magazine top

Urządzenia odpowiadające za zasilanie systemów smarowania, ale i nie tylko, odznaczają się różnorodnością. Poszczególne warianty posiadają odmienne możliwości, a jednymi z najbardziej cenionych są pompy pneumatyczne. Co świadczy o użyteczności i w jaki sposób działają? Czytaj dalej i poznaj korzyści, jakie niesie ze sobą ich zastosowanie.

Jakie możliwości dają pompy pneumatyczne?

Pompy pneumatyczne uchodzą za jedno z najkorzystniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o możliwość dostarczania substancji roboczych do najważniejszych podzespołów maszyn przemysłowych, rolniczych, ale i nie tylko. Mowa o olejach oraz smarach, które są niezbędne dla zachowania optymalnego poziomu smarowania. Tym samym zapewniają ich działanie przy wskazanej mocy, jednocześnie przedłużając żywotność.

Same zaś pompy to jedne z wielu elementów składających się na układ smarowania. Użycie w nich części o charakterze pneumatycznym jest o tyle korzystne, iż ich konstrukcja w dużym stopniu ogranicza ryzyko ewentualnych przecieków. To szczególnie ważne w przypadku przetaczania substancji silnych chemicznie. Nie można zapominać o sprawnym tłoczeniu cieczy o działaniu korozyjnym, czy też odznaczających się mniejszą lub większą lepkością.

Mowa zatem o szerokiej grupie urządzeń stosowanych również w przemyśle galwanicznym, chemicznym lub farmaceutycznym, których specyfika daje sposobność transferu płynnych środków posiadających zróżnicowane właściwości. 

Sprawdź, jak działają pompy pneumatyczne

W jaki sposób pracują pompy pneumatyczne? Kluczową rolę odgrywają membrany, które umiejscowione są na wale korbowym. Ten zaś znajduje się w centralnej części urządzenia i zostaje wprowadzony w ruch za sprawą zaworów. Wówczas powstaje ciśnienie powietrza umożliwiające przepływ substancji do kolektora tłocznego. 

Istotne jest w tym wszystkim zachowanie odpowiedniego poziomu wspomnianego ciśnienia. Gdy w pojedynczym cyklu tłoczenia będzie zbyt duży, pomocą służą zawory bezpieczeństwa pozwalające zatrzymać cały proces.

W działaniu istotne jest to, że pompy mogą pracować na sucho. Wobec tego nie wymagają stałego chłodzenia, jak i również smarowania. Co ważne, konstrukcyjna prostota staje się gwarancją niezawodności. To właśnie jeden z głównych czynników decydujący o popularności ich użytkowania w warunkach przemysłowych, ale i nie tylko.

Materiały pomp pneumatycznych mają kluczowe znaczenie

Pompy pneumatyczne przeznaczone są do zastosowania w różnych warunkach m.in. dzięki materiałowej różnorodności. Wspomnieć można o metalach w postaci aluminium, żeliwa, stali nierdzewnej, jak i tworzywach sztucznych. To właśnie surowce użyte w produkcji świadczą o jakości urządzeń. Decydując się na ich zakup, warto więc zwrócić uwagę, z czego zostały wytworzone.

fb button

grab my essay banner

logo jooble