magazine top

CLIMAREM Sp. z o.o. (wcześniej Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych S.A.) jest czołowym polskim dostawcą oraz wykonawcą kompletnych systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych w zastosowaniu lądowym oraz morskim. Siedziba firmy wraz z działem produkcji znajduje się w Gdyni.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat firmy CLIMAREM udzieliła Pani Emilia Węglewska, Kierownik Działu Handlu i Marketingu.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa CLIMAREM i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Nasza firma powstała w 1952 r. Wówczas nazwa firmy brzmiała: Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych i Mechanizacji Rybołówstwa Morskiego. W tym czasie specjalizowaliśmy się w produkcji i montażach amoniakalnych urządzeń chłodniczych, urządzeń dla przemysłu rybnego oraz wyposażaniem chłodni. Już w tym okresie współpracowaliśmy z firmami z branży chłodniczej z Niemiec i Skandynawii. Eksportowaliśmy nasze systemy do odbiorców z różnych stron świata, w tym Państw Europy Środkowej i Wschodniej, na Zachód, jak również do Grecji, Turcji, Chin, Afryki. W latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku wprowadzaliśmy na statki i do chłodni urządzenia pracujące na nowych czynnikach chłodniczych, zarówno dla przemysłu farmaceutycznego, przetwórstwa owoców i warzyw, przemysłu mięsnego, browarnictwa. W nowo powstałym zakładzie w Gdyni powstawały specjalistyczne urządzenia dla przemysłu rybnego: transportery, urządzenia obróbcze, sortownicze, wytwornice lodu. Pod koniec lat 90-tych przeszliśmy prywatyzację i we współpracy z Gdańską Stocznią Remontową produkowaliśmy pełną gamę urządzeń chłodniczych oraz klimatyzacyjnych na statki, a także dostarczaliśmy urządzenia chłodnicze dla partnerów z Danii, Niemiec, Szwecji i innych krajów europejskich. W związku z tym nasze produkty były odbierane i certyfikowane przez morskie Towarzystwa Klasyfikacyjne: Det Norske Veritas, Germanisher Lloyd, Lloyd Register of Shipping, Russian Register of Shipping, Bureau Veritas a także Polski Rejestr Statków oraz przez Jednostki Notyfikowane takie jak UDT czy szwedzki SA. Także w kolejnych latach wyposażaliśmy w klimatyzację i chłodnictwo, a także w wyroby ciśnieniowe zarówno statki pasażerskie jak i do obsługi platform wiertniczych czy nawet przeprowadzaliśmy całe remonty instalacji HVAC na bazach wydobywczych i jednostkach off-shore.

CLIMAREM jest firmą produkującą systemy chłodzenia, urządzenia ciśnieniowe i przetwórcze dla wielu gałęzi przemysłu. Czy może Pani przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Szeroki profil naszej produkcji jest konsekwencją ciągłego poszukiwania nowych możliwości i rozszerzania naszej oferty o wyroby specjalistyczne realizowane na potrzeby wielu branż. Z jednej strony są to urządzenia chłodnicze pracujące na sprężarkach otwartych, czy półhermetycznych, zaprojektowane do pracy w bardzo wymagających warunkach morskich, z drugiej strony mamy np. aparaty procesowe i specjalistyczne wymienniki płaszczowo-rurowe, pracujące przy bardzo wysokich ciśnieniach i temperaturach, ważące czasem po kilkadziesiąt ton. Po drodze należy wspomnieć jeszcze o komorach hiperbarycznych, służących do ratowania i leczenia ludzi, czy też świadczonych przez nas kompleksowych usługach z zakresu HVAC. Jest to szerokie spektrum wyrobów i usług, które możemy realizować dzięki wykwalifikowanemu zespołowi inżynierów, spawaczy, monterów, którzy są otwarci na nowe wyzwania i nie boją się trudnych zadań. Dzięki takiemu zespołowi mogliśmy wprowadzić do oferty produkcyjnej firmy: wymienniki płaszczowo-rurowe dla przemysłu chemicznego, papierniczego, petrochemicznego, wydobywczego i gazownictwa; komory hiperbaryczne; kontenerowe bazy paliwowe; wymienniki kotłowe, przegrzewacze pary, podgrzewacze oraz zespoły przygotowania wody słodkiej. W dalszym ciągu specjalizujemy się w produkcji agregatów skraplających i agregatów wody lodowej, klimatyzatorów, zbiorników czy separatorów dla systemów chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Świadczymy również usługi remontowe i montażowe, w tym związane z montażem i remontem systemów chłodniczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.

