magazine top

Grupa NG Engineering jest wiodącym dostawcą kompleksowych usług inżynieryjnych, maszyn i urządzeń specjalnego przeznaczenia oraz rozwiązań softwarowych, wspierających proces rozwoju produktu w różnych gałęziach przemysłu. Firma została założona w 2006 roku we Wrocławiu i szybko zdobyła pozycję kluczowego gracza w Europie Centralnej. Realizuje zaawansowane projekty dla strategicznych branż, takich jak motoryzacja, AGD, transport publiczny, sprzęt ciężki oraz oprzyrządowanie produkcyjne. Grupa NG Engineering zrzesza kilka niezależnych spółek, które łączy wspólna misja – dostarczanie najwyższej jakości usług inżynieryjnych, wspieranych zaawansowanymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zatrudniając 350 specjalistów na terenie Europy, w tym 200 w Polsce, przedsiębiorstwo dysponuje silnym zapleczem badawczo-rozwojowym i produkcyjnym. Dzięki bliskiej współpracy z klientami, NG Engineering skutecznie dostosowuje swoje procesy do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku, jednocześnie kładąc duży nacisk na optymalizację kosztów i najwyższą jakość oferowanych rozwiązań.

Zapraszamy do wywiadu z liderami NG Engineering Group – Andreasem Büchnerem, założycielem grupy i prezesem NG Tools, oraz Andrzejem Kosiorem, prezesem NG Engineering i NG Engineering Consult. Opowiadają o dynamicznym rozwoju firmy, innowacyjnych rozwiązaniach oferowanych klientom oraz wyzwaniach, przed którymi stoją. Poruszają również temat kluczowych inwestycji, ambitnych planów na przyszłość i działań CSR. Podkreślają, że wyjątkową siłą NG Engineering jest kadra wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których wiedza i doświadczenie stanowią fundament sukcesu firmy. Ten wywiad to inspirująca opowieść o budowaniu stabilnej pozycji w branży inżynieryjnej na rynku europejskim.

Grupa NG Engineering to firma z blisko 20-letnią tradycją. Jak wyglądała historia powstania firmy i jakie były kluczowe etapy jej rozwoju?

Działalność w Polsce rozpoczęliśmy, podobnie jak wiele innych firm, realizując zamówienia z krajów Europy Zachodniej. Dzięki kontaktom naszego udziałowca i założyciela, Andreasa Büchnera, już od początku mieliśmy możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach z zakresu wnętrz pojazdów. Specjalizowaliśmy się w innowacyjnych rozwiązaniach, obejmujących elementy wykończeniowe, siedzenia oraz mechatroniczne elementy sterujące, spełniających wymagania zarówno producentów OEM, jak i dostawców pierwszego szczebla (1st Tier). Dzięki naszemu zespołowi ds. rozwoju biznesu szybko nawiązaliśmy relacje na rynku polskim. Nasi pierwsi klienci działali w sektorze kolejowym, autobusowym oraz w branży maszynowej. W 2011 roku zostaliśmy uznani przez firmę Siemens za kompetentnego użytkownika oprogramowania PLM i podpisaliśmy z nimi umowę partnerską na sprzedaż i wdrażanie rozwiązań PLM. Po dynamicznym wzroście w obszarze projektowania inżynieryjnego zdecydowaliśmy się uruchomić produkcję urządzeń montażowych i testowych, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. W 2013 roku założyliśmy firmę produkującą maszyny specjalnego przeznaczenia, która dziś jest integralną częścią naszej działalności. Okres pandemii COVID-19 był szczególnym wyzwaniem. Musieliśmy sprostać trudnościom, jakie dotknęły naszych klientów i stworzyć nowe środowisko pracy dla pracowników. Dzięki efektywnej współpracy zespołowej, kompleksowym kompetencjom oraz nowoczesnej infrastrukturze IT, udało nam się szybko przywrócić działalność w pełnym zakresie. Ostatnim krokiem w historii firmy było przekazanie kierownictwa kolejnemu pokoleniu. Od stycznia 2024 roku zarządzanie NG Engineering i NG Engineering Consult objęli Andrzej Kosior (CEO) i Magdalena Nowak (CFO). Był to ważny krok w kierunku zapewnienia przyszłej niezależności Grupy NG Engineering, której siedziba główna znajduje się we Wrocławiu.

Które firmy tworzą Grupę NG Engineering i jakie role pełnią w jej strukturze?

