magazine top

W zakładach produkcyjnych często rozważa się kwestię optymalizacji kosztów wytwarzania. Wyznacznikiem właściwego przeprowadzenia takiego procesu jest ograniczenie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości produktu końcowego. Jednym z elementów optymalizacji kosztów jest proces sprzątania przemysłowego.

Automatyzacja procesów mycia przemysłowego

Na optymalizację procesów sprzątania przemysłowego w dużym stopniu wpływa ich automatyzacja. Są czynności, które przeprowadzać można w sposób manualny lub przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn. W tym drugim przypadku można osiągnąć większą dokładność mycia, a także przyspieszyć realizację prac. Jednym z takich urządzeń są autonomiczne roboty czyszczące. Maszyna taka posiada potencjał czyszczenia i pielęgnacji powierzchni odpowiadający zastosowaniu średniej klasy automatu myjącego. Zasadniczą korzyścią jest możliwość całkowicie autonomicznej pracy bez udziału operatora, wraz z procesem ładowania, opróżniania i tankowania przy wykorzystaniu zrobotyzowanej stacji dokującej. Kolejne urządzenie - to centralne systemy mycia pozwalające na mycie ciśnieniowe oraz precyzyjne dozowanie środków chemicznych w postaci piany. Pozwalają one na optymalizację kosztów mycia i dezynfekcji poprzez zmniejszenie zużycia środków chemicznych, wody, nakładu pracy i czasu. Rozwiązania zautomatyzowane sprzyjają doskonaleniu przeprowadzanych procesów, ponieważ pozwalają na ich usprawnienie, a także utrzymanie lepszej kontroli nad ogólnym przebiegiem prac. Największą zaletą jest możliwość ograniczenia czasu przeznaczonego na sprzątanie.

Dobór chemicznych środków czyszczących

Podejmując temat optymalizacji mycia przemysłowego, powinniśmy rozpocząć od przeprowadzenia audytu jakościowego, który między innymi obejmuje rodzaj zabrudzeń oraz materiał do czyszczenia. Tak przeprowadzony audyt pomoże dobrać odpowiednie preparaty chemiczne, których rodzaj wpływa na jakość i koszty sprzątania. Element ten można jednocześnie stosunkowo szybko zmienić lub poprawić. Stosowanie chemii profesjonalnej to nie tylko wysoka wydajność. Wiele preparatów powstaje z myślą o usunięciu brudu z określonej powierzchni, dzięki czemu nie tylko dokładniej usuwają zanieczyszczenia, ale też chronią i pielęgnują daną powierzchnię. Wysokospecjalistyczne preparaty są szczególnie ważne w przemyśle. Doczyszczenie np. maszyn ze smaru, olejów czy sadzy nie jest prostym zadaniem, a ogólnodostępne środki nie załatwią sprawy.

Dobór odpowiednich wykonawców

Procesy sprzątania i mycia przemysłowego powinny być realizowane przez doświadczonych wykonawców, którzy posiadają kompleksowe doświadczenie w zakresie działań higieniczno-sanitarnych. Osoby zajmujące się przeprowadzaniem tych prac muszą dysponować odpowiednimi uprawnieniami, np. alpinistycznymi, do pracy w przestrzeniach zamkniętych czy do operowania sprzętem transportu bliskiego. Niezbędne jest też przygotowanie dokumentacji w oparciu o wymagania klientów, w tym protokoły mycia i dezynfekcji, plany higieny, kalendarze mycia cyklicznego, czy szczegółowe instrukcje. W ten sposób zyskać można zarówno gwarancję bezpieczeństwa czyszczonych powierzchni, jak i pewność ochrony pracowników, produktów czy wyposażenia. Profesjonalny audyt czystościowy jest w stanie przeprowadzić Teton clean. Firma realizuje wiele zróżnicowanych usług, w tym czyszczenie po budowie, mycie i dezynfekcję zakładów produkcyjnych oraz czyszczenie stref podsufitowych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble