magazine top

Q4GLASS Jankowiak I Wspólnicy sp. k. to firma założona w 2010 przez doświadczonych inżynierów i managerów – dla których praca ze szkłem jest pasją. Nazwa Q4Glass – Quality for Glass – odzwierciedla chęć dostarczenia szkła najwyższej jakości i realizacji odważnych projektów z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Oferta produktowa obejmuje praktycznie kompletny asortyment wyrobów ze szkła płaskiego dla budownictwa. Przedsiębiorstwo posiada najnowocześniejsze urządzenia pozwalające produkować wielkoformatowe szyby i nowatorskie konstrukcje, które spełniają wysokie wymagania nowoczesnej architektury. Spółka odniosła wiele sukcesów realizując śmiałe, skomplikowane i imponujące projekty. Q4GLASS pracuje w systemie jakości ISO 9001-2015 i ISO 14001-2015.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy udzielił Janusz Jankowiak, Komplementariusz.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić genezę i historię rozwoju firmy Q4GLASS?

Wywodzimy się z produkcji szyb samochodowych z firmy Nordglass. Ja byłem jednym z współwłaścicieli natomiast Marek Skotnicki, Piotr Hajdamowicz, Paweł Stemporowski byli wieloletnimi inżynierami zarządzającymi i kierującymi produkcją szyb samochodowych. Po sprzedaży Nordglass w 2008 roku poczuliśmy niedosyt i chęć spróbowania wykorzystania naszej wiedzy i umiejętności w nowym projekcie. Tak w 2010 roku powstała firma Q4Glass, zdecydowaliśmy się na budowę nowego zakładu przetwarzającego szkło dla budownictwa. Wydawało się nam, że wiemy wszystko o szkle i rynku na którym chcieliśmy wystartować. Samodzielnie zaprojektowaliśmy zakład przetwórczy, kupiliśmy i skonfigurowaliśmy linie produkcyjne, a następnie przystąpiliśmy do montażu i rozruchu. Byliśmy bardzo dumni z faktu stworzenia bardzo nowoczesnego zakładu. Wydawało się, że wszystko zostało przewidziane i mamy halę „na lata”, tylko starsi pracownicy, którzy przeszli do nas z Nordglass pytali, kiedy będziemy się rozbudowywać. Oni dobrze to przeczuwali. Okazało się, że nie rozpoznaliśmy dostatecznie rynku i nasza inwestycja po krótkim czasie ma już spore ograniczenia, głównie w zakresie maksymalnych wymiarów produkowanego szkła. Nie wpisywało się to w naszą strategię rozwoju i ambicje bycia jednymi z najlepszych. Oczywiście w tamtym czasie ograniczeniem był też poziom inwestycji (początkowo wydaliśmy 26 mln) i pewnie wyższego byśmy nie przeskoczyli. Przez pierwsze dwa lata uczyliśmy się rynku i produktu (nikt z nas nie znał się na handlu) i dążyliśmy do wykonywania trudnych projektów. To powodowało, że odkrywaliśmy nasze ograniczenia, więc zapadła decyzja o konieczności rozbudowy i dozbrojenia. W ciągu kolejnych 8 lat dobudowaliśmy 6 tyś m2 hali i zakupiliśmy maszyny pozwalające nadążać za oczekiwaniami rynku. Nas nie zadawala produkcja standardowych konstrukcji, chcemy wyzwań, produkcji wyrobów premium.

Q4GLASS specjalizuje się w produkcji wysoko przetworzonych wyrobów ze szkła płaskiego. Czy mógłby Pan omówić ofertę firmy?

Produkujemy szyby zespolone, laminaty oraz szyby hartowane. To brzmi normalnie, ale my produkujemy laminaty z folią strukturalną - gdzie wielowarstwowa część waży ponad 1000 kg. Mamy możliwości przetwarzania i hartowania z bardzo wysokimi parametrami szyb o rozmiarach 3210x7000. Posiadamy szereg aprobat koniecznych do sprzedaży szyb na rynku niemieckim, angielskim i innych kierunkach eksportowych.

Kim są Państwa główni klienci?