CLIMAREM jest partnerem dla firm z wielu branż, do których dostarcza nowoczesne rozwiązania. Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

Jesteśmy przede wszystkim kompetentnym kooperantem i dostawcą. Wiele z naszych wyrobów to urządzenia jednostkowe – „szyte na miarę”. Zanim urządzenie opuści nasz zakład jest sprawdzone pod kątem jakościowym zarówno w zakresie prób ciśnieniowych, prób NDT i DT jak i certyfikacji materiałowej wraz z odbiorem strony trzeciej. Wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń ciśnieniowych skutkuje dzisiaj produkcją aparatów na ciśnienie 300-400 bar. Takie aparaty mogą mieć ściankę o grubości 80 mm. To już są wyroby wymagające stosowania dedykowanych technologii i wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej jak i produkcyjnej. Wykonujemy obliczenia wytrzymałościowe, cieplno-przepływowe i doborowe, na co dzień. Jeśli jest taka potrzeba wykonujemy również obliczenia bardziej specjalistyczne, np. metodą elementów skończonych. Jesteśmy w kontakcie z Uczelniami technicznymi: Akademią Marynarki Wojennej, Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk czy Uniwersytetem Morskim. W związku z tym podejmujemy się zadań trudnych i niszowych, dla wymagających klientów z wielu branż.

CLIMAREM posiada biuro inżynieryjno-projektowe oraz bogate zaplecze produkcyjne. Czy może Pani opowiedzieć o działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwa?

Obecnie wracają do zastosowania naturalne czynniki chłodnicze, co jest wymagane przez konwencje międzynarodowe w związku z ochroną warstwy ozonowej. W związku z tym powstają nowe wymogi związane z układami ciśnieniowymi (wzrost z 30 do 130 bar) oraz z systemami zabezpieczeń personelu obsługującego jak i użytkowników przed skutkami awarii. Dlatego postanowiliśmy stworzyć zespół badawczo-rozwojowy, który dobierze optymalne rozwiązania do układów stosowanych na statkach, rozpozna wszelkie niuanse nowego układu, przygotuje odpowiednie sterowanie, przebada działanie układu chłodniczego w różnych warunkach i dopracuje w szczegółach dokumentację techniczno-ruchową oraz serwisową. Dodatkowo projekt badawczy, który prowadzimy w ramach dofinansowania realizowanego przez NCBR w zakresie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje swoim zakresem badania i prototyp urządzenia chłodniczego jak i wymiennika płaszczowo-rurowego z rur tytanowych. Częścią projektu jest więc budowa odpowiedniego stanowiska do spawania tytanu i cały proces uznania tej technologii.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Posiadamy szereg certyfikatów Morskich Towarzystw Klasyfikacyjnych i Jednostek Notyfikowanych. Jesteśmy certyfikowani pod ISO 9001: 2015, ISO 3834, ISO 1090. Wciąż rozszerzamy nasze uprawnienia.

Domeną spółki CLIMAREM jest wykonywanie skomplikowanych projektów na indywidualne zamówienia. Czy może Pani opowiedzieć kilka słów o najbardziej wymagających realizacjach?

Na przestrzeni ostatnich 10 lat, wykonaliśmy m.in. 20 zestawów komór hiperbarycznych dla Marynarki Wojennej i do zabezpieczania działań nurków różnych Oddziałów Wojsk Specjalnych. Są to na pewno jedne z bardziej złożonych i wymagających produktów w naszej ofercie. Ostatnio wyposażyliśmy w nasze urządzenia takich Armatorów jak British Columbia Ferries z Kanady, wiele jednostek Stena Lines czy Polferries pływa z naszymi układami. Wykonywaliśmy urządzenia dla takich światowych potęg jak Daewoo Shipbuilding, Fincantieri Cantieri Navali Italini S.P.A., Hyundai MIPO Shipyard, Statoil, Teekay Petrojarl A.S., Dolphin A.S., Knutsen OAS, Van Oord, Royal Arctic Line A/S, Tidewater Inc., Damen Marine Components, Prosafe Offshore i wielu innych.

CLIMAREM jest wiodącą w Polsce spółką w dziedzinie budowy urządzeń chłodniczych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Nasze priorytety to: Pasja, Uczciwość, Odpowiedzialność, Doskonałość. Nasza dewiza to: Wszechstronność. Kluczem do sukcesu jest umiejętność dialogu. Współpracujemy z dużymi przedsiębiorstwami jak Orlen, Anwil, PCC Rokita, ze Stoczniami, z biurami projektowymi branży oil&gas, z Armatorami, z firmami z całego świata. To uczy pokory i otwarcia na różne wymagania, różne potrzeby i rozmaite standardy biznesowe.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy CLIMAREM?

