magazine top

Przedsiębiorstwa przetwarzają ogromne ilości informacji, które są niezbędne do prowadzenia działalności. W dodatku również odpowiadają za zgromadzone dane swoich klientów. Dopuszczenie do kradzieży takich danych może się zakończyć dla firmy kosztownymi konsekwencjami. O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa IT w firmie?

Zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa IT

Działalność zdecydowanej większości firm opiera się już na urządzeniach. Coraz mniej informacji zapisujemy w tradycyjnej formie, na papierze – dane trafiają na dyski twarde, serwery i nośniki zewnętrzne, w tym do chmury. W przypadku utraty plików może się okazać, że przedsiębiorstwo wręcz nie będzie w stanie prowadzić działalności. Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że w 2020 roku około 20 proc. ankietowanych obawiało się włamania do komputera i w efekcie utraty danych, a około 25 proc. bało się przejęcia danych przez oszustów.

W dalszym ciągu problemem pozostaje brak świadomości wśród przedsiębiorców odnośnie do tego, jakie ryzyka wiążą się z użytkowaniem sprzętów w ich działalności. Jednocześnie różne badania potwierdzają, że prowadzący firmy są świadomi tego, iż nie są one w stanie funkcjonować bez systemów informatycznych. Tak naprawdę bezpieczeństwo IT to kwestia, która wymaga w przedsiębiorstwie nieustannej opieki. Z jednej strony specjaliści tworzą kolejne zabezpieczenia, które mają chronić dane, z drugiej hakerzy znajdują sposoby na ich pokonanie. Firma musi sobie radzić z wieloma zagrożeniami i dlatego współpraca ze specjalistą IT jest w tym przypadku niezbędna. Jakie są możliwe zagrożenia?

Złośliwe oprogramowanie

Wirusy mogą wyrządzić naszej działalności wiele szkód, a w tym wykraść dane. Mogą to być informacje o klientach, użytkownikach, loginy i hasła do serwisów internetowych, na serwery i do wewnętrznych systemów wykorzystywanych w firmach. Ich przejęcie może spowodować ogromne straty. Firmy odpowiedzialne za tworzenie oprogramowania antywirusowego wykrywają nawet miliony wirusów rocznie.

wirus it2

Usunięcie danych

Do takiego zdarzenia może dojść nawet przypadkiem. Warto pamiętać, że najsłabszym ogniwem systemu bezpieczeństwa IT jest niemal zawsze człowiek. Firma powinna być przygotowana na taką sytuację i posiadać aktualne, zapisane na różnych nośnikach kopie zapasowe.

Może Cię zaciekawić: Jak zadbać o bezpieczeństwo danych na firmowych komputerach?

Zablokowane komputery

Bardzo niebezpieczne dla każdej działalności są ataki typu ransomware. To jedna z form złośliwego oprogramowania, która działa tak, że blokuje dostęp do określonych danych lub do całego urządzenia. Ofierze sugeruje się, że komputer zostanie odblokowany dopiero po zapłaceniu okupu.

ransomware3

Wyciek danych klientów

Przedsiębiorca, który gromadzi dane, odpowiada za ich bezpieczeństwo. Ich wyciek może mieć dla firmy bardzo poważne konsekwencje. Wiąże się to ze stratami wizerunkowymi, utratą zaufania ze strony partnerów i nabywców, a także z ryzykiem zapłacenia ogromnej kary. Zgodnie z RODO, UODO może w przypadku potwierdzenia wycieku danych nałożyć na przedsiębiorstwo karę finansową w wysokości do 20 mln euro lub do 4 proc. obrotu z poprzedniego roku.  

uszkodzony komputer4

Jak dbać o bezpieczeństwo IT w firmie?

Przedsiębiorca potrzebuje odpowiednich specjalistów, żeby zwiększyć bezpieczeństwo IT w swojej działalności. Nie musi nikogo zatrudniać – może postawić na outsourcing i firmę MESKOMP, która oferuje wiele usług związanych z tą dziedziną. Może ona przeprowadzić audyt informatyczny i ocenić sytuację w przedsiębiorstwie, a także przygotować rekomendacje, do których należy się zastosować. MESKOMP może wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia danych, a także rozwiązania, dzięki którym firma nie będzie musiała się obawiać utraty plików. Kopie zapasowe mogą powstawać automatycznie. Na takiej zasadzie mogą być również wprowadzone w firmie zmiany, które zminimalizują ryzyko problemów związanych z bezpieczeństwem IT.

fb button

grab my essay banner

logo jooble