Główna działalność grupy jest prowadzona przez NG Engineering Sp. z o.o. Konstruktorzy projektują i opracowują produkty dla różnych branż, oferując innowacyjne rozwiązania w zakresie zastosowania tworzyw sztucznych, optymalizacji kosztów, projektowania pod kątem montażu oraz zaawansowanych technologii sprzętu ciężkiego. Tworzymy cyfrowe bliźniaki, które mogą być wykorzystywane na każdym etapie cyklu życia produktu. Nasze działania wspierają również oddziały w Niemczech i Czechach. NG Engineering Consult Sp. z o.o. bezpośrednio udostępnia klientom inżynierów specjalizujących się w zarządzaniu projektami, produkcji, zapewnieniu jakości i oprogramowaniu. W NG Tools Sp. z o.o. produkujemy zautomatyzowane linie montażowe, urządzenia testowe oraz systemy handlingowe. Zespół specjalistów zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale również programowaniem, robotyką i produkcją CAM/CNC. Działalność uzupełnia spółka NG PLM-Tec Sp. z o.o., będąca partnerem Siemens Industry Software. Oferuje doradztwo, sprzedaż i wdrażanie rozwiązań Siemens PLM w zakresie CAD, CAE, CAM i PDM.

NG Engineering jest znana z dostarczania kompleksowych usług inżynieryjnych dla różnych gałęzi przemysłu. Które sektory przemysłu najczęściej korzystają z Państwa usług i jakie unikalne potrzeby tych branż jesteście w stanie zaspokoić?

Nasze usługi są wykorzystywane głównie w sektorze motoryzacyjnym, transporcie publicznym, przemyśle maszyn ciężkich oraz w produkcji maszyn dla zakładów przemysłowych. W motoryzacji skupiamy się na projektowaniu elementów wnętrz pojazdów, zoptymalizowanych pod kątem technologii tworzyw sztucznych, oraz na rozwoju mechatronicznych interfejsów człowiek-maszyna (HMI). W transporcie publicznym projektujemy struktury nośne i nadwozia pojazdów szynowych i autobusów. Nasz zespół zajmujący się maszynami ciężkimi posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie technik spawalniczych, instalacji elektrycznych i hydraulicznych oraz jest świadomy trudnych warunków, w jakich te urządzenia pracują. Dla maszyn produkcyjnych oferujemy kompleksową wiedzę z zakresu procesów produkcyjnych i automatyzacji, w tym robotyki.

Jakie są główne korzyści wynikające z zastosowania rozwiązań oferowanych przez NG Engineering?

Klienci czerpią korzyści z naszego wieloletniego doświadczenia oraz pełnej kontroli nad procesem rozwoju produktu, który stale dostosowujemy do ich potrzeb. Posiadamy szeroką wiedzę na temat różnych procesów i standardów, obowiązujących w wielu branżach i dziedzinach inżynierii, co umożliwia transfer wiedzy między różnymi obszarami. Dzięki naszym usługom klienci mogą zwiększyć swoje możliwości, co pozwala im szybciej wprowadzać na rynek lepsze produkty.

Czy mogliby Państwo opowiedzieć o flagowych projektach zrealizowanych przez Grupę NG Engineering?

W ciągu prawie 20 lat nasz zespół, liczący ponad 200 inżynierów, z powodzeniem zrealizował wiele kluczowych projektów. Jednym z najważniejszych osiągnięć w roli dostawcy systemu był projekt kompletnej deski rozdzielczej do samochodu osobowego. Zrealizowany został bezpośrednio dla jednego z niemieckich producentów oryginalnego wyposażenia (OEM). W przedsięwzięcie zaangażowani byli nie tylko nasi inżynierowie z Polski, Niemiec i Czech, część prac została zlecona wybranym przez nas podwykonawcom i wymagała intensywnej koordynacji przez nasze kierownictwo projektowe. Oprócz pojedynczych projektów, możemy pochwalić się długoletnimi relacjami z klientami. Od ponad 10 lat współpracujemy z kluczowym producentem maszyn ciężkich, opracowując dla niego różne produkty i zapewniając pełną dokumentację produkcyjną, montażową oraz dotyczącą części zamiennych.

Jakie strategiczne inwestycje zrealizowaliście w ostatnich latach, które przyczyniły się do rozwoju i ekspansji Grupy NG Engineering?

Największym atutem naszej firmy są pracownicy, dlatego nieustannie inwestujemy w powiększanie i rozwój zespołu. Wdrożyliśmy w tym celu program NG Academy, który umożliwia systematyczne podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników. Dodatkowo, inwestujemy w infrastrukturę IT oraz oprogramowanie PLM, aby sprostać rosnącym wymaganiom Przemysłu 4.0 i zachować konkurencyjność na rynku.

