magazine top

Kondycja polskiego przemysłu pozytywnie zaskakuje ekonomistów. To sektor wyjątkowo odporny na kryzys związany z obecną sytuacją na świecie. Nastroje branży przemysłowej widać także w przygotowaniach do targów ITM INDUSTRY EUROPE. Kilkuset wystawców już potwierdziło swoją obecność. Wydarzenie będzie okazją do nawiązania bezpośrednich relacji z liderami rynku.

Ostatnie miesiące pokazały, że wirtualne eventy nie mogą zastąpić energii spotkań „na żywo”. Potwierdzają to wystawcy, którzy z entuzjazmem planują swoją aktywność na tegorocznych targach. Bedą pokazy, prezentacje technologii i produktów oraz szeroka gama nowości rynkowych.

Zwiedzający targi profesjonaliści z zainteresowaniem śledzą listę wystawców, których stoiska będzie można odwiedzić od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. w Poznaniu. Dowodem siły marki ITM INDUSTRY EUROPE jest wachlarz kluczowych firm sektora innowacji. Do tegorocznej edycji dołączyli już m.in.: DMG MORI POLSKA, GF MACHINING SOLUTIONS,YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE, DEMATEC, HIGH TECHNOLOGY MACHINES, MACHINE TOOLS INTERNATIONAL, SCHUNK INTEC, TRUMPF POLSKA, AMADA, KIMLA, DIG ŚWITAŁA, POL-SVER, BOSCHERT POLSKA, ADIGE, SIEMENS, KUKA CEE, FANUC POLSKA, YASKAWA POLSKA, ASTOR, MITUTOYO POLSKA, CARL ZEISS.

Wystawcy zaprezentują swoje produkty i rozwiązania w ramach flagowej oferty targów obejmującej: obrabiarki do metali, narzędzia, automatykę przemysłową, robotykę, lasery, odlewnictwo, spawanie i cięcie, obróbkę powierzchni, technologie addytywne, oprogramowanie i metrologię przemysłową.

Druga edycja Kongresu Industry Next

Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło tegorocznej odsłony Kongresu Industry Next, którego pierwsza edycja w 2021 r. okazała się dużym sukcesem.

- Analitycy rynkowi zwracają uwagę na zaskakujące mocne wyniki polskiego przemysłu. Mimo niestabilnej sytuacji politycznej na świecie, polski przemysł ma się dobrze i zdecydowanie odbija się z pandemicznego dołka. Nie brakuje jednak innych okoliczności, które mają znaczący wpływ na branżę produkcyjną. Chcemy aby program Kongresu był aktualny i pomocny, pozwolił reagować jak najszybciej na zmiany, które następują „tu i teraz”. Obserwujemy zawirowania na rynku surowców, widzimy relokację firm na Wschodzie. Dlatego Kongres będzie wsparciem dla branży. Decydenci i eksperci przybliżą uczestnikom mechanizmy pozwalające polskiemu przemysłowi nie tylko przetrwać niepewny czas, ale wręcz wyjść z niego obronną ręką - mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

W tym roku Kongres będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w branżach przetwórstwa przemysłowego w kontekście perturbacji na rynku surowców. Decydenci, przedstawiciele instytucji rozwoju oraz rynkowi eksperci podejmą również temat relokacji europejskiego przemysłu i związanych z nim szans dla polskich firm oraz nowych kierunków eksportowych w kontekście sankcji i sytuacji geopolitycznej w Europie.

Kongres potrwa od 31 maja do 1 czerwca. W pierwszym dniu odbędą się panele dyskusyjne, drugi będzie okazją do wzięcia udziału w praktycznych warsztatach INDUSTRY NEXT, które wskażą możliwości wykorzystania najnowszych technologii w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej. Program warsztatów powstaje przy wsparciu strategicznych partnerów: Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego pod wspólnym „szyldem”: EDIH HPC4Poland - DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY. Eksperci zaprezentują narzędzia i przykłady wdrożeń „cyfrowych bliźniaków” w branży automotive i produkcji maszyn. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć wiedzę i kompetencje oraz poznać praktyczne rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i technologii wspierających digitalizację przemysłu wraz z możliwościami dofinansowania transformacji cyfrowej.

Krakowski Park Technologiczny gospodarzem strefy startupów

Podczas ITM INDUSTRY EUROPE KPT ScaleUP, wiodący polski akcelerator Przemysłu 4.0, zorganizuje strefę dla technologicznych startupów. To okazja, by zapoznać się najciekawszymi przemysłowymi innowacjami.

