Z wyjątkowych właściwości ciekłego azotu korzysta coraz więcej branż. Jednak poza szerokimi możliwościami zastosowania, substancja ta wymaga specjalnych warunków przechowywania. Z tego właśnie względu do pracy z ciekłym azotem potrzebne są specjalne zbiorniki zwane dewarami. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym są naczynia Dewara oraz jak wybrać odpowiednie modele.
Czym jest dewar?
Ciekły azot to związek chemiczny, który nie ulega spalaniu i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Jest też bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku. Cechy te sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach. Praca z nim wymaga jednak zachowania odpowiednich środków ostrożności – dlaczego? Wynika to z ekstremalnie niskiej temperatury wrzenia, która wynosi aż -196℃. Utrzymanie jej jest niezwykle istotne dla zachowania właściwości ciekłego azotu.
Właśnie dlatego należy przechowywać tę substancję w odizolowanym od otoczenia środowisku. Takie warunki zapewnia dewar, czyli specjalny zbiornik wyróżniający się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Naczynie składa się z dwóch ścianek. Pomiędzy nimi znajduje się próżnia techniczna. Całość jest szczelnie zamykana za pomocą specjalnego korka.
Do czego wykorzystuje się dewary?
Jak już wiesz, dewar jest specjalnym zbiornikiem zaprojektowanym z myślą o przechowywaniu ciekłego azotu. Ma on szerokie zastosowanie. Ze względu na to, że substancja ta jest powszechnie stosowana w medycynie, dermatologii, weterynarii i nauce, naczynie Dewara można spotkać w placówkach medycznych, laboratoriach i przychodniach dla zwierząt. Ponadto jest niezbędnym elementem wyposażenia punktów gastronomicznych zajmujących się kuchnią molekularną. Azot w skroplonej formie jest też wykorzystywany w przemyśle. Właśnie dlatego zakłady zajmujące się m.in. obróbką metali muszą mieć w swoim wyposażeniu dewar.
Dewar na ciekły azot – o tym pamiętaj podczas zakupu!
Rynek oferuje dewary o różnym przeznaczeniu i zróżnicowanych parametrach technicznych. Wyróżnić możemy:
- zbiorniki, które wykorzystuje się do transportu i magazynowania ciekłego azotu, czyli dewary transportowe,
- biologiczne naczynia Dewara stosowane do przechowywania i przewożenia zamrożonych zasobów biologicznych.
Wybierając dewar, koniecznie zwróć uwagę na pojemność. Godni polecenia dystrybutorzy, tacy jak np. Cryogen, posiadają w asortymencie modele o różnych gabarytach. Im większy pojemnik wybierzesz, tym dłużej będzie możliwe przechowywanie w nim ciekłego azotu. Dewary powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, zapewniających im odporność na uszkodzenia mechaniczne.