magazine top

Ogrzewanie domu energią elektryczną kojarzy się wysokimi kosztami, jednak nie zawsze tak musi być. Wśród wielu wariantów systemów grzewczych dostępnych na naszym rynku, należy wyróżnić jedno z najprostszych rozwiązań, które daje wiele korzyści. Mowa o ogrzewaniu elektrycznym z buforem ciepła.

Jest to nic innego, jak sposób na efektywne zarządzanie konwersją energii elektrycznej w cieplną. Jest to technologia, która zyskuje zaufanie coraz większej liczby użytkowników, ponieważ nie wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych i jest komfortowa w eksploatacji. Poniżej przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat buforu ciepła połączonego z ogrzewaniem elektrycznym.

Z czego składa się i jak działa ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła?

Elektryczny system grzewczy oparty na buforze ciepła składa się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest kocioł elektryczny. To on odpowiada z podgrzanie wody użytkowej i tej wykorzystywanej do ogrzewania domu. Inwestorzy często decydują się na instalację zwykłych grzałek zamiast kotła. Jest to równie efektywne rozwiązanie. Drugim elementem takiego systemu grzewczego jest zbiornik buforowy, tzw. bufor ciepła: https://swatt.pl/pl/190-zasobniki-buforowe. Musi on być dostosowany do potrzeb danego budynku, a jego pojemność może wynosić nawet kilka tysięcy litrów.

Ideą zastosowania ogrzewania elektrycznego ze zbiornikiem akumulującym ciepło, jest ogrzewanie wody w odpowiednich porach. Kocioł bądź grzałki powinny być zaprogramowane w taki sposób, aby podgrzewały wodę w strefach czasowych, które charakteryzują się najniższym kosztem energii elektrycznej. Zależy to oczywiście od taryfy, z jakiej się korzysta. Dzięki dużemu zbiornikowi akumulującemu ciepło będziemy mogli korzystać z ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewać dom w godzinach z najwyższymi cenami energii.

Ogrzewanie z buforem ciepła – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, system powinien posiadać pojemność wystarczającą na rozładowanie się bufora w czasie 8 godzin (bądź dłuższym) przy mocy pozwalającej na ogrzanie domu w miesiącach zimowych. Jest to warunek konieczny do zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego.

Ponadto bufor musi mieć zdolność naładowania w ciągu okresu najkorzystniejszych cen w danej taryfie (np. dwie godziny w taryfie G12 – Tauron).

Tak jak w przypadku innych systemów grzewczych, podstawą do wszelkich obliczeń i doboru urządzeń wraz z buforem, jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. W internecie można znaleźć tabele, które pozwolą dobrać pojemność zbiornika oraz moc urządzeń zasilających, na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła?

Ogrzewanie elektryczne z buforem ciepła to przede wszystkim niskie koszty inwestycyjne. Taki system może nas kosztować nawet kilkakrotnie mniej niż standardowe rozwiązanie oparte np. o kocioł na paliwo stałe bądź pompę ciepła. Mowa tutaj o kosztach instalacji systemu, a nie samego ogrzewania. 

Decydując się na taką technologię, nie musimy się martwić budową komina. Wystarczy pomieszczenie mieszczące zbiornik, nieco większy od tych stosowanych w standardowych systemach grzewczych.

Taki system grzewczy ma jeszcze jedną, wielką zaletę. Otóż może współpracować z instalacją fotowoltaiczną, redukując koszty ogrzewania niemal do zera. Biorąc pod uwagę, jak wzrasta popularność instalacji PV, już niedługo takie połączenie może stać się standardem w polskich domach.

Materiał powstał przy współpracy z sklep instalacyjno - hydrauliczny SWATT.

fb button

grab my essay banner

logo jooble