magazine top

Przystępując do szlifowania powierzchni, trzeba dobrać odpowiednie narzędzia, które będą dopasowane do rodzaju obrabianego materiału. Co należy wziąć pod uwagę? Na jaki rodzaj materiałów ściernych postawić?

Włóknina ścierna- jak ją definiujemy?

Włókniny ścierne (inaczej włókniny szlifierskie) służą do szlifowania różnego typu powierzchni, m.in. drewna, aluminium, stali nierdzewnej, chromu, mosiądzu, niklu i tworzyw sztucznych. Stosuje się je także do ceramiki, a nawet szkła. Ze względu na różnorodność zastosowań narzędzia szlifierskie nadają się do wykorzystania zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w domu.

Włókniny ścierne są wyrobem trójwymiarowym i składają się z:

  • podłoża wykonywanego z niesplecionych syntetycznych włókien,
  • drobnych cząstek ściernych (ziaren ściernych i spoiwa) przyczepionych za pomocą wysokowytrzymałych żywic.

Wszystkie rozmieszczone cząstki tworzą dość jednorodną strukturę, dzięki której można przeprowadzać skuteczne obróbki ścierne.

Gęstość włókien i rozmieszczenie ziaren ściernych są zróżnicowane i zależą od przeznaczenia. Najczęściej jednak jako materiał ścierny stosuje się ziarna z elektrokorundu, elektrokorundu cyrkonowego lub węglika krzemu.

Włóknina ścierna- zastosowanie

Zakup włókniny do szlifowania nie powinien być dziełem przypadku. Jej wybór uzależnia się od rodzaju opracowywanej powierzchni. Celem obróbki powierzchniowej jest nadanie danemu materiałowi pożądanej gładkości bez istotnych zmian kształtu.

Za pomocą przemysłowego czyszczenia włókninami, można obrobić powierzchnie części maszynowych, czy narzędzi. Dzięki usunięciu warstwy przypowierzchniowej, skutecznie można usunąć stare powłoki lakiernicze bądź rdzę.

Włókniny ścierne doskonale sprawdzają się też w polerowaniu. Można je wykorzystać do rur, prętów, szkła i różnych elementów hydrauliki oraz pneumatyki.

Do miękkich materiałów (jak drewno czy tworzywa sztuczne) sprawdzają się twarde ściernice. Są one świetne do szlifowania profilowego oraz zgrubnego, a także na mokro (z użyciem chłodziwa).

Do szlifowania twardych nawierzchni (np. stali, szkła lub kamieni) sięga się natomiast po ściernice miękkie. Za ich pomocą szlifuje się przedmioty o niejednolitych fakturach. Tego typu włókniny poleca się także przy opracowywaniu dużych obszarów. Artykuły stosuje się ponadto w miejscach, w których nie powinno dochodzić do wytwarzania się dodatkowej ilości ciepła.

Od czego zależy wybór odpowiedniego materiału ściernego?

Materiały do szlifowania są dostępne pod różnymi postaciami. Do najpowszechniejszych należą m.in.:

  • papier ścierny w arkuszach,
  • dyski i tarcze,
  • krążki ścierne,
  • pasy bezkońcowe.

Dobór odpowiedniego materiału zależy m.in. od rodzaju szlifowanej powierzchni. Klasyczne arkusze często wykorzystywane są przy obróbce ręcznej. Szlifierki z pasami bezkońcowymi stosuje się do obróbki zgrubnej, ale należy uważać, aby nie przeciążać i nie przegrzewać urządzeń oraz obrabianych powierzchni. Jeśli chce się usunąć spawy lub wady na powierzchniach metalowych, dobrym rozwiązaniem będą krążki fibrowe.

Kupując produkty, warto zwrócić uwagę na ich markę. Włókniny dystrybuowane przez znane firmy odznaczają się wysoką wydajnością i trwałością. Ich użycie wpływa zatem na szybkość i dokładność prac.

fb button

grab my essay banner

logo jooble