magazine top

Planujesz zakup samochodu, ale zamierzasz skorzystać z zewnętrznych form finansowania? Do wyboru masz dwie opcje: kredyt oraz leasing konsumencki. Sprawdź, jak dobrze i na atrakcyjnych warunkach finansowych sfinansować zakup pojazdu.

Wcale nie trzeba dysponować pokaźnym kapitałem, aby nabyć nowy samochód. Wystarczy zaledwie kilka tysięcy złotych, by uruchomić finansowanie. W zależności od oczekiwań, możesz zdecydować się na kredyt samochodowy lub na leasing konsumencki. Chociaż oba rozwiązania mają wiele podobieństw, sporo je różni.

Kredyt samochodowy – czy warto?

Najpopularniejszą formą finansowania jest kredyt samochodowy, który pozwala stać się pełnoprawnym właścicielem pojazdu po spłacie całego zobowiązania. Dzięki temu, że do uruchomienia finansowania potrzebny jest niewysoki wkład własny, charakteryzuje się dość łatwą dostępnością. 

Leasing konsumencki – czy to się opłaca?

Alternatywą dla kredytu bankowego jest leasing konsumencki. Chociaż taka forma finansowania kojarzy się głównie z przedsiębiorstwami, klienci indywidualni również mogą z niego skorzystać. Na czym to polega?

Istotą leasingu konsumenckiego jest możliwość użytkowania pojazdu przez leasingobiorcę w zamian za miesięcznie opłacane raty. Po zakończonej umowie użytkownik ma prawo do zwrotu samochodu lub jego wykupu – na wcześniej ustalonych warunkach.

Korzyści wynikające z leasingu konsumenckiego

Chociaż korzyści związane z leasingiem konsumenckim można rozpatrywać w oparciu o własne potrzeby i oczekiwania, takie rozwiązanie ma wiele ogólnych zalet. Do najważniejszych zalicza się m.in.:

  • uproszczone formalności – oznacza to możliwość uzyskania finansowania w krótkim czasie, bez konieczności dostarczania mnóstwa dokumentów;
  • brak wpływu na zdolność kredytową – finansowanie jest traktowane jako usługa, dlatego nie obniża zdolności kredytowej;
  • duża elastyczność – możliwość wyboru opłaty wstępnej pozwala na ustalenie rat w wysokości, która odpowiada sytuacji materialnej. 

Na uwagę zasługuje także możliwość wymiany pojazdu po 3-4 latach użytkowania – takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w przypadku Leasingu konsumenckiego KINTO One. Dzięki temu użytkownik może korzystać z pojazdu będącego stale na gwarancji producenta – a to wszystko bez angażowania środków własnych. 

Minusy leasingu konsumenckiego

Leasing konsumencki, w przeciwieństwie do leasingu dla przedsiębiorców, nie wpływa na rozliczenia podatkowe. Nie będzie można odliczyć choćby części zapłaconego podatku VAT, na co mogą pozwolić sobie właściciele firm.

Pamiętaj! Jeśli rozważasz zewnętrzne formy finansowania, weź pod uwagę przede wszystkim leasing. To niezwykle elastyczny sposób na sfinansowanie zakupu auta, który możesz dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto jednak porównać kilka dostępnych ofert, aby mieć rozeznanie i wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo.

fb button

grab my essay banner

logo jooble