Zasoby ludzkie są kluczowym czynnikiem sukcesu Grupy NG Engineering. Czy mogą Państwo opowiedzieć więcej o strukturze zatrudnienia i głównych specjalizacjach?

Dzięki koncentracji na kompleksowych usługach inżynieryjnych posiadamy różnorodny zespół specjalistów. Większość naszych pracowników to projektanci CAD z doświadczeniem w technologii tworzyw sztucznych, obróbce mechanicznej, konstrukcjach spawanych, hydraulice, pneumatyce oraz elektryce. Aby zintegrować urządzenia produkcyjne i transportowe w dużych zakładach produkcyjnych oraz centrach logistycznych, posiadamy zespół inżynierów BIM. W zakresie automatyzacji dysponujemy zespołem programistów, zajmujących się kontrolą SPC i robotyką. Nasi koledzy w Niemczech posiadają specjalistów w zakresie programowania i testowania systemów wbudowanych. Projektowanie jest weryfikowane poprzez symulacje przeprowadzane przez naszych inżynierów CAE, a cały proces rozwoju nadzoruje zespół doświadczonych menedżerów projektów. Ponadto zatrudniamy mechaników, elektryków, programistów CAM i operatorów CNC, którzy są odpowiedzialni za produkcję naszych maszyn specjalnego przeznaczenia. Edytorzy techniczni oraz graficy opracowują instrukcje montażowe, obsługi i serwisowania oraz katalogi części zamiennych. W Polsce zatrudniamy około 200 pracowników operacyjnych, a dodatkowo około 150 osób pracuje w naszych oddziałach w Niemczech i Czechach. Nasz zespół stale powiększamy o inżynierów specjalizujących się w rozwoju produktu, zarządzaniu procesami, produkcji, zapewnieniu jakości, zarządzaniu projektami oraz rozwoju oprogramowania, co umożliwia nam również oferowanie usług konsultingowych w siedzibach klientów.

Jakie inicjatywy podejmujecie w zakresie CSR i jak angażujecie się w działania na rzecz społeczności lokalnej?

Odpowiedzialność społeczna jest dla nas kluczowa. Przykładem jest powołanie wewnętrznego zespołu „Green Team”, który dba o to, aby nasze działania były jak najbardziej zrównoważone. Chodzi nie tylko stosowanie odnawialnych źródeł energii - już około 60% naszej energii pochodzi z paneli fotowoltaicznych - ale także promowanie ekologicznych dojazdów do pracy. Wspieramy mniejsze kluby oraz lokalne wydarzenia sportowe, w których chętnie uczestniczą nasi pracownicy. Dysponujemy również specjalnym budżetem na wsparcie potrzebujących w przypadku klęsk żywiołowych. Przykładowo na początku wojny w Ukrainie zorganizowaliśmy krótkoterminowe mieszkania dla uchodźców, a niedawno dostarczyliśmy niezbędne materiały do walki z powodzią w południowej części naszego kraju. Regularnie wspieramy także finansowo lokalne organizacje pożytku publicznego, co jest dla nas równie istotnym elementem działalności społecznej.

Jakie są największe wyzwania, z jakimi obecnie boryka się firma?

Naszym największym wyzwaniem są dynamicznie zmieniające się rynki. Z jednej strony pojawiają się nowe technologie związane z dekarbonizacją, z drugiej – obserwujemy przejęcia i relokacje działań klientów do krajów Dalekiego Wschodu. Choć problem braku wykwalifikowanych pracowników, wynikający ze zmian demograficznych, nie dotyka nas w Polsce tak mocno, jak w Niemczech, musimy być na to przygotowani i w krótkim okresie znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Jakie są plany rozwoju przedsiębiorstwa na najbliższą przyszłość?

W dziale inżynieryjnym przygotowujemy się do wejścia w nowe sektory rynku poprzez szkolenia, inwestycje w infrastrukturę oraz uzyskiwanie certyfikacji. W zakresie produkcji maszyn specjalnego przeznaczenia rozwijamy kompetencje w obszarze Przemysłu 4.0, wykorzystując rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i technologiach chmurowych. Zamierzamy kontynuować strategię rozszerzania działalności na nowe sektory oraz zwiększania zakresu usług w obszarze rozwoju produktu. Dzięki temu chcemy pozostać niezależnym i zaufanym partnerem dla przemysłu w Polsce i Europie Środkowej.

fb button

grab my essay banner

logo jooble