Celem akceleratora KPT ScaleUP jest aranżowanie współpracy między technologicznymi startupami a dużymi przemysłowymi firmami. Końcowym efektem takiej kooperacji jest wprowadzanie na rynek i upowszechnianie nowatorskich rozwiązań, opracowywanych przez młode spółki. Działalność akceleratora sprawia, że mało rozpoznawalne i dopiero rozpoczynające biznesową aktywność startupy zyskują bezcenną okazję do bezpośredniej współpracy z gigantami polskiego przemysłu.

KPT ScaleUP zapracował sobie na miano największego polskiego przemysłowego akceleratora. Do tej pory swoim wsparciem objął 85 startupów, umożliwiając im współpracę z 25 firmami (m.in. Grupa Azoty, Grupa TAURON, PGNiG, Solaris Bus & Coach, Maspex, Warbud, Woodward) i doprowadzając do ponad 30 komercyjnych wdrożeń. W gronie absolwentów akceleratora są takie startupy jak Airly, Sense Monitoring, Proxy Group, 1000 realities czy nsFlow.

W tym roku goście poznańskich targów ITM INDUSTRY EUROPE będą mogli osobiście przekonać się o skuteczności działań KPT ScaleUP w obszarze unowocześniania polskiej gospodarki. - W naszej strefie pokażemy najciekawsze rozwiązania z ostatnich edycji programu. Startupy nie tylko zaprezentują swoją ofertę, ale także opowiedzą o przebiegu akceleracji i podzielą się wrażeniami z walidowania i wdrażania swoich produktów w dużych przedsiębiorstwach – mówi Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP. - To najlepsza okazja, by w praktyce poznać mechanizm akceleracji, a także zdobyć z pierwszej ręki informacje o rozwiązaniach, które mają niemały potencjał na przyspieszenie rozwoju Przemysłu 4.0 w Polsce, jak np. wykorzystanie cyfrowego bliźniaka do symulowania sytuacji awaryjnych czy wykorzystanie robotów do inspekcji trudno dostępnych miejsc –przekonuje przedstawicielka KPT ScaleUP.

Ważnym wydarzeniem podczas targów będzie także prezentacja startupów przed publicznością, podczas której ich przedstawiciele opowiedzą o efektach akceleracji i korzyściach wynikających z wdrożeń dla odbiorców technologii. W swoich krótkich, dynamicznych prezentacjach przybliżą szczegóły zarówno wykorzystanej technologii, jak i współpracy z dużą firmą przemysłową. DemoDays odbędą się w hali nr 3 na Scenie Trendów dla Przemysłu.

- Od początku wiodącymi rozwiązaniami, które rozwijały startupy z myślą o Przemyśle 4.0 były te dotyczące produkcji, logistyki, magazynowania, bezpieczeństwa pracowników czy procesów biznesowych. Powstają one przede wszystkim o oparciu o takie technologie jak IIoT, VR, AR, sztuczna inteligencja czy big data. Poszukiwane są rozwiązania z zakresu robotyzacji i automatyzacji, a także inne pomagające w cyfryzacji procesów biznesowych – dodaje Angelika Popławska.

Akcelerator KPT ScaleUP działa w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 25 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości a od dekady prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową, organizując wydarzenia pomagające weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża gier. Jest liderem konsorcjum hub4industry zapewniającego kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest wspomaganie cyfrowej transformacji w Europie.

Przemysł w kosmosie i hakaton Drone Power

Według danych Polskiej Agencji Kosmicznej rynek kosmiczny tworzy ok. 400 firm i instytucji naukowych, które zatrudniają ok. 12 tys. osób. To wciąż sektor z ogromnym potencjałem. Jak oceniają eksperci przemysł kosmiczny nie może funkcjonować bez przemysłu tradycyjnego. Komponenty do urządzeń wykorzystywanych w eksploracji kosmosu może dostarczyć przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką materiałów, technologiami przyrostowymi, wytwarzaniem płytek elektronicznych, czy rozwojem oprogramowania.

- Obserwując te trendy zdecydowaliśmy się na organizację podczas targów panelu dotyczącego technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego, w tym przemysłu. Wraz z organizatorem panelu Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego wskażemy przedsiębiorcom szanse i możliwości działania w tym obszarze – zdradza Anna Lemańska-Kramer.

Nowością tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie hakaton Drone Power + pozwalający odkryć talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Eneę oraz targi ITM INDUSTRY EUROPE. Przed zespołami postawiono wyzwania: klasyczne, robotyczne i koncepcyjne. Łączy je jedno: stworzenie algorytmu, technologii bądź rozwiązania zapewniającego nieprzerwane i bezpieczne działanie infrastruktury. Ta wyjątkowa burza mózgów potrwa dwa dni (2 i 3 czerwca), szczegóły dostępne są na stronie drone.power.pl.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Więcej na: www.itm-europe.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ITMEurope/

LINKEDin: https://www.linkedin.com/showcase/itmeurope/

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne