magazine top

Czy produkty konserwowane i z długim terminem ważności kojarzyć się muszą wyłącznie z jedzeniem pełnym sztucznych dodatków? Niekoniecznie. Istnieje wiele metod przedłużania terminu ważności żywności. Część z nich – w postaci na przykład naturalnych dodatków – może jednak znacząco zmieniać smak potraw, podczas gdy inne pozbawiać wartości odżywczych czy cennych enzymów, które ulegają rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury. Gdy w walce o podniebienia konsumenta istotny jest już nie tylko dobry skład czy jakość, ale także odpowiedni smak i wygląd produktów, ze wsparciem dla producentów przychodzi technologia HPP, czyli paskalizacja.

Czym jest paskalizacja?

Technologia HPP (high pressure processing), czyli paskalizacja, to najnowocześniejsza metoda utrwalania żywności, wykorzystująca niską temperaturę i wysokie ciśnienie. Metoda HPP jest skuteczną i bezpieczną alternatywą wobec innych sposobów przedłużania przydatności do spożycia, takich jak pasteryzacja lub konserwanty. Paskalizacja (HPP) dezaktywuje niebezpieczne patogeny psujące żywność i w odróżnieniu od tradycyjnych technik, nie pozbawia produktu części witamin i substancji odżywczych. Gotowy i zapakowany produkt umieszczany jest w szczelnie zamykanej komorze, którą wypełnia się wodą do momentu, aż wytworzy się w niej ciśnienie hydrostatyczne o mocy 6000 barów. Paskalizacja realnie przedłuża termin ważności produktów świeżych oraz przetworzonych. Dla branż mięsnej, wędliniarskiej i rybnej czas przydatności do spożycia wydłużony jest czterokrotnie, natomiast owocowo-warzywnej 10-cio krotnie. Najdłuższą, bo aż 30-krotnie dłuższą żywotność można osiągnąć dla produktów typu soki, napoje, mleka roślinne czy smoothies i to bez drastycznej zmiany właściwości żywności, a więc zachowując jej wartości odżywcze, tak istotne dla konsumentów, którzy sięgają po tak zwaną zdrową żywność.

Jakie produkty można paskalizować?

Technologia HPP to rozwiązanie dla producentów wędlin, mięs, ryb i owoców morza – tak surowych, jak i gotowanych, dań gotowych, soków oraz napojów, przetworzonych owoców i warzyw (na przykład soków typu cold press, smooties, musów, sosów, pulp, dressingów, przecierów). Jest także skuteczna przy produkcji dań dla niemowląt. Z powodzeniem może być też stosowana do utrwalania produktów branży mleczarskiej, mlek i produktów roślinnych, a także kosmetyków i karm dla zwierząt. 

Kosztowna innowacja czy must have?

Paskalizacja pomaga budować przewagę konkurencyjną na trudnym rynku post pandemicznego, wymagającego konsumenta, coraz bardziej świadomego korzyści, jakie niesie zbilansowana, zdrowa dieta. Należy przy tym pamiętać, że proces ten wymaga wysokiej jakości sprzętu i odpowiednich parametrów w procesie utrwalania, by zapewnić skuteczną inaktywację patogenów i substancji wpływających na psucie się żywności. Inwestycja w kosztowną technologię może nie być optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Na polskim rynku obecni są jednak partnerzy oferujący dostęp do tej metody
w dedykowanym parku technologicznym. Na rozwiązaniu mogą skorzystać również mniejsi producenci, którzy dzięki wdrożeniu HPP przy wsparciu podmiotu zewnętrznego, mogą zaoferować swoje produkty nie tylko w doskonałej jakości, ale także wyjść poza lokalny zasięg dyktowany przez zasady bezpieczeństwa i wysokie koszty logistyki towarów.

 

Agnieszka Rembisz

Business Development Director

HPP TradeBridge

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble