magazine top

Logistyka jest dzisiaj bardzo ważną dziedziną gospodarki. Coraz więcej firm poszukuje zatem specjalistów w tym właśnie obszarze. Aby rozpocząć prace jako logistyk, najlepiej posiadać odpowiednie wykształcenie. Jak można zostać technikiem logistykiem? Czym dokładnie zajmuje się taki pracownik?

Planowanie pracy magazynu, wysyłki towarów, zarządzanie flotą samochodów w firmie – to tylko niektóre obszary logistyki. Ich sprawne działanie ma bardzo duże znaczenie w biznesie, dlatego też firmy wdrażają obecnie specjalne rozwiązania wspierające logistykę. Poza instalacją specjalnego oprogramowania poszukują one również pracowników posiadających wiedzę w tym właśnie obszarze – logistyków.

Czym zajmuje się logistyk?

Logistyk jest pracownikiem, który odpowiedzialny jest za kwestie logistyki w zakładzie pracy. Może on realizować swoje obowiązki w firmach logistycznych, spedycyjnych, w magazynach i centrach logistycznych, a także w innych firmach, w których ważna jest sprawna logistyka.

Podczas swojej pracy logistyk może zajmować się między innymi:

  • zarządzaniem zapasami

  • zamawianiem towarów

  • przyjmowaniem i wydawaniem towarów

  • planowaniem dystrybucji

  • rejestrowaniem transportu

  • prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji transportowej i spedycyjnej

  • przestrzeganiem przepisów związanych z transportem i obrotem handlowym w Polsce i za granicą

Praca ta daje szansę na rozwój zarówno w mniejszych, rodzinnych firmach, jak również w międzynarodowych korporacjach, a także daje perspektywy na atrakcyjne zarobki.

Jak zacząć pracę jako logistyk?

Aby znaleźć zatrudnienie jako logistyk, konieczne jest zdobycie właściwego przygotowania. Najszybszą ścieżką pozyskania właściwych kwalifikacji jest zostanie technikiem logistykiem. Technik logistyk jest tytułem zawodowym, który nadawany jest absolwentom szkół kształcących w tym zawodzie, po pozytywnym zaliczeniu egzaminów kwalifikacyjnych. Aby otrzymać taki tytuł, należy ukończyć szkołę policealną.

Kwalifikacje nadawane są w poniższych kategoriach:

  • AU.22 Obsługa magazynów

  • AU.32 Organizacja transportu

Aby zapisać się do szkoły policealnej i uzyskać tytuł technika logistyka, należy ukończyć szkołę średnią i nie posiadać przeciwwskazań do pracy w zawodzie. Podczas rekrutacji matura nie jest wymagana. Dla osób, które chciałyby zdobyć wykształcenie jako technik logistyk Kraków daje możliwość skorzystania z nauki w szkołach policealnych posiadających wiele pozytywnych opinii od swoich uczniów. Z ofertami edukacyjnymi można zapoznać się już teraz w internecie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble