magazine top

Inalfa Roof Systems to jeden z największych dostawców systemów dachowych na świecie. Firma projektuje i produkuje szyberdachy zarówno do samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Inalfa wytwarza najwyższej jakości produkty, stosując najnowszą technologię. Klientami są największe koncerny motoryzacyjne. Siedziba główna przedsiębiorstwa mieści się w Holandii, a fabryki oraz centra rozwoju ulokowane są na całym świecie. Zakład Inalfa Roof Systems Polska w Białężycach niedaleko Wrześni został otwarty w 2012 roku i obecnie jest to największa europejska fabryka grupy Inalfa.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu na temat działalności przedsiębiorstwa udzielił Pan Jarosław Miąc – Dyrektor Generalny Zakładu w Białężycach, Inalfa Roof Systems Polska Sp. z o.o.

Czy może Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa Inalfa Roof Systems Polska? Jaka była jego geneza?

Wyzwaniem firmy Inalfa jest współpraca z odpowiednimi partnerami w celu dostarczania najlepszych rozwiązań dachowych naszym klientom na całym świecie. Aby współpraca z partnerami była jak najbardziej efektywna, Inalfa zawsze koncentrowała się na utrzymywaniu bliskości z naszymi kontrahentami. Ponieważ europejski rynek motoryzacyjny przesuwał się w stronę Polski, łatwo było podążać za nim w tym kierunku. W tym czasie tereny wokół Poznania bardzo się rozwijały i dla firmy Inalfa było to odpowiednie miejsce do zlokalizowania jednego z oddziałów.

Inalfa Roof Systems Polska jest częścią grupy Inalfa. Jaką pozycję zajmuje w niej polski zakład?

Inalfa Roof Systems Polska to bardzo ważny zakład w ramach europejskiej organizacji, która liczy trzy zakłady w Holandii, Słowacji i w Polsce. Zakład we Wrześni jest największym europejskim zakładem grupy Inalfa realizującym projekty dla naszych kluczowych klientów takich jak: Grupa VW (Audi, Porsche), Volvo, Ford, BMW, Daimler, JLR.

Inalfa Polska produkuje różne elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Inalfa jest liderem na rynku w projektowaniu i inżynierii rozwiązań dachów samochodowych. Zakład w Polsce swoje kompetencje skupia w trzech grupach produktów. Pierwsza grupa to systemy dachowe produkowane w dwóch rozwiązaniach montażu od góry lub od dołu dachu samochodu. Druga grupa to obszar roletek. Produkt służący do zakrywania lub odsłaniania od środka dachu samochodu, są one używane zarówno dla dachów produkowanych dla naszych klientów jako nierozłączna część kompletnego systemu i jako produkt indywidulany dedykowany dla konkretnego klienta. Trzecią ostatnią grupą naszych wyrobów jest produkt po procesie enkapsulacji. Proces ten polega na naniesienie na krawędzie szyby materiału poliuretanowego, czyli uszczelki. Wykonuje się to metodą wtryskową. Uformowane wcześniej szkło najpierw umieszcza się w specjalnej formie. Tam, poprzez dysze, natryskiwany jest poliuretan podgrzany do odpowiedniej temperatury. Stworzona w ten sposób uszczelka jest nie tylko idealnie dopasowana do danego samochodu, ale także estetyczna.

Czym cechują się Państwa systemy dachowe?

Jako globalna branża motoryzacyjna współpracujemy z prawie wszystkimi producentami samochodów na całym świecie. Każdy klient jest dla nas równie ważny. Posiadamy szerokie grono odbiorców na całym świecie, dla których dostarczamy różne dachy do różnych modeli samochodów. W Inalfa wierzymy, że przyszłość to nie tylko prowadzenie samochodu, ale także jazda i przyjemność z niej czerpana. Dlatego stawiamy sobie wyzwanie w tworzeniu innowacyjnych projektów systemów dachowych, inżynierii i produkcji wysokiej jakości dachów, które pomagają stworzyć lepsze wrażenia z mobilności. Dlatego współpracujemy z partnerami branżowymi i wiodącymi start-upami. Oferowane przez Nas rozwiązania uprzyjemniają jazdę i pozwalają na bezpieczne wietrzenie wnętrza pojazdu podczas podróży. Dodatkowo mają na celu poprawę funkcjonalności samochodu, takich jak wrażenia i emocje, większy luksus, funkcjonalny komfort oraz lekkość. Ważną cechą jest również redukcja przestrzeni dla uzyskania zoptymalizowanego miejsca nad głową i wyjątkowych doświadczeń.

Aby dostosować swoją ofertę do ciągle zmieniającego się przemysłu motoryzacyjnego Inalfa prowadzi badania rozwojowe w centrach na całym świecie. Jakie kierunku rozwoju przewidujecie na kolejne lata?