Posiadamy własne biuro projektowe, które przygotowuje dokumentacje koncesyjne i wykonawcze do naszych wyrobów oraz prowadzi uzgodnienia z klientami. Są u nas wykwalifikowani chłodnicy i mechanicy, specjaliści z zakresu wymiany ciepła oraz inżynierowie spawalnictwa z międzynarodowymi certyfikatami IWE. W zakładzie produkcyjnym pracują wykwalifikowani spawacze, monterzy, tokarze. Posiadamy również odział montażowo-remontowy zajmujący się wykonawstwem instalacji na jednostkach pływających.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim Pracownikom?

Myślę, że to, co najważniejsze – wyzwania, możliwość rozwoju, interesujące projekty. Brak nudy i rutyny. Codziennie trafiają do nas wyjątkowe zapytania i propozycje współpracy. Jesteśmy firmą, która oferuje korzystne i stabilne warunki zatrudnienia. Oczywiście spotykamy się również na imprezach firmowych, pracownicy korzystają z funduszu socjalnego, otrzymują dodatki świąteczne, istnieje możliwość skorzystania z pakietu medycznego. Nasi pracownicy biorą udział w szkoleniach. Tworzymy bardzo zgrany zespół utalentowanych pracowników.

Jakość oferowanych urządzeń to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami.

Tak, kupujemy podzespoły i materiały tylko od sprawdzonych, renomowanych producentów i dostawców. Takie są potrzeby przemysłu morskiego i specjalistycznych, ciśnieniowych systemów procesowych, m.in. wymiany ciepła, ze względu na ich odbiorowy charakter.
CLIMAREM jest ciągle dynamicznie rozwijającą się firmą. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W tym roku zbudowaliśmy laboratorium do badania systemów chłodniczych, w którym będziemy mogli przeprowadzać próby FAT urządzeń wyprodukowanych w naszej firmie. Sfinalizowaliśmy budowę nowego zaplecza biurowo-magazynowego na potrzeby naszej placówki stoczniowej, zakupiliśmy nowe oprogramowanie 3D oraz rozszerzyliśmy funkcjonalność programu ERP w zakresie obiegu dokumentów księgowych. Kilka lat temu zainwestowaliśmy w aparat do spawania orbitalnego, co zaowocowało wieloma ciekawymi realizacjami i spawanie rur w dnach sitowych weszło do naszej codziennej produkcji.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Branża stoczniowa żyje dziś retrofitami i dostosowywaniem jednostek do uzyskania nowych standardów wymaganych przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Również nasza firma bierze aktywny udział w wyposażaniu jednostek w systemy uzdatniania wód balastowych oraz w wymianie czynników chłodniczych w instalacjach chłodniczych. Niemniej nie ograniczamy się tylko do działalności w przemyśle morskim i bierzemy udział w rozmaitych projektach z zakresu budowy podzespołów do nowych instalacji przemysłowych związanych z zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego, instalacji chemicznych, systemów niskotemperaturowych, instalacji normobarycznych, mobilnych systemów uzdatniania czy zasilania, a także tworzenia prototypów i demonstratorów technologii. „Siejemy dzisiaj jutro będziemy zbierać.” – także nasz projekt badawczy wyniknął z obserwacji zmian, jakie zachodzą na rynku i przewidywania potrzeb naszych kooperantów.

CLIMAREM to firma z prawie 70-letnią historią, która przetrwała niejedne zawirowania gospodarczo-polityczne. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Przetrwaliśmy różne trudne okresy, to prawda. Może to nas uodparnia jak dobra szczepionka. Na pewno autonomiczne, kontenerowe komory hiperbaryczne to nasz sztandarowy numer jeden. Również wyposażenie jednostek serii Kormoran dla Polskiej Marynarki, na których pracują nie tylko komory hiperbaryczne, ale również systemy chłodnicze w wykonaniu amagnetycznym to powody do naszej dumy. Udział w projekcie „Motyl” w zakresie produkcji demonstratora modułu do wielowymiarowej obserwacji dna morskiego jest kolejnym interesującym osiągnięciem naszej firmy. Myślę, że wkrótce będziemy mogli się pochwalić kolejnymi prototypami z zakresu projektów badawczych w których uczestniczymy i w których będziemy brali udział.

fb button

grab my essay banner

logo jooble