Naszymi klientami są tzw. firmy aluminiowe, firmy wykonujące podkonstrukcje aluminiowe i montujące fasady aluminiowo-szklane. Obsługujemy praktycznie wszystkie największe firmy w Polsce. Współpracujemy z kilkoma dużymi, wiodącymi w branży fasadowej firmami w Niemczech, Anglii i Skandynawii. Obsługujemy również mniejsze firmy szczególnie w zakresie szyb laminowanych (balustrady). Jesteśmy mocno zautomatyzowanym zakładem przetwórczym i dlatego nie jesteśmy w stanie obsługiwać klientów indywidualnych. Jest jeden wyjątek, w Anglii współpracujemy z firmą specjalizującą się w adaptacjach i przebudowach starych budynków. To są najczęściej małe zamówienie, ale każde jest wyzwaniem technologicznym i jakościowym. Ta współpraca zmusza nas do ciągłego poszukiwania i poprawiania jakości.

Q4GLASS realizuje imponujące konstrukcje na specjalne zamówienia. Czy mógłby Pan opowiedzieć o najbardziej ambitnych realizacjach?

W swojej 11 letniej historii zrealizowaliśmy kilka naprawdę ciekawych projektów. Jednym z pierwszych była filharmonia w Wejherowie. W tamtejszym czasie był to dla nas trudny projekt, który obejmował przeszklenia ścian i dachu mocowanych na rotulach oraz żebrach szklanych. Dzisiaj jest to „chleb powszedni”. Dostarczyliśmy także szkło na Filharmonię w Szczecinie – obiekt otrzymał międzynarodową nagrodę w dziedzinie architektury. Bardzo trudną realizacją była dostawa szkła na Dorotheen Quartier w Stuttgarcie – obiekt jest znany w całych Niemczech. Wizja architekta przewidywała częściowe malowanie szyb na ostatnich kondygnacjach – tak, aby całość przypominała widok gór pokrytych śniegiem. Na ten projekt wykonaliśmy ponad 250 sit do malowania techniką sitodruku (nie można było zastosować druku cyfrowego). Zrealizowaliśmy również budynek Biblioteki w Oslo. W tej budowli zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązania konstrukcji szklanych, połączenie szkła ornamentowego ze szkłem płaskim i zawieszeniem tego na rotulach. Budynek ten jest jedną z wizytówek Oslo.

Co uważa Pan za największe atuty firmy? Czym wyróżniają się produkty sygnowane logo Q4GLASS?

Największymi atutami naszej firmy jest wysoka jakość produktów. Wszelkie zlecenia wykonujemy w 100% w naszej firmie, nie korzystamy z kooperantów (niejednokrotnie się bardzo zawiedliśmy). W ten sposób mamy pełną kontrolę nad procesem i jakością. Naszym atutem jest szeroka wiedza fachowa i posiadanie maszyn pozwalających sprostać każdemu wyzwaniu. Korzystamy z najnowszych zdobyczy poprawiających jakość. Od 5 lat mamy i używamy skaner do weryfikacji online płaskości szyb. Osiągana przez nas płaskość jest lepsza niż wymagania klientów. Obie nasze linii do zespalania wyposażone są w skanery wad i jakości optycznej szyb uznanych firm zachodnioeuropejskich. W tym roku zainstalowaliśmy skaner do badania stopnia zagazowania szyb zespolonych. Urządzenie pracuje w trybie online i pozwala na wytwarzanie szyb o wyższym i jednocześnie stabilnym współczynniku wypełnienia gazem. Jest to czynnik poprawiający izolacyjność szyb – ważne przy dzisiejszych cenach energii.

Wdrażanie nowatorskich rozwiązań i technologii to istotny element rozwoju firmy. Czy mógłby Pan opowiedzieć o działalności badawczo-rozwojowej oraz jej efektach?

Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe mające na celu poprawę parametrów jakościowych produkowanych wyrobów. Ważnym kierunkiem tych prac jest koncentrowanie się na poprawie lub wdrożeniu bardziej efektywnych technologii. Opracowaliśmy własne rozwiązanie usuwania powłoki ze szkła funkcyjnego. Wdrożyliśmy technologię wytwarzania laminatów z zastosowaniem folii SentryGlas. Stworzyliśmy technologię i uzyskaliśmy niemiecki certyfikat na wykonywane szyby z pętlą alarmową.

