magazine top

Wiele mówi się o tym, że cena prądu z roku na rok ulega zwiększeniu. Obecnie nikt nie wyobraża sobie już życia bez prądu, jednak przeciętny użytkownik rzadko zastanawia się, za co tak naprawdę płaci, regulując co miesiąc rachunek za energię elektryczną.

  1. Taryfy energetyczne
  2. Z czego składa się cena prądu?

Cena prądu zależy głównie od taryfy, jaką wybrał dany użytkownik. Taryf jest kilka, a z każdej z nich może korzystać inna grupa odbiorców.

Taryfy energetyczne

Niezaprzeczalnie, wszyscy potrzebujemy prądu, jednak nie wszyscy używamy go tak samo. Z tego powodu dostawcy energii elektrycznej stworzyli kilka planów cenowych, przeznaczonych dla konkretnych grup odbiorców. I tak, taryfa A skierowana jest do największych przedsiębiorstw i firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia. W tej grupie znajdują się głównie duże fabryki i zakłady przemysłowe. Średnie firmy, jak galerie handlowe, szpitale i hotele, korzystają zwykle z taryfy B, a więc z sieci energetycznych średniego napięcia. Małe firmy to odbiorcy energii według planu cenowego C, a więc z sieci energetycznych niskiego napięcia.

Wyróżniono również kilka taryf dla gospodarstw domowych. Zostały one oznaczone literą G oraz znacznikiem liczbowym 11, 12 lub 13. Jedynie taryfa G11 charakteryzuje się stałymi cenami prądu przez całą dobę, natomiast pozostałe różnicują ceny w trakcie doby.

Z czego składa się cena prądu?

Upraszczając, można powiedzieć, że cena prądu składa się z dwóch elementów - kosztu obrotu i kosztu dystrybucji. Koszt obrotu to wartość realnie wykorzystanej energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Z kolei na koszty dystrybucji składa się opłata dystrybucyjna stała i zmienna - pierwsza zależy od charakteru poboru energii lub wielkości zapotrzebowania na moc, natomiast druga od liczby wykorzystanych kilowatogodzin.

Na rachunku za prąd pojawiają się również różnego rodzaju opłaty - abonamentowa, przejściowa, jakościowa, OZE, kogeneracyjna i mocowa. Dwie ostatnie opłaty zostały wprowadzone w 2021 roku i stanowią pewnego rodzaju nowość na rynku. W większości przypadków wysokość poszczególnych opłat ustalana jest w zależności od zużycia energii, a jedynie nieliczne są opłatami stałymi, naliczanymi w tej samej wysokości niezależnie od ilości pobranego prądu. Wysokość wszystkich opłat jest wyszczególniona w cenniku, jaki dystrybutorzy dołączają do umowy; można się z nimi również zapoznać, analizując dokładnie poszczególne rachunki za energię elektryczną za kolejne okresy rozliczeniowe.

fb button

grab my essay banner

logo jooble