magazine top

Rozliczanie dotacji unijnych to obowiązek każdego przedsiębiorcy czy rolnika, który otrzymał pomoc finansową w tej formie. Niemniej jednak zadanie to może przysporzyć wielu trudności, zwłaszcza mając na uwadze wielość formalności, jakich trzeba dopełnić. Jak poprawnie rozliczyć się ze środków unijnych, nie popełniając przy tym błędów?

Odpowiednie przygotowanie

Środki otrzymywane z programów unijnych mogą być rozliczane na różnych zasadach, w zależności od rodzaju dotacji. Na tym tle najwięcej problemów napotykają osoby, które już kiedyś korzystały z tej formy pomocy myśląc, że rozliczą się w taki sam sposób, jak poprzednio. Tymczasem zanim przejdziemy do uzupełniania dokumentacji, warto przede wszystkim sprawdzić warunki, jakie nakładane są na beneficjentów w konkretnym programie. Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu, najpierw więc dobrze przeczytajmy wszelkie regulaminy, a dopiero później zabierzmy się do pracy. Za formalności zabierzmy się z wyprzedzeniem czasowym, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewentualnych opóźnień. Pamiętajmy, że warunkiem utrzymania dotacji jest złożenie dokumentacji w terminie.

Rozliczanie poprzez firmę

Rozliczanie dotacji unijnych często okazuje się zadaniem dla profesjonalistów. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu lub obawiamy się, że nie poradzimy sobie z dopełnieniem wszelkich formalności, warto poprosić o pomoc pracowników firm zajmujących się rozliczeniami dotacji unijnych. Jeśli w naszym rejonie nie działa podobna jednostka, możemy zlecić wykonanie prac online, przesyłając niezbędną dokumentację. Pamiętajmy, aby wysłać wszelkie wymagane dokumenty, na podstawie których będzie można przygotować pełne rozliczenie. Jeśli sami przygotowaliśmy już sprawozdanie, warto oddać je do sprawdzenia profesjonalistom. Ocenią oni, czy nie zawiera ono braków formalnych bądź błędów merytorycznych. Taką usługę znajdziesz na stronie https://edoradca.pl/dotacje-unijne/rozliczenie-dotacji/.

Pomoc urzędników

Rozliczanie dotacji unijnych to temat, którym zajmują się nie tylko prywatne firmy, lecz również urzędnicy odpowiedzialni za przyznawanie środków pieniężnych. Warto mieć na uwadze, że nie przygotują oni za nas pełnego rozliczenia, jak może mieć to miejsce w przypadku korzystania z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów. Niemniej jednak są w stanie sprawdzić poprawność i kompletność wypełnionych przez nas dokumentów. Odpowiedzą również na nurtujące nas pytania. Pamiętajmy jednocześnie, że najczęściej urzędnicy dyżurują jedynie w wybrane dni tygodnia, w określonych godzinach. W pozostałym czasie otrzymanie pomocy nie jest możliwe, nawet jeśli są oni obecni w biurze. Czasami można również skonsultować się z urzędnikiem za pomocą narzędzi komunikacji zdalnej. Dla większości beneficjentów konsultacje z urzędnikami stanowią swego rodzaju alternatywę dla płatnych porad, lecz jednocześnie muszą liczyć się z tym, że finalnie obowiązek wypełnienia dokumentacji spadnie na nich. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble