magazine top

Wraz ze wzrostem dostępności oraz funkcjonalności drukarek 3D coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie technologii przyrostowych jako usprawnienia produkcji. Takie trendy obserwują też wystawcy targów 3D Solutions. Szykują się na spotkanie w Poznaniu i już dziś zdradzają co planują zaprezentować na stoiskach.

Targi 3D Solutions podobnie jak towarzyszące im ITM INDUSTRY EUROPE odbędą się po dwuletniej przerwie. To cykliczne wydarzenie, które przyciąga do Poznania entuzjastów druku 3D.

- Druk 3D sprawdza się świetnie w prototypowaniu, ale jest też wykorzystywany na coraz większą skalę w przemyśle. Obserwowaliśmy duże zainteresowanie tą tematyką, dlatego na początku roku zorganizowaliśmy spotkanie online w ramach cyklu ITM_talks, poświęcone drukowi 3D. Podczas tego odcinka eksperci byli zgodni, że warto śledzić rozwój technologii przyrostowych, które być może w przyszłości zastąpią inne technologie wytwarzania tworzyw polimerowych czy metalowych – relacjonuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów 3D Solutions i ITM INDUSTRY EUROPE.

3D Solutions Targi Druku i Skanu 3D potrwają od 31 sierpnia do 3 września. Do dyspozycji zwiedzających będą: prezentacje drukarek 3D, wydruków, skanerów 3D, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią „na żywo”.

Czas bez spotkań

Po kilkunastomiesięcznej przerwie w bezpośrednich spotkaniach, wystawcy 3D Solutions będą mogli porozmawiać z potencjalnymi klientami podczas targów.

- Ostatni rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Sporo przyzwyczajeń i wypracowanych latami podejść biznesowych musiało ewoluować i dostosować się do nowych realiów. Liczymy na to, że targi ITM INDUSTRY EUROPE wraz z targami 3D Solutions pozwolą nam umocnić relacje z użytkownikami naszych produktów oraz przybliżyć naszą ofertę tym, którzy nie mieli okazji się z nią jeszcze zetknąć – mówi Jarosław Dolega, Marketing Manager w Fiberlogy.

Podobne odczucia ma Mateusz Nowakowski, New Business Development Director w Ubot Technology.

- Brak spotkań bezpośrednich w takiej branży jak nasza to na pewno duży problem. Nie możemy doczekać się powrotu do rozmów z klientami na stoiskach. Wszystkim nam jest to w tej chwili potrzebne. Targi traktujemy jako test branży przed kolejnymi wydarzeniami, które mają się odbyć. Chcemy zaprezentować się jak najlepiej – pokazać naszą technologię, porozmawiać i dać sygnał rynkowi, że robimy naszą „robotę” dobrze i warto z nami współpracować – deklaruje.

Do nowej sytuacji musiała dostosować się również firma CadXpert. Jeszcze przed pandemią uruchomiła Akademię Druku 3D, czyli cykliczne warsztaty, szkolenia i seminaria online poświęcone technologiom drukowania oraz skanowania 3D. - Warsztaty stacjonarne w większości musiały zostać odwołane, ale zastąpiliśmy je pokazami za pośrednictwem Internetu. Spotkania na żywo są zawsze łatwiejsze do przeprowadzenia i przyjemniejsze w odbiorze, jednak te online mają też swoje plusy. Klient może zobaczyć maszyny nie wyjeżdżając ze swojego biura czy mieszkania, w takiej prezentacji może też uczestniczyć więcej osób. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy pierwszą w Polsce platformę e-learningową SzkoleniaDruk3d.pl, na której znajduje się 12 lekcji online wprowadzających w świat technologii przyrostowych. Mamy nadzieję, że w Poznaniu spotkamy się z klientami, którzy nie są przekonani do formy online. Targi 3D Solutions będące częścią przemysłowej wystawy ITM wielokrotnie były dla nas źródłem pozyskiwania interesujących kontaktów biznesowych – przekonuje Michał Bryda-Przybyszewski z CadXpert.

Część wystawców postanowiła znacząco zmienić swój profil biznesowy.

 - Przemyśleliśmy naszą strategię działania, bo B3D to nie tylko usługi z zakresu inżynierii odwrotnej, ale także prężnie działające sklepy internetowe outlet3d.eu, i linelaser.pl. Zainwestowaliśmy większe środki w działalność online, rozbudowę serwisów, prowadzimy działania celowane na grupy branżowe, do których chcemy dotrzeć i jesteśmy otwarci na wprowadzanie innowacji. Wchodzimy także w nowe branże np. bezpieczeństwa w halach magazynowych i zakładach produkcyjnych - stąd nasza obecność w tym roku także na targach Modernlog – zdradza Paweł Woźniak z B3D.

Krzysztof Gębarski, prezes Zarządu Smarttech, jako najtrudniejsze ocenia pierwsze trzy miesiące pandemii.

 -Na rynku czuć było niepewność. Musieliśmy przestawić się tylko i wyłącznie na tryb zdalny prezentowania naszych skanerów 3D. Głód targowy odczuwamy wszyscy, zarówno wystawcy jak i potencjalni odwiedzający – stwierdza.

