracji zapraszamy na www.archon.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble