magazine top

Transport wewnętrzny towarów jest bardzo ważnym procesem w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz logistycznych. Najczęściej odbywa się to na poziomie hali montażowej i zaplecza magazynowego. Tradycyjny model, w którym za przenoszenie różnego rodzaju towarów odpowiadają wyłącznie ludzie, odchodzi już do lamusa. Jego miejsce zastępuje automatyzacja transportu wewnętrznego, która wymaga stosowania odpowiednich maszyn i urządzeń. Dobrym przykładem są tutaj stoły podnoszone, o których piszemy w naszym artykule.

Czym są stoły podnoszone?

Stoły podnoszone to bardzo ważne elementy systemu automatyzującego transport wewnętrzny, na przykład w obrębie zaplecza magazynowego. Mamy tutaj do czynienia z konstrukcjami o uniwersalnym zastosowaniu, które można wykorzystywać również jako samodzielne stanowiska pracy, na przykład na liniach montażowych.

Specyfiką stołów podnoszonych jest to, że istnieje możliwość zmiany wysokości blatu, co z kolei pozwala perfekcyjnie dopasować ją do potrzeb np. konkretnego pracownika.

W przypadku systemów transportu wewnętrznego stoły podnoszone najczęściej wyposaża się w przenośniki, np. rolkowe. Taki zestaw umożliwia zautomatyzowanie procesu przenoszenia różnych towarów z punktu A do punktu B, na przykład z rampy wyładowczej do magazynu czy pomiędzy stanowiskami w hali montażowej.

Rodzaje stołów podnoszonych

Stoły podnoszone to urządzenia, które zawsze dopasowuje się do konkretnego zakładu pod kątem jego specyfiki, rodzaju transportowanych towarów oraz dostępnych na miejscu instalacji (źródeł zasilania).

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje stołów podnoszonych, czyli:

  • Stoły pneumatyczne – te stoły są wyposażone w mechanizm podnoszenia składający się z poduszek wypełnionych sprężonym powietrzem. Poprzez zwiększanie ilości powietrza (wzrost ciśnienia) następuje podniesienie blatu do wymaganej wysokości. Stoły pneumatyczne są bardzo łatwe w sterowaniu, a przy tym dobrze sprawdzają się do przenoszenia ciężkich ładunków.
  • Stoły hydrauliczne – w hydraulicznych stołach podnoszonych stosuje się mechanizm złożony ze specjalnego tłoka umieszczonego w cylindrycznym korpusie. Przesuw tłoka powoduje podnoszenie lub obniżanie blatu stołu.
  • Stoły mechaniczne – jak sama nazwa wskazuje są to stoły, w których wysokość blatu ustawia się mechanicznie, wykorzystując do tego mimośrodowy mechanizm ręczny lub automatyczny (z napędzającym stół motoreduktorem).

Jak stoły podnoszone mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności przedsiębiorstwa?

Podstawową zaletą stołów podnoszonych jest to, że można je swobodnie dopasowywać do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa czy pracowników. Nie ma żadnego problemu ze zmianą wysokości blatu, co przydaje się w momencie, gdy stanowisko obejmuje nowy pracownik, następuje reorganizacja pracy zakładu lub też konieczne jest przetransportowanie towarów o innej specyfice niż dotychczas.

Tym samym stoły podnoszone mogą idealnie odpowiadać na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa, a w przypadku zamontowania na nich przenośników także znacząco przyspieszyć migrację towarów w obrębie zakładu.

O rodzajach stołów podnoszonych i ich przykładowym zastosowaniu czytaj też na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/artykuly/stoly-podnoszone-do-czego-sluza-jak-wykorzystac-je-do-usprawnienia-transportu-wewnetrznego-i-nie-tylko/.

Stoły podnoszone zamów u sprawdzonego producenta

Rekomendowanym producentem stołów podnoszonych jest spółka PROMUS Katowice, która specjalizuje się w produkcji systemów transportowych i konstrukcji stalowych. Tym, co wyróżnia PROMUS Katowice jest kompleksowa obsługa klienta. Spółka zapewnia fachowe doradztwo techniczne, wykonanie projektu, produkcję elementów systemu zgodnie ze specyfikacją, montaż, uruchomienie, a także późniejsze serwisowanie całej linii transportowej.

PROMUS Katowice produkuje stoły podnoszone na potrzeby przedsiębiorstw z dowolnej branży, zawsze ściśle pod kątem specyfiki biznesu klienta. Bardzo wysoka jakość wykonania gwarantuje wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie tych elementów systemu transportu wewnętrznego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble