magazine top

Centrum, czy okolice nieco bardziej odległe od serca miasta? Wybór lokalizacji jest niezwykle istotny i w sposób bezpośredni wpłynie on na komfort i satysfakcję codziennego życia. Na co się zdecydować? Czy warto rozważać zakup mieszkania na przedmieściach? Czy może lepiej wpaść w wir miejskiej dżungli?

Centrum, czy przedmieścia?

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie o to, która ze wskazanych koncepcji jest lepsza. Wszystko zależy od upodobań przyszłych lokatorów, ich preferencji, trybu życia i wymogów dotyczących na przykład najbliższej infrastruktury. Znalezienie własnej odpowiedzi z pewnością będzie prostsze, jeśli dokonamy zestawienia najważniejszych zalet i wad każdej z tych, jakże różniących się od siebie lokalizacji.

Zalety i wady życia w centrum

Zalety mieszkania w centrum to przede wszystkim łatwy dostęp do tętniących energią ośrodków życia miejskiego. To tu skupione są najważniejsze instytucje kulturalne, kina i teatry, tu też odbywają się duże imprezy. Śródmieścia dużych miast rzadko kiedy zasypiają i również po zmroku oferują szeroki wachlarz atrakcji w postaci licznych restauracji i klubów nocnych. Oferta rozrywkowa to jedno, nie wolno jednak zapominać, że centra miast to przede wszystkim ośrodki dużego biznesu i siedziby najważniejszych instytucji i urzędów. Jeśli więc nasze życie obfituje w obowiązki zawodowe, a priorytetem jest bliskość miejsca pracy, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę ten argument. 

To, co jest dużą zaletą, szybko może zamienić się w istotną wadę. Wielkomiejski gwar w chwilach poszukiwania odpoczynku okazać się może męczącym hałasem, a natłok ludzi i gęsta zabudowa nie ułatwią relaksu. Wprawdzie w ostatnich latach duży nacisk projektantów kładzie się na aranżacje terenów zielonych, jednak tych zazwyczaj jest po prostu za mało. Kłopotem może okazać się też duży ruch uliczny, sprawiający, że przebycie nawet niewielkich odległości pochłania znaczną ilość czasu.

Zalety i wady przedmieść

Rozległe parki zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć na terenach peryferyjnych. Poza komunalnymi terenami zielonymi łatwiej tu też o dostęp do ścieżek, pól i łąk, które sprzyjają wycieczkom pieszym lub rowerowym. Otwarte przestrzenie to olbrzymi atut i szansa na szybszą regenerację po wyczerpującym dniu. Zdecydowanym plusem terenów peryferyjnych jest dużo szersza oferta mieszkaniowa. Na tych terenach powstaje wiele nowych inwestycji, nie brakuje też lokali używanych, nierzadko w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Rozważając zakup mieszkania w dzielnicach podmiejskich, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kwestię dojazdów do pracy lub szkoły. Liczy się zarówno stan i przepustowość dróg, jak i sieć komunikacji publicznej. Warto też przyjrzeć się infrastrukturze użytkowej. Jak daleko będziemy mieli do najbliższego sklepu, czy w pobliżu jest przedszkole lub plac zabaw - te pytania są szczególnie istotne dla młodych rodzin.

Niezależnie od wybranej opcji konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. Z pomocą przychodzą zapisy umieszczone w księdze wieczystej. Dowiemy się tu wszystkiego na temat właścicieli i ewentualnych obciążeń, którymi może być obarczona nieruchomość. Dostęp do ksiąg możemy uzyskać w siedzibie właściwego sądu, nie jest to jednak wygodny sposób. Zdecydowanie łatwiejsze będzie skorzystanie z serwisu znajdzksiege.pl, dzięki któremu niezbędne informacje uzyskamy bez potrzeby wychodzenia z domu.

fb button

grab my essay banner

logo jooble