Inalfa specjalizuje się w innowacyjnych systemach dachowych, a obecny rynek rozwija się na wiele sposobów. Na przykład, ze względu na dodanie akumulatorów w samochodach i konieczność zmniejszenia oporu powietrza w pojazdach elektrycznych, istnieje duża presja na zmniejszenie ich rozmiarów. Nasz najnowszy system podnoszonych dachów wypełnia lukę między stałymi panelami a ruchomymi systemami dachowymi i zapewnia to, co najlepsze z obu światów: płaski dach w połączeniu z dużym otworem na światło dzienne i funkcją otwierania umożliwiającą wentylację wnętrza samochodu. Inalfa integruje nowe technologie z dachem, spełniając jednocześnie najsurowsze wymagania. Dzięki ponad 30 letnim doświadczeniu w obszarze rozwoju systemów dachowych firma Inalfa pokazała swoje możliwości na ostatnich targach motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium, gdzie została przedstawiona strategia i kierunek rozwoju firmy na kolejne lata. Nasze działania będą rozwijane w 3 obszarach:

  1. Innowacyjne systemy dachowe jako kompleksowe platformy służące poprawie komfortu pasażerów i poprawie wrażenia z jazdy poprzez rozwój wewnętrznej przestrzeni wraz z systemem wentylacji.
  2. Zintegrowane systemu dachowe wspomagające autonomiczną jazdę samochodów współpracujące z technologiami ADAS.
  3. Komfort i bezpieczeństwo wnętrza wraz z możliwością detekcji obecności dziecka oraz dostosowaniem i regulacją rodzaju światła np. poprzez wybór natężenia i koloru szyby w systemach dachowych.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy fabryka w Białężycach jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska?

Oprócz zakładu w Białężycach koło Wrześni, Inalfa posiada kolejne fabryki zlokalizowane na Słowacji, w Chinach, Korei Południowej, Ameryce Północnej i Meksyku, które dostarczają systemy dachowe klientom w danym rejonie. Zakład w Białężycach posiada zautomatyzowane procesy produkcyjne z wykorzystaniem w dużym stopniu robotów do transportu i przemieszczania elementów dachu z uwagi na wysokie ryzyko możliwości ich uszkodzenia, ale również dla utrzymania wysokich standardów jakościowych. Poza tym każda linia do produkcji systemów dachowych wyposażona jest w specjalne komory badania poziomu hałasu, gdzie wykwalifikowany personel sprawdza w nich wszystkie funkcje, jakie nasze systemu posiadają, jak i wszelkie hałasy jakie mogą powodować dyskomfort dla użytkownika końcowego. Oczywiście posiadamy wszelkie certyfikaty i normy dotyczące emisji i ochrony środowiska. Zakład posiada certyfikaty IATF 16949, ISO 14001, ISO 27001, ISO 45001 i ISO 50001.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Jak pokazuję historia firmy średnio co 3 lata miał miejsce kolejny krok rozbudowy naszej firmy. Dokładnie z końcem września tego roku oddaliśmy do użytkowania około 4500 m2 powierzchni produkcyjno-magazynowej dla nowych projektów. W chwili obecnej również rozważana jest kolejna rozbudowa. Te wszystkie działania pokazują dokładnie jak ważny jest zakład w Polsce, gdzie w przyszłości będą lokowane kompetencje, które pomogą w rozwoju nowych technologii i produktów.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Inalfa Roof Systems Polska?