Q4GLASS to nowoczesne i innowacyjne przedsiębiorstwo. Czy mógłby Pan opowiedzieć o najważniejszych inwestycjach?

Przez 11 lat istnienia doinwestowaliśmy park maszynowy tak, aby możliwe było wykonywanie szyb o wymiarach 3210x7000 mm. Najważniejszymi inwestycjami w tej dziedzinie było zakupienie w 2018 pieca do hartowania i drukarki cyfrowej, w 2019 drugiego, większego autoklawu oraz w 2022 ultranowoczesnej linii do zespalania. Zakupiliśmy również nowe linie do obróbki krawędzi szkła.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Q4GLASS?

Nasz sukces w biznesie opieramy o sprawdzoną załogę, Są to inżynierowie zarządzający produkcją, jak i pracownicy produkcyjni. Wielu naszych pracowników zaczynało z nami pracować jeszcze w poprzedniej firmie. Inni, którzy przyszli na początku, lub w trakcie rozwoju pracują z nami do dzisiaj. Jedynie dział handlowy tworzyliśmy od podstaw, ale i tutaj mamy pracowników z długoletnim stażem. Zatrudniamy 190 osób i możemy powiedzieć, że jesteśmy firmą inżynierską. Mamy wystarczająco dobrą kadrę, co pozwala nam realizować trudne projekty.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

To prawda współpracujemy z renomowanymi firmami, z niektórymi, jak dostawcy szkła czy folii PVB, znamy się od 30 lat. Z innymi poznaliśmy się dopiero przy okazji produkcji szkła dla budownictwa. Stawiamy na sprawdzoną jakość dostawców i trwałe relacje. Nie chcemy wymieniać największych i najważniejszych dostawców, gdyż wszyscy są ważni i przez nas szanowani.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Uważam, że mówienie o społecznej odpowiedzialności biznesu jest nadużywane. Jesteśmy tutejsi, tu żyjemy i tu żyją nasi pracownicy. W miarę możliwości wspieramy inicjatywy samorządu lokalnego, patronujemy drużynie zuchów ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, sponsorujemy lokalne drużyny sportowe. Dbamy o naszych pracowników, czy to jest odpowiedzialność biznesu? Raczej przyzwoitość.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Mamy trochę wyróżnień, lecz nie do wszystkich przywiązujemy wagę. Już w czasie zamierzchłym, gdy przyznawano tytuł „TERAZ POLSKA” poznaliśmy dobrze te mechanizmy. Na rynku jest aż nadto kapituł przyznających ładnie brzmiących tytułów czy wyróżnień, ale to tylko w większości fasada bez treści. Te, o których chcemy mówić to: w 2020 roku otrzymaliśmy tytuł „Pracodawcy Roku Pomorza Zachodniego”, od lat otrzymujemy „Gazelę Biznesu”, w 2016 byliśmy na 354 miejscu wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie (3 miejsce w Polsce) w rankingu Inc. 5000 Europe 2016: The Fastest-Growing Private Companies in Europe.
Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

W obecnej sytuacji największym wyzwaniem jest przetrwanie. Wobec wielkiej niewiadomej w gospodarce, a także sytuacji międzynarodowej chcemy zachować cały swój 11 letni dorobek, który będzie dobrym fundamentem na przyszłość.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Czekamy na możliwość dokupienia gruntu i rozbudowy. To nam pozwoli wyeliminować dzisiejsze ograniczenia oraz w pełni wykorzystać posiadany park maszynowy i możliwości pracownicze.

Q4GLASS to firma, która od kilkunastu lat dynamicznie rozwija swoją działalność. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Najbardziej jesteśmy dumni z pozycji, jaką osiągnęliśmy na rynku polskim oraz na naszych rynkach eksportowych. Mamy już swój dorobek wykonawczy, istniejące obiekty i nie musimy niczego udowadniać. Równie ważne, mamy sprawdzoną kadrę pracowniczą pozwalającą realnie planować rozwój i podnoszenie efektywności produkcji. Możemy realizować trudne projekty (bardzo mało jest takich firm) i nie boimy się przyszłości.

fb button

grab my essay banner

logo jooble