magazine top

Mikotoksyny są produktem przemiany materii, które powstają na skutek procesów przetwarzania pleśni i grzybów. Są one toksyczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie produktów żywnościowych takich jak zboże. Niestety, są one odporne na obróbkę cieplną, co sprawia, że są szczególnie niebezpieczne.

Kiedy powstają mikotoksyny?

Związki te powstają najczęściej na wskutek niewłaściwego przechowywania produktów. Warto pamiętać, że mowa tutaj o żywych organizmach, które pod wpływem różnych czynników podlegają procesom metabolicznym i życiowym.

Głównym powodem powstawania mikotoksyn jest proces oddychania, który zachodzi w przechowywanym ziarnie. Jego produktami są cząsteczki CO2 i woda, a także energia cieplna. Wzrost tych wartości sprzyja rozwojowi grzybów, które produkują mkotoksyny.

Na co uważać podczas przechowywania ziarna?

Aby mieć pewność, że nasze ziarno nie stanie się źródłem żerowania grzybów, powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  • Pilnować, aby produkty spożywcze nie były zanieczyszczone przez resztki roślin lub piasek, gdyż może to być źródłem zakażenia przez grzyby,
  • Ziarno może zostać zakażone już na polu, dlatego podczas zbiorów należy przeglądnąć mu się bliżej,
  • Nie przechowywać ziarna zakażonego.

Jak przechowywać produkty spożywcze

Idealnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w odpowiednie środki do przechowywania produktów takich jak ziarna. Dobrze w tym celu sprawdza się wszelkiego rodzaju worki typu Big Bag, które umożliwiają nie tylko odpowiednią wentylację produktów, ale także są łatwe w magazynowaniu. Większość modeli jest również przystosowana do inteligentnego magazynowania, co pozwala na oszczędność miejsca.

Sprawdź naszą ofertę worków Big Bag 1000 kghttps://big-kam.pl/big-bag-1000-kg/ lub 500 kghttps://big-kam.pl/big-bag-500-kg/ i wybierz odpowiedni modle dla siebie!

Mikotoksyny w zbożach – podsumowanie

Jak widzisz, mikotoksyny mogą stanowić poważne zagrożenie dla żywności. Warto stosować odpowiednie zabezpieczenia w postaci oprysków, a także odpowiednio przechowywać zboże, aby uniemożliwić grzybom infekcje.

 Źródło zdjęć: freepik.com

fb button

grab my essay banner

logo jooble