W Polsce obecnie zatrudniamy około 670 pracowników. Zależy nam na współpracy z wykwalifikowanymi i doświadczonymi pracownikami. W chwili obecnej posiadamy szeroką kadrę inżynierów, którzy codziennie pracują w zespołach multidyscyplinarnych nad poprawą procesów jakościowych i produkcyjnych. Nasz zespół odpowiedzialny jest za nowe uruchomienia i nowe technologie. Rozwijają oni nasze produkty i dążą do spełnienia wszelkich wymagań naszych klientów. Współpracujemy również z lokalnymi wyższymi uczelniami, gdzie prowadzimy praktyki studenckie w celu budowy zaplecza nowych specjalistów, którzy będą wspólnie z nami rozwijać nasze nowe projekty i nasz zakład. Aby stać się absolutnym numerem jeden innowacyjnej firmy w naszej branży, potrzebujemy wiedzy i doświadczenia. Dlatego zawsze skupiamy się na ludziach. Aby dostarczyć produkt najwyższej jakości, niezwykle ważne jest dążenie do perfekcji każdego dnia w roku, każda osoba jako jednostka i wszyscy jako zespół. Aby przestrzegać standardów naszych klientów i naszych własnych w prowadzeniu działalności, opracowaliśmy Inalfa Process House, jako zasadę przewodnią.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer branding. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Chciałbym tutaj wspomnieć o naszych wartościach. SZACUNEK – w Inalfa Roof Systems oznacza, że okazujemy grzeczność, honor, troskę i zapewniamy pozytywne oraz pełne szacunku środowisko. JEDNA INALFA – praca zespołowa jest naszym wyznacznikiem, wspólnie celebrujemy sukcesy i przeżywamy porażki, z których czerpiemy lekcję do tego, aby być lepszym, działamy w duchu rodziny i przyjaźni. Pomagamy i wspieramy się nawzajem w dowolnym momencie, aby osiągnąć nasze cele. SKUPIENIE – nasze priorytety ukierunkowane są poprzez nasze cele, nasze zaangażowanie i codzienna nauka pozwala nam rozwijać się nie tylko, jako firma, ale jako każdy element naszej społeczności. Nasze procesy pozwalają nam trzymać się odpowiedniego kierunku, a narzędzia, jakie je wspomagają pozwalają nam znaleźć optymalne rozwiązania w momencie pojawiających się problemów. TRANSPARENTOŚĆ – oznacza, że jesteśmy otwarci i uczciwi oraz że komunikujemy się bez ukrytych celów. Te wartości kształtują naszą społeczność i kierunek konkurencyjności na rynku pracy. Wymienione wyżej wartości oraz liczne benefity pracownicze sprawiają, że pracownicy nam ufają i sprzyja to bardzo niskiej rotacji personelu w naszej firmie.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Pracując nad wyzwaniami jutra, Inalfa współpracuje z niektórymi z najbardziej innowacyjnych firm, kluczowych organizacji i start-upów w branży motoryzacyjnej na całym świecie. Nie chcemy podkreślać żadnej konkretnej firmy, gdyż w skład systemu dachowego wchodzi około 150 części. Brak jednej części byłby katastrofą, dlatego wszystkie są równie ważne. Pracujemy nad rozwojem naszych dostawców, bo tylko wtedy możemy sprostać wysokim wymaganiom naszych klientów. Wysoka jakość naszych dostawców jest nierozłącznym elementem do osiągnięcia wysokiej jakości naszych produktów.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Chcemy, aby nasza firma była miejscem, gdzie nasi pracownicy chcą pracować, a nie muszą. Wiemy również, że działalność społeczna powinna być jej częścią, aby nazwa Inalfa była kojarzona z szacunkiem, wsparciem i dobrem dla drugiego człowieka. W ostatnich dwóch latach pandemia spowodowała dużo ograniczeń i wiemy, że możemy dać z siebie jeszcze więcej. Dlatego dziś skupiamy się nad tym, co chcemy zrobić, gdzie i z kim. Nasz zespół wolontariuszy, który dziś liczy około 15 osób ma wiele pomysłów i inicjatyw, więc jestem prawie pewien, że dzięki ich zaangażowaniu przy wsparciu firmy coraz więcej lokalnej społeczności zacznie kojarzyć nazwę Inalfa z miejscem, gdzie ludzie są naszą największą wartością.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu epidemia wpłynęła na działalność Państwa przedsiębiorstwa?

Podczas pierwszej części pandemii prawie wszystkie zakłady zostały zamknięte na całym świecie. Po powrocie do zakładów i biur podjęliśmy niezbędne działania BHP, aby chronić naszych pracowników. Robiliśmy wszystko, aby nie redukować masowo zatrudnienia, bo naszą wartością najwyższą są nasi ludzie. Obecnie dbamy o siebie wzajemnie, nosimy maseczki gdziekolwiek ktoś się porusza, staramy się zachowywać bezpieczną odległość, zainicjowaliśmy program szczepień przeciw COVID-19.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Największe wyzwania to utrzymanie w firmie doświadczonych pracowników. Obecnie zastanawiamy się jak być jeszcze bardziej atrakcyjnym pracodawcą niż obecnie. Dlatego nie stawiamy tylko na poziom płac. Inwestujemy bardzo mocno w rozwój kompetencji liderskich na wszystkich poziomach funkcjonowania firmy. Chcemy, aby nasi liderzy byli mistrzami w komunikacji, aby umieli słuchać swoich podwładnych, dawać im informację zwrotną i by byli przykładem dla innych. To są wyzwania, na które poświęcimy najwięcej energii i czasu w najbliższym roku.

Inalfa Roof Systems Polska to dynamicznie działająca firma, która z każdym rokiem prężnie się rozwija. Z jakiego osiągnięcia jest Pan najbardziej dumny?

Jak też wiemy Inalfa Roof Systems Polska w Białężycach jest dość młodym zakładem, gdyż pierwsza produkcja została rozpoczęta w 2014 roku, więc pracujemy bardzo ciężko każdego dnia na nasze osiągnięcia. Niemniej jednak nasz wyjątkowy zespół i jego zaangażowanie napawa mnie dumą każdego dnia. I nie mogę sobie wyobrazić wartościowszej nagrody jak codzienne bycie jego częścią – to najwyższy zaszczyt pracować z takim zespołem, jaki mnie otacza i dziękuję im za to!

fb button

grab my essay banner

logo jooble