Dominujące trendy

Jak zmienił się biznes w technologiach przyrostowych? Jakie są szanse i zagrożenia? Jakie trendy są dominujące?

- Możliwość optymalizacji kosztów, przyśpieszenia procesów produkcyjnych oraz rosnąca dostępność druku 3D stanowią siłę napędową branży. Przemysł coraz wyraźniej dostrzega korzyści z zastosowania druku 3D w swojej działalności. To się opłaca. Coraz większy nacisk kładziony jest na aspekty związane z ekologią. Odbiorcy, a co za tym idzie i producenci zwracają baczniejszą uwagę na materiały, których produkcja i późniejszy recykling wiązać się będą z minimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. Z jednej strony jest to dyktowane zmieniającymi się regulacjami, z drugiej - rosnącą świadomością tego, jak ludzka działalność wywiera wpływ na naszą planetę. Głównym wyzwaniem dla producentów filamentu będzie nadążenie za zmieniającymi się potrzebami rynku. Rosnące oczekiwania przemysłowych użytkowników druku 3D, ale również tych mających z nimi do czynienia wytwórczo na mniejszą skalę oraz hobbystycznie sprawiają, że gama filamentów dostępnych na rynku rozrasta się. Producenci dążą do zaoferowania nie tylko produktów o coraz większej wytrzymałości, ale również takich, które spełniać będą bardzo specjalistyczne i ukierunkowane wymagania – zauważa Jarosław Dolega z Fiberlogy.

Według Pawła Woźniaka z B3D coraz bardziej widoczna jest duża konkurencja w druku 3d oraz przykładanie wagi do ceny a nie jakości. Z kolei Michalina Drabik z Omni3D wskazuje na dominujący trend szybkiego rozwoju aplikacji. Mateusz Nowakowski z Ubot Technology podkreśla, że pandemia miała znaczący wpływ na logistykę i rolę takich technologii jak 3D.

Według Krzysztofa Gębarskiego z firmy Smarttech, ostatni rok przyspieszył procesy cyfryzacji.

- Technologie przyrostowe podobnie jak skanery 3D stały się nieodłącznym elementem wyposażenia zarówno małych biur projektowych jak i dużych fabryk. Przy pomocy technologii skanowania i druku 3D mamy możliwość uzyskania części zamiennej już w kilka godzin – przekonuje.

Jak podkreśla Michał Bryda-Przybyszewski z CadXpert, druk 3D to dość wyjątkowa branża wśród innych przemysłowych metod wytwórczych takich jak obróbka CNC czy formowanie wtryskowe.

- Z jednej strony mamy do czynienia z bogatą ofertą niskobudżetowych drukarek 3D. Z drugiej – oferta profesjonalnych maszyn i materiałów staje się coraz bardziej konkurencyjna względem tradycyjnych metod produkcji. W dużej mierze za powodzenie wdrożenia druku 3D w firmie odpowiada właśnie odpowiedni dobór technologii, materiału i systemu do konkretnych potrzeb produkcyjnych. Wydarzenia z ostatnich kilkunastu miesięcy: pandemia, lockdown i zamknięcie granic, ale także blokada Kanału Sueskiego, brak towarów na stanach magazynowych, a ostatnio rosnące koszty paliwa – wszystko to może sprawić, że firmy zaczną szukać alternatywnych źródeł dostawy niektórych części. Liczymy na to, że druk 3D będzie właśnie tą alternatywą, bo pozwala wytwarzać elementy lokalnie, a nawet bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Na początku pandemii mogliśmy zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania technologiami przyrostowymi. Zaangażowanie posiadaczy amatorskich urządzeń oraz firm dysponujących farmami drukarek 3D w produkcję przyłbic i środków ochrony osobistej było godne podziwu. Ta w gruncie rzeczy dość dramatyczna sytuacja uwydatniła kolejną zaletę druku 3D, czyli możliwość szybkiego uruchomienia produkcji na potrzeby danej chwili – dodaje Michał Bryda-Przybyszewski.

Co na targach?

Zbliżające się targi 3D Solutions to okazja do przedstawienia światu nie tylko nowości branżowych, ale także flagowej oferty, której będzie można „dotknąć”, niekiedy przetestować a przede wszystkim porozmawiać o prezentowanych produktach bezpośrednio z ekspertami firm na stoiskach.

- Zaprezentujemy przemysłową drukarkę Factory 2.0 NET, która przeznaczona jest dla klientów oczekujących wyższego standardu zarządzania procesem druku oraz pracy na wymagających materiałach. W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży także desktopowe drukarki 3D, w tym drukarkę Omni200 CF, którą również pokażemy na targach. Znajdzie ona swoje zastosowanie w firmach, które nie potrzebują dużego pola roboczego, a chcą zachować przemysłową jakość druku z profesjonalnych materiałów – zapowiada Michalina Drabik z Omni3D.

Nowości nie zabraknie także na stoisku Fiberlogy.

