magazine top

Reduktor ciśnienia powietrza jest urządzeniem niepozornym, ale pełniącym bardzo ważną funkcję. Wykorzystywany jest na szeroką skalę w wielu branżach. W dużym stopniu wpływa na efektywność pracy, a przy tym jego cena jest relatywnie niska. Warto dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowania w przemyśle i górnictwie.

Reduktor ciśnienia powietrza zasada działania w wielu branżach wykorzystujących pneumatykę

Regulator ciśnienia powietrza jest niezwykle ważnym elementem całej instalacji pneumatycznej i rzeczywiście odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie. Trzeba jednak pamiętać, aby zawsze wybierać urządzenia najwyższej jakości od renomowanych producentów takich jak Pneumatig. W tym przypadku trzeba też wiedzieć, że certyfikacja jest potwierdzeniem, że urządzenie spełnia najbardziej restrykcyjne normy dotyczące jakości, ale też w razie zużycia danego podzespołu, znalezienie nowego nie będzie w żadnym wypadku problematyczne.

regulator 12

Oczywiście trzeba też pamiętać, że urządzenie musi być dobrane pod kątem zapotrzebowania i w tym przypadku należy zwrócić uwagę choćby na samą wartość ciśnienia roboczego, które może wynosić od 1 do 300 barów. Jednocześnie choć reduktory różnią się od siebie stopniem zaawansowania, to mają podobną budowę. Składają się z elementów takich jak: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, zawór pilotowy, odcinający, manometr, a także wskaźnik zdławienia wkładu. Bardzo ważnym elementem jest także wkład filtracyjny, który oczyszcza sprężone powietrze i sprawia, że jego jakość jest wysoka i nie dojdzie do zanieczyszczenia całego układu, co mogłoby spowodować skrócenie żywotności pracy reduktora ciśnienia powietrza, ale także spowodować wyższe koszty użytkowania. Sama zasada działania tego typu urządzeń jest bardzo prosta. W tym przypadku reduktor powietrza pobiera energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić jej stały poziom bez względu na to, jak duże jest zużycie po stronie wyjściowej. Ma to kolosalne znaczenie przy tym, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Warto jeszcze pamiętać, że ciśnienie wyższe niż atmosferyczne jest szeroko wykorzystywane do pracy licznych maszyn czy urządzeń pneumatycznych. 

Zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza 

Reduktor ciśnienia sprężonego powietrza ma rzeczywiście szerokie spektrum zastosowania i należy tutaj zauważyć, że stosowany jest niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu najbardziej restrykcyjnych i surowych norm bezpieczeństwa. Przy dostosowaniu do nich reduktory ciśnienia powietrza mogą być stosowane w stoczniach w działach montażu, ale też w kopalniach na taśmach produkcyjnych powierzchniowych. Nawet w codziennym życiu reduktor sprężonego powierza jest wykorzystywany.

stacja 13

Doskonałym tego przykładem są butle z gazem. Reduktor ciśnienia powietrza wykorzystuje się też w procesie reducji, czyli do napełniania opakowań żywności. Reducję stosuje się też w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym, gdzie również reduktor ciśnienia z zaworem regulującym ciśnienie powietrza ma zastosowanie. Reduktor pneumatyczny stosuje się także w rolnictwie do rozprowadzania nawozów i środków ochrony roślin. Dzięki niemu rzeczywiście nie dochodzi do marnowania materiałów rolniczych. Na każdym etapie korzystania z reduktora ciśnienia powietrza trzeba pamiętać jak ważne jest bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że tam, gdzie występuje nadciśnienie może dochodzić do wybuchów. Dlatego też montaż czy konserwacja powinny przebiegać pod okiem wykwalifikowanych pracowników. Reduktory ciśnienia powietrza wykorzystuje się też w przemyśle turystycznym. Miłośnicy sportów podwodnych, a dokładnie nurkowania mogą korzystać z tlenu, dzięki temu, że dostarczany jest on z butli tlenowej. W niej wykorzystywany jest reduktor ciśnienia sprężonego powietrza. Poczta pneumatyczna jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w krajach zachodnich, ale też w Polsce. Do jej funkcjonowania także potrzebny jest reduktor ciśnienia powietrza. W tym przypadku szczelnie zamknięte pojemniki transportowe przemieszczają się w sieci rur, które rozmieszczone są w biurowcach w ścianach, a także między budynkami. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza. Jak więc widać reduktor ciśnienia powietrza ma naprawdę szerokie spektrum zastosowania i trudno bez niego wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu branż.             

fb button

grab my essay banner

logo jooble