- Bieżący rok obfitował w nowości w naszej ofercie. Wprowadziliśmy produkty innowacyjne w skali Europy, jak filament PCTG oraz całkowitą nowość, jaką jest FiberSatin. Uczestnicy będą mogli bliżej poznać nasze propozycje filamentów technicznych – na czele z Nylonem wzmocnionym włóknami węglowymi i włóknami szklanymi – zdradza Jarosław Dolega z Fiberlogy.

Hasło firmy B3D to: Inżynierujemy odwrotnie. Odnosi się do czwartej rewolucji przemysłowej oraz  oferty firmy jaką jest pełne spektrum usług w skanowaniu 3D i inżynierii odwrotnej.

- Zaczęliśmy specjalizować się w skanowaniu laserowym obiektów przemysłowych, hal magazynowych i produkcyjnych pod inwentaryzację lub do tworzenia dokumentacji powykonawczych. Dodatkowo zdigitalizowane obiekty służą jako baza do powstania cyfrowych bliźniaków. Dostrzegamy ogromny potencjał w skanowaniu i inżynierii odwrotnej, właśnie w kierunku pełniejszego wykorzystania ich we wdrażaniu idei przemysłu 4.0. Na targach zaprezentujemy także technologie poprawiające bezpieczeństwo w halach magazynowych i produkcyjnych. Będziemy na styku wszystkich trzech imprez: ITM, Modernlog, 3D Solutions. Dla każdej z nich mamy coś ciekawego do zaproponowania – przekonuje Paweł Woźniak z B3D.

Na stoisku firmy UBOT Technology będzie można zobaczyć nową drukarkę z linii biznesowej S320.

-To znakomity produkt o dość dużym polu roboczym w swojej klasie, a także o znakomitych parametrach technicznych. Na targach opowiemy o innowacjach jakie wprowadziliśmy do naszych drukarek z linii przemysłowej – mówi Mateusz Nowakowski.

Od ostatniej edycji targów 3D Solutions swoją ofertę poszerzyła także firma CadXpert. - Jedną z nowości jest drukarka 3D w technologii SLS Formlabs Fuse 1, którą producent zapowiadał już od kilku lat. Wykonaliśmy już wiele udanych wydruków dla naszych klientów i możemy śmiało powiedzieć, że warto było czekać. Na targach postaramy się zaprezentować samą drukarkę 3D Fuse 1 oraz przybliżyć sposób działania stacji do separacji proszku Fuse Sift, która zmienia podejście do technologii druku 3D z proszków poliamidowych i znacząco ułatwia ten proces. Pokażemy także wielkoformatową drukarkę 3D w technologii SLA – Formlabs Form 3L i w technologii FDM: drukarkę 3D MakerBot METHOD X oraz przemysłową drukarkę 3D Stratasys F370. Niezmiennie na targi zabieramy również skanery 3D. Zaprezentujemy flagowy produkt marki Shining 3D, czyli wielofunkcyjne skanery z serii EinScan. Warto będzie zwrócić uwagę na skaner 3D przeznaczony do bardzo precyzyjnego pomiaru – AutoScan Inspec, którego dokładność wynosi 0,01 mm. Naszą ofertę na targach dopełni oprogramowanie do symulacji procesów technologicznych i produkcyjnych z oferty VPI Polska - przybliża targowe plany CadXpert Michał Bryda-Przybyszewski.

Sporo nowości szykuje także Smarttech. - Pokażemy aż trzy rozwiązania wprowadzone do sprzedaży. Zapraszamy na oficjalną polską premierę skanera 3D MICRON3D green stereo 20 MPix. Jest to rozwiązanie dedykowane dla przemysłu o najwyższej rozdzielczości na rynku, co pozwala uchwycić nawet najdrobniejsze szczegóły skanowanych obiektów podczas jednego skanu nawet przy dużych obiektach. Dokładność na poziomie 17 mikronów i wytrzymałość skanerów potwierdziły badania terenowe i zaawansowane testy pomiarowe przeprowadzone przez naszych ekspertów oraz jednostki niezależne. Obudowa i konstrukcja nośna skanera powstały z nowoczesnego i wytrzymałego włókna węglowego odpornego na wahania temperatur otoczenia, specjalne rozwiązania zastosowane wewnątrz skanera tłumią drgania a wnętrze zabezpieczone zostało łatwym do wyczyszczenia, wymiennym filtrem pyłoszczelnym – wylicza zalety nowego urządzenia Krzysztof Gębarski z firmy Smarttech.

Targi 3D Solutions wraz z targami ITM INDUSTRY EUROPE otworzą sezon spotkań dla przemysłu. W tym samym czasie (31.08-3.09.2021) na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich odbędą się także Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Subcontracting oraz Forum Odlewnicze Focast.

Więcej na: https://www.3dsolutions.mtp.pl

Facebook: https://www.facebook.com/ITMEurope/posts/1241588039623744

LINKEDin:https://www.linkedin.com/posts/itmeurope_innovation-iot-3ddesign-activity-6828671686510993408-BuBQ/

fb button

grab my essay